• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dvogledom kroz gradski LP...

Started by sale11472, January 29, 2008, 03:24:52 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Aj malo i ja da pišem sta sve posmatram za vedrih noći. Naslov teme je uzrokovan mojim nedostakom opreme (imam samo dvogled 10x50) i uslovima u kojima gledam (no uskoro ću primeniti LPR filter na najbližu banderu pa će biti malo bolje). Dakle da počnem od sinoć.

Kako je bilo jako vedro (i prilično hladno) odlučio sam se da iznesem malo paralelgoram od milja zvani "Frankenštajn" nažalost više ga neću iznositi pošto je razvio određeni problem tehničke prirode i nije više funkcionalan (biće prerađen u novu verziju samo da sredim bušlicu koja je  umrla) no jedna od dobrih Frenkijevih strana je što je modularan pa se njegovi delovi lako iskoriste, tako da sam dvogled montirao direkt za stativ preko produženog L nosača koji inače služi da drži Frenkija na stativu, nije ni blizu udobno kao sa paralelogramom ali je funkcionalno....

No da se vratim posmatranju, Još u udobnoj tolopti sobe odlučio sam se da krenem redom od M44 pa dalje šta vidim dok se ne smrznem. Izlazak napolje posle montaže skalamerije je doneo prvo iznenađenje naime pogledao sam u nebo i nisam se odmah snašao (više i ne nosim uvek palnisferu sa sobom) naime video sam nešto što se nije uklapalo u sliku nijednog sazvežđa, no sumnja je bila odmah otklonjena pošt se objekat nalazi na Ekliptici ali ima "zvezdu" viška pogled kroz dvogled je otkrio da je zvezda nekako čudno izdužena ili kraće da sam se potrudio da proverim zano bih da je Saturn u Lavu pa me to i ne bi toliko zbunjivalo (inače Saturnovi prstenovi se ne vide u mom malom dvogledu ali se izduženje bolje uočava kada su prstenovi zatvoreni). OK znači to je Lav, Rak bi trebao da bude odmah iznad njega odlično tu je i prvi planirani objekat M44, definitivno jedan o najboljih objekata za posmatranje kroz mali instrument poput dvogleda, posle (ipak) kratkog uživanja lagani bol u vratu me je natero da potražim nešto drugo. Kad sam već istegao vrat toliko rekoh sebi ajd istegni ga još malo pa sam pogledao M-ove 35, 37, 36, 38 koji su uvek lagan cilja ali ni blizu privlačni kao M44 vide se ipak kao blede sive grumuljice (da znam treba mi teleskop pod hitno ;) ), Plejade (tj M45) nisu mogle da pokažu svoj pun sjaj pošto su se nalazile na (iz mog ugla) najgorem položaju iznad reflektora kojim osvetljava reklamu ispisanu na fasadi (OK ovde bi mi već trebali LPR filteri tipa kamniktit, vitezit, geovit ili slično >:( ) kao ni M42 gde mi je smetalo svetlo koje mi je dolazilo iza leđa pa mi kapuljača (koju koristim da zaklonim okulare dvogleda) nije previše pomogla no dobro ima vremena za njih drugi put, kad sam se već pakovao (posle nekih sat sat i po) primetih da je izašao Arkturus pa sam odlučio da pokušam da nađem  i M3 čisto da vidim da li može da se vidi, malo sakrivanja od svetla i naravno vrlo lako sam ga upecao nažalost bio je jedva vidljiv direktnim gledanjem pa sam malo provežbao "averted vision". Ok posle toga je već postalo stvarno hladno pa sam odlučio da se povučem, znajući šta pravi nagli ulazak u toplo dvogled sam ostavio prvo u hodniku pa sam ga tek posle dosta vremena uneo u sobu ali se ipak potpuno zamaglio  >:(  (no sa stativa koji je odmah išao u toplu sobu prosto se slivala voda) ostavio sam ga da stoji tako valjda će sve biti u redu.

