• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zemlja izlazeceg sunca - 1. januar 2009.

Started by TenMon, January 01, 2009, 10:26:53 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TenMon

Ako ste mislili da se Japan nosi nadimak "Zemlja izlazeceg sunca" zato sto je na krajnjem istoku, mislim da gresite! U Japanu se sam izlazak Sunca dozivljava na poseban nacin. Ovo je jedna od retkih zemalja u kojoj se jedan tako uobicajen, svakodnevni astronomski dogadjaj 1. januara pretvara u spektakl svoje vrste. U japanskoj religiji nema eksplicitnog obozavanja Sunca ali obicaji sugerisu da mu se odaje veliko postovanje. Uostalom, i drzavna zastava im se sastoji od Sunca i niceg vise...
Pogledajte slike koje sam napravio jutros, prvog dana 2009. godine na planini Cukuba.

Veliki broj Japanaca Novu godinu zapocinje na vrhovima planina...


...u iscekivanju prvog izlaska Sunca u godini! SamO posmatranje je dovoljno zadovoljstvo. Hramovi su otvoreni, a vrhovi su krcati ljudima pa je tesko naci dobro mesto za slikanje!


Nestrpljivo cekamo da vidimo gde ce se pojaviti!


Suncev disk, 1. januar 2009. godine oko 7 sati, planina Cukuba. Ne umem da objasnim zbog cega su stotine ljudi racunajuci i mene dosle ovo da gledaju ali osecaj je bio odlican!  ;)


Nije bilo bacanja petardi, vristanja pa cak ni glasnog cestitanja. Ljudi su ovo propratili uglavnom  u tisini ili tiho razgovarajuci, kao da se radi o nekom obredu.


Vidi se veliko jezero Kasumigaura i Pacifik u daljini.




Gledao sam danasnju vremensku prognozu za Japan i u emisiji su prikazali na desetine slicnih fotografija iz svih krajeva Japana, sa raznih planina, iz raznih gradova. To je nesumnjivo nacionalni fenomen ovde.


Nekako je izdrzao ovaj moj digitalac.


Ja obasjan novogodisnjim Suncem :D


Srecna Nova godina!  :)

sale11472

He blago tebi a i inače Sunce i treba da budi ako ne obožavanje onda svakako interesovanje....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Daphne

E pa samo mogu da ti kazem da ti nevidjeno zavidim na fenomenalnom doceku Nove Godine ;)
Hvala ti sto si sa nama podelio bar delic te atmosfere!

I tebi sve najlepse u Novoj 2009!!!

Sich

Hehe, ovo je jako dobro. Nisi se valjda penjao celu noc na planinu? :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

TenMon

Heh, nisam. Uvece sam bio par kilometara dole, kod shinto hrama gde su ljudi u velikom broju prinosili pokloncice i molitvu za kami. U 4:30 sam otisao gore zicanim kolima (15 min. do gore), posto je na planini bio mrkli mrak a ja bez baterijske lampe. U povratku sam sisao peske, po lepom suncanom jutru. No, isao sam vec tim putem i dovoljno je oko pola sata ako ste dovoljno brzi. Staza je dosta fina za planinarenje.

GENESIS

Quote from: TenMon on January 01, 2009, 10:26:53 am
Pogledajte slike koje sam napravio jutros, prvog dana 2009. godine na planini Cukuba.


Joku dekimašita,
Arigato gozaimasu.

Mata ne

Sich

QuotePogledajte slike koje sam napravio jutros, prvog dana 2009. godine na planini Cukuba.


Ipak, moram da kazem da postajes otkacen k'o japanci :D
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

TenMon

@Genesis

Good! :D

@Sich

I'm just following the (main)stream. :D