• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Recent posts

Pages1 2 3 ... 10
1
Astrofotografija / Re: Wide field astrofotografij...
Last post by Yagodinac - Today at 07:41:17 pm
Obećavam, napisaću uskoro detaljan post na blogu ali nemam vreme danas; već sam pisao o startrails tutorial ali pre deset godina. Biće i ovde copy/paste. Inače nema tu nekih posebnih trikova, a ja sam vala uvek raspoložen da o trikovima filozofiram na forumima do besvesti.
2
Oprema / Re: Friction drive - DIY
Last post by vlaiv - Today at 07:40:05 pm
Quote from: ε Aurigae on Today at 01:05:36 pmJedino sto sigurno znam da zelim servo motore i da je nosivost 40+ kg



Servo motori su skuplje i manje pogodno rešenje za montažu.

- nemaju holding torque - znači vetar konstantno može da izbaci DEC iz ravnoteže i motor mora stalno da radi "napred"/"nazad" kako bi održao poziciju. Steper jednostavno drži tu gde jeste dok se ne pokaže potreba da se pomeri

- nema potrebe za kontrolom obrtnog momenta jer se ne menja težina i raspored tereta

- steperi su "glatkiji" kod sporih brzina kao što je tracking
3
Astrofotografija / Re: Sunce
Last post by Astro_fun_times - Today at 06:33:37 pm
E vidis to si u pravu.
Dok sam bio vizuelni posmatrač, dosao sam do zakljucka da je 200x uvecanje neki maksimum koji atmosfera dozvoljava. Mozda je i to čak previše ali ja se nisam zadovoljavao sa manje od 200x. Pricam o planetama i mesecu. Iz tog razloga sam se zapitao vredi li uopste uzimati veci instrument tj teleskop zarad mogucnosti veceg uvecanja kad sam limitiran atmosferom.

Da li slikas planete sa C11? On bi to brutalno radio.

Quote from: Danijel on Today at 03:52:21 pm... ili za snimanje nekih slabo vidljivih "točkica" na nebu.
Snimanje kazes? Ima li nekih slika koje si odradi sa tim C11?
Mogao si ih postaviti u odgovarajuce sekcije da vidimo.
4
Ajde malo se potrudi pa napisi ili bar copy/paste, za ljude kojima znaci ili koji bi da pokupe neke trikove od tebe🤣
5
Astrofotografija / Re: Wide field astrofotografij...
Last post by Yagodinac - Today at 05:50:10 pm
Vidi, možda si u pravu, možda može biti korisno - samo vremenom sam ja stekao impresiju da nije nešto korisno tj ja ne bih iz exifa mogao ništa pametno da zaključim. A uvek imaš exif na Flickr-u, ovo što je kod mene zapisano 30sec je izuzetak u inače tačnom tumačenju exifa od strane Flickr-a. Izuzetak su dakle stekirane fotke (startrails i klasične teleskopske astrofotke) za koje Flickr (a ni Photoshop) ne daje kumulativno izlaganje.
Meni je exif u fotografiji uvek bio kao ono pitanje kad klinac pita ćaleta "je li, u kojoj brzini sad voziš", nemam pojma u kojoj brzini (mada je sad automatik  ;D ), vozim u onoj u kojoj treba, gledaš obrtaje i to je to. U tom smislu na aparatu gledam histogram i na osnovu toga uglavnom se čovek odluči za neko podešavanje.
6
Astrofotografija / Re: Sunce
Last post by Danijel - Today at 03:52:21 pm
Da, C11 mi služi za vizualu uglavnom ili za snimanje nekih slabo vidljivih "točkica" na nebu. Sunce ne mogu njime raditi jer prvo nemam tako veliki filter za objektiv, a ono što sam probao snimati je katastrofa jer se i najmanje greške manifestiraju kao šaka velike. Treperenje zraka je tako dobro vidljivo da je čak teško isfokusirati sliku. Veliki promjer rezultira i velikm "primjećivanjem" svih nedostataka atmosfere, a što se onda vidi i na snimanjima. Atmosfera bi trebala biti savršena da bih mogao snimati pjege. Dogodi se i to ali u našim krajevima uglavnom jako rijetko. MAK 127 se pokazao kao savršen za Sunce jer cijelo stane u vidno polje (kao i Mjesec), slika je odlična i kontrastna što je jako bitno za snimanje detalja na Sunčevoj površini i atmosferska zbivanja se ne vide tako da jako smetaju.
7
Oprema / Re: ZWO Seestar S50
Last post by Astro_fun_times - Today at 03:04:39 pm
Ma da, 90k je previse para.
Svaka ostala opcija je bolja nego Seestar u tom slucaju.
8
Oprema / Re: Friction drive - DIY
Last post by Astro_fun_times - Today at 03:03:52 pm
Mislim da si mogao pitati člana Hrvatskog foruma "arrow" o tome. On je napravio friction drive mount koji jako dobro radi posao.
On ima "hands on" iskistva pa ce moci da ti prenese znanje ali i greske koje je sam naucio i ispravio prilikom svoje samogradnje, da ne moras ti na svojim greskama da ucis.
9
Astrofotografija / Re: Sunce
Last post by Astro_fun_times - Today at 03:01:27 pm
Jos jedno pitanje za tebe Danijele.
Imas C11 a uvek sunce slikas sa 127mm Makom.
Za šta koristiš taj C11? Zasto ne slikas i sunce sa njim?
10
Ne bih se slozio sa tobom. Tehnikqlije su bitne, bar meni.
Onda vidim sta se moze dobiti sa kojom ekspozicijom i duzinom integracije za odredjenu bortle lokaciju.
Nije to lose staviti. Ja uvek to gledam kad gledam tudje slike.

To moze dati ptedstavu i drugim ljudima koji tek pocinju sta da rade, kako, koliko duguacku ekspoziciju da koriste itd.

Pages1 2 3 ... 10