Ok toliko sada, do sledećeg puta valjda će biti i nešt interesantnije.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

AshPiranha


Acheron


sale11472

Pa uživanje je bilo i pisati, nego sad imam manji problem sa dvogledom kome su se temeljno zamaglile čak i prizme..... što je najgore u desnoj "cevki" je bilo ko zna čega pa je sad objektiv sav mrljav te će morati da padne ozbiljnije čišćenje, ali problme jenasto što imam fleku koja je na najnezgodnijem mestu tj deluje mi kao da je između prizmi, probaću malo da ga postavim za vikend (ako bude vedro) da posmatram Sunce projekcionom metodom da vidim da li će da osuši .....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sashastar

Pazi kako cistis jer se tu kriju veoma veliki moguci problemi pa na kraju jos mozes
da dobijes i suprotan efekat.

sale11472

Tja ako budem morao da ga rastavljam da bih čistio između prizmi onda ću prvo da se oprostim sa njim i računam da imam delove za dva findera ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

Tja dakle bilo je vedro pa sam opet istrčao napolje "naoružan" dvogledom i stativom da pogledam šta ima ;)
Ovog puta je bilo kakav plan izostao u potpunosti, samo sam dohvatio dvogled stativ i kartu neba i izašao napolje (odmah posle poruke na forumu ;) ). Pogleda na nebo mi je pokazao da mogu da zaboravim na Orion, ne nije bandera nego se nalazio iza drveta :D, pa sam uz brz pogleda na kartu odlučio da probam da pronađem opet nešt što nisam do sada gledao... Dakle na repertoaru je trebalo da budu M41, M46, M47 i naravno stari znanci, tridesetice iz Aurige itd. Pošto sam montirao skalameriju prvi pogled je bio u stilu  :o :o :o vidim duploooooo, pa naravno uz svo ono prethodno čišćenje (vrlo uspešno ali pošto ovde ima onih koji ne vole horore preskočiću priču o pažnji i acetonu  :D) bilo bi čudno da mu ne treba kolimacija ::) Ok trk nazad u toplu sobu (hmm pa i nije bilo baš toliko toplo kako mi se prvobitno učinilo) po šrafcigere i posle petnaestak minuta uz ljubaznu "pomoć" Regulusa kao cilja stvari su postavljene na svoje mesto...
OK sada već može da se posmatra. Dakel M41 očas posla nema problema (ma dobro bilo je problema morao sam da pomerim po koju granu ali to je uobičajeno) , M47 je već bio malo teži, doduše ne za naći već z aprepoznati (moram priznati da sam postao siguran tek kada sam proverio na slici na kompu) M46 je već bio tvrđi orah tražio sam i traži i na kraju mi je bilo jako sumnjivo to što sam ga naša jakooooo daleko od prethodnika  ??? ??? ??? Da Da uspeo sam da vidm M48 no nema veze M ko M ;D. Pošto su od Pančeva počeli da se navlače neki oblaci a mi Beograđani smo pomalo touchy kad su u pitanju oblaci iz tog smera (Pančevci nisu, njima je lako, oni imaju krljušti :P) odčučio sam da sve skupa skratim prošaram po Aurigi i Blizancima (35-38) i naravno jedno 15-tak minuta uživam u M44.....
Na žalost sutra je novi radni dan, pa bi to bio to.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

OK posle dužeg lenstvovanja  kada je posmatranje u pitanju (od Letenke i Mmaratona nisam pipno dvogled) izašao sam večeras ponovo napolje naoružan starim znancima 10x50 i paralelogramom koji je godtovao na pomenutom okupljanju na Fruškoj Gori. U stvari razlog je to što sam na paralelogramu promenio deo tj šraf pa sam umesto običnog mašinskog stavio torban M10 (koji ima u lepu osobinu da ispod glave ima deo koji je četvrtastog preseka i koji uđe malo u drvo pa se šraf ne okreće kada se zateže matica) proba je  uspela a ja sam definitivno zaključio da što veći šraf to bolje, definitivno na konačnoj verziji neću koristiti ništa manje od M10. NO dosta o šrafovima da se vratim posmatranju.
Dakle vreme je vedro i transparentnost je više nego OK (seeing me kao šo sam već pominjao ne tangira pošto imam samo uvećanje 10x) vidi se za moje uslove punooo zvezda, nisam se zamarao merenjem granične magnitude pošto je i to bez ikakvog smisla u BG-u. Počeo sam od M13 u Herkulu i iako je isti izgledao sjajno naročito kada sam koristio skrajnuti pogled brzo sam odustao od njega. Zašto? Pa zato što ovaj tip paralelograma koji sada koristim ima jednu manju manu naime gledanje oko zenita je prilično neudobno, nije baš da je potrebna Joga ali vrat boli pa boli. Pošto sam odustao od 13-tice pogled mi je uhvatio Arkturus pa sam odlučio da potražim M3 i da na njemu malo provežbam pominjanu tehniku posmatranja postrance (tj. Averted Vision). M3 obično malo duže tražim ali ovog puta se posmatranje u gradskim uslovim pokazalo korisnim naime traženi objekt se nalazi tačno iznad ćoška krova pa sam ga našao praktično čim sam okrenuo dvogled na tu stranu. E tek tu mi je postlao jasno koliko je vedro naime M3 je ovog puta izgledao onako kako obično izlgeda M13 tj sasvim jasno definisana grumuljica za koju nisu potrebni nikakvi posmatrački trikovi (OK imajte na umu da ja posmatram iz grada okružen banderama "tanjiračama"). Nadalje nisam ništa posebno tražio nego sam šarao po nebu dvogledom čisto malo isprobavajući paralelogram da bih sve završio najinteresantnijim objektom za dvogled koji se trenutno vidi, Cr 399. koji stvarno izgleda sjajno  iako je smao asterizam u pitanju i tako se završio moj prvi pogled kroz dvogled posle MM2008.
Zaključak definitivno moram da požurim sa ogledalom tako da već sutra sa novim elanom krećem u poliranje do konačne pobede.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

