• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sta je to masa mirovanja?

Started by r2d2, October 07, 2008, 08:54:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

stameni

Quote from: Ljubo on October 09, 2008, 11:04:55 pm
U slučaju masivnog relativističkog tijela nije ispunjen osnovni uslov - Nemamo takvo tijelo!!!


Čekaj, kvazari važe za prilično brza tela...?

r2d2

October 10, 2008, 12:17:57 am #46 Last Edit: October 10, 2008, 07:20:58 am by r2d2
Uh nisam video post i u medjuvremenu sam obrisao onaj deo gde postavljam pitanje o sveukupnoj masi svemira.(da li u metrickom sistemu mozemo uzimati celokupnu masu svemira)

Razlog toga je bio ponovno iscitavanje vikipedije i pominjanje relativistickog dooplerovog efekta. Bio sam ubedjen da se nije vodilo racuna o tome.To mi je dovoljno da smirim svoje nemirne duhove. Jos jednom puno hvala na pitkim objasnjenjima, a link je zavsio u favoritima....

Ljubo

stameni,
kvazari nisu brza tijela, već veoma udaljene aktivne galaksije sa supermasivnim crnim rupama u svojim jezgrima (ovo pokazuju istraživanja u posljednjoj deceniji).
Možda si mislio na GRB (Gamma-Ray Burst) koje neki poistovjećuju s kvazarima, ali se njihova priča poklopila u samo par slučajeva, pa ih gotovo zasigurno treba razlikovati.
Ono što jeste brzo u priči kod kvazara je metričko širenje prostora koje ide i preko 5 (najnovija mjerenja pokazuju, mislim, čak i 7) c !! Radi se o relativistickom dooplerovom efektu, i to se jako lijepo slaže s teorijom (dakle, ne radi se o fizičkim tijelima, ona ne idu  brže od svjetlosti).

Predrag

Kvazari ne vaze za brza tela, vec za najudaljenija tela i tela o kojima se najmanje zna! I takodje tela koja imaju najveci crveni pomak, odnosno, daleko su u proseku oko 13 milijardi svetlosnih godina!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

Slazem se sa Ljubom! To je jos zagonetka koju treba odgonetnuti!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

r2d2

Da se Allanu Sandage dodeli Nobelova nagrada ako je vec nije dobio!  ;)

sale11472

October 10, 2008, 01:14:41 am #51 Last Edit: October 10, 2008, 01:20:13 am by sale11472
Quote from: Ljubo on October 09, 2008, 11:04:55 pm
Sale,

Misaoni eksperiment je zamišljen tako da bi se mogao realno ostvariti kada bi za to postojali uslovi.
U slučaju masivnog relativističkog tijela nije ispunjen osnovni uslov - Nemamo takvo tijelo!!!


Pa u čemu je razlika između Njutnovog topa i istog takvog samo još većeg topa koji bi đuletu dao relativističku brzinu, obrati pažnju još jednom relativistička brzina =/= c, dakle pričamo i dalje o konačnim energijama, dakle misaoni eksperiment je sasvim primeren.... to što masivnih relativistikih tela po tebi nema ne znači da postoji topovsko đule koje može da uđe u orbitu... na stranu činjenica da masivni relativistički objekti postoje ... koji su setićeš se i sam ako malo razmisliš.... naravno ponovo napominjem danije potrebno ni postići brzinu svetlosti a kamoli je prevazići dakle brzine 20, 30, 40, 50... procenata c su sasvimprihvatljive u ovom slučaju...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Sale,

Hajde onda ovako: ti meni reci na primjer, koja su to masivna relativistička tijela, a ja ću ti odgovoriti na svako pitanje koje te zanima. Ali nemoj neko "misaono" tijelo - nego konkretno koje znaš?

nislija

(Cika) Sale, da bi relativisticki efekti bili vidljivi, brzina mora da bude veca od c/2. Zameni neke vrednosti u formulu pa izracunaj.

Od svih modela svemira najlaksi za razumevanje su Fridmanovi modeli. Naime oni predvidjaju da ce se svemir zauvek siriti ako je celokupna masa manja od neke granicne mase, a da ce se zaustaviti i poceti da se skuplja ako je ukupna masa svemira veca od granicne, jer ce onda nadvladati gravitacija. Izracunato je da je ta kriticna masa jednaka masi jednog protona po m3. Merenja pokazuju da je, najverovatnije, masa svemira upravo tolika.

r2d2

October 10, 2008, 09:01:49 am #54 Last Edit: October 10, 2008, 09:17:37 am by r2d2
Quote from: nislija on October 10, 2008, 08:42:53 am
(Cika) Sale, da bi relativisticki efekti bili vidljivi, brzina mora da bude veca od c/2. Zameni neke vrednosti u formulu pa izracunaj.