OK večeras sam malo testerisao neke detalje za moj skoro gotovi tester (sutra bi trebalo da ga defintivno završim samo da se osuši malo lepak na nekim ključnim delovima pa da se bacin nazad na poliranje) i kada sam završio bacim pogled na nebo i oduševim se koliko zvezda ima (transparentnost odlična ali seeing muljav videlo se golim okom kako zvezde žmirkaju) izađem iza kuće i na ćaletov komentar kako se ne vide zvezde odgovorim kratkim klik prekidača za svetlo ..."Uuuu vidi stvarno koliko se vidi zvezda aj daj onaj tvoj dvogled".... i tako iznesem ja ne samo dvogled nego i stativ i paralelogram i sve to sastavim u nameri da pokažem bar M13..... i tu krene  naopako glava na stativu je odbijala svaku saradnju pa je i paralelogram bio neupotrebljiv... grrrrh ... ma srediću ja njega ....  otfikariću mu glavu brusilicom (bez obzira što Stojanov misli da bi to bilo šteta) pa kad mu namestim neku normalnu foto glavu (već neko vreme merkam jednu 3-way) ima da bude konačno upotrebljiv >:( >:( >:(

No vratimo se lepim stvarima. Pošto je otpalo paralelogramisanje a ćaletu se baš gledalo u zvezde a kome i ne bi kad je čovek video svoj prvi fire ball u životu ja ga na šalost nisam video samo trag koji je ostao od njega pošto se raspao i sudeći po tome bio je to poprilično krupan primerak sasvim sigurno u "debelom minusu", dakle pošto nisam ja mogao da nameštam dvogled morao sam da pokušam da mu objasnim kako da starhopuje do M13 ok bilo je tu malo natezanja kako da se to izvede ali posle svega dva neuspešna pokušaja  13-tica se našla u sred vidnog polja (tačno je opisao kako izgleda i kako pravi trougo sa one dve malo zvezde u okolini) e posle toga je usledio znatno lakši cilj double-double (BTW a.v. i mogo se razdvojiti na dve komponente golim okom :o ), Mizar i Alkor pa malo objašnjavanja koje je koje sazvežđe a jako lepo su se videli i Lira i Herkul i Severna Kruna i Volar i Velika Mečka...... i na kraju Lav koji se isto dobro video iako je već u prilično nezgodnom položaju tj utapa se u Beogradski LP :(  E tu sam na primeru Regulusa i Saturna praktično demonstirao kako različito izgledaju planete i zvezde kad se posmatraju golim okom, siroma Regulus em nije dolazio do izražaja od mnogo sjajnijeg Gospodara Prstenova em je žmirkao ko lud  ;D
Na kraju sam još demonstrirao kako se pronalazi Severnjača pomoću Velikih Kola a onda su već sa horizonta počeli da se pojavljuju nekakvi tanki oblaci a bogami i da seva pa smo završili posmatranje za ovaj put .....
I tako pored obnovljenog elana za nastavak rada na teleskopu (hej uspeo sam da nazrem M57 kroz dvogled tj mislim da sam video mrljicu na odgovarajućem mestu pa ili tripujem a ne bih rekao transp. je kao što rekoh bio odličan ili sam stvarno  utrenirao svoj vid) dakle pored elana sad još imam i nekoga da me malo "poćera" kad zastanem ;D

Sve u svemu kratko ali slatko naročito u delu pokazivanja sitnica nekom drugom.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D