Pitanje "vidljivosti" je relativno u obicnom smislu reci, a ipak je cinjenica da efekti postoje i pri brzinama od recimo 3 m/s. Sta je brzina jednog kamena u odnosu na kvazar koji se udaljuje bas brzo. Poredjenje nas upucuje da iako taj kamen ima neki odnos sa kvazarom
kada se relativisticki posmatra - kao nula u odnosu na beskonacno (brzina kamena u odnsu na brzinu kvazara).

nislija

Pod "vidljivi" podrazumevam da su dovoljno veliki da ima smisla koristiti relativisticku mehaniku umesto klasicne, tj da klasicna mehanika ne daje dovoljno dobre rezultate.

r2d2


sale11472

October 10, 2008, 03:43:02 pm #57 Last Edit: October 10, 2008, 03:55:11 pm by sale11472
Quote from: Ljubo on October 10, 2008, 01:47:35 am
Sale,

Hajde onda ovako: ti meni reci na primjer, koja su to masivna relativistička tijela, a ja ću ti odgovoriti na svako pitanje koje te zanima. Ali nemoj neko "misaono" tijelo - nego konkretno koje znaš?


Pa da takva tela postoje  onda ne bih pominjao misaoni ekperiment nego merenje!!! Misaoni eksperiment i jeste namenjen misaonim telima (uslovima itd itd itd) odnosno takav eksperiment nije praktično izvodljiv kada bi bio izvodljiv to više ne bi bio Gedankenexperiment već najobičniji opit sa merenjem....

nislija moja napomena o procentima samo služi da se ilustruje da ne govorim o c kao jedinoj brzini nisz procenata si slobodno mogao da nastaviš i na 60%, 70%, 80%, 90%, 95%, 99% itd itd itd bitno je smao da je < c  uostalom tome služe tačkice u tekstu.... a ako se ne varam za 20% c  Lorencov faktor je 1.02 pa to baš i nije zanemarljivo tj merljivo je...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Sale,

Kada je Njutn zamislio eksperiment s topom na "najvišoj" planini, on je u podsvesti imao jabuku koja mu je pala na glavu. Dakle, imao je polazišnu tačku.
U tvom slučaju nemamo polazišnu tačku, a ja kao astrofizičar ne mogu ti dati, bez opservacionog iskustva, šta bi bilo kad bi imali takvu masu. Jer bih rizikovao da ne uključim neki od faktora koji mogu da dodatno utiču, a mi ih ne možemo naslutiti jer nemamo primjer od kojeg bi pošli. Na primjer, pianje je koje bi tijelo uopšte u prirodi preživjelo takva ubrzanja? Kako da to znamo, kada nemamo takvo tijelo, a?
Za tvoj odgovor izgleda da tebi treba neki scenarista niskobudžetnog Sci-Fi filma, pa da te zadovolji!
Ali ako će približan odgovor zadovoljiti tvoju znatiželju, onda bi to išlo otprilike ovako:
Kao što si primijetio, za 20 posto c masa je narasla na 1,02. To je zaista mjerljivo, ali o nekom velikom uticaju na nerelativističku masu te i takve "dodatne" mase jasno da se ne može govoriti. Gravitaciono djelovanje je jedino koje se ovdje osjetno ispoljava (u kosmičkim dimenzijama), ali kako se radi o najslabijoj sili u prirodi, onda će ti biti potrebna velika relativistička masa. Ali gdje je naći (tj. kako je dobiti)?

Kizza

Pozdrav za Ljubu!Najzad neko strucan,mislim na astrofiziku.Nadam se da ces imati strpljenja da nam odgovaras na nasa pitanja.Toliko nas toga zanima da je to neverovatno!
Mene licno zanima  -Gde se i kako u Svemiru pravi voda?Da li postoji neka realno teorija jer nisam siguran da je dovoljno da zapalais vodonik pa da se kao nus produkt stvori voda!?Mislim kao kod automobila koji se pogone na vodonik.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?