• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Star party - Letenka 2023

Started by Astro_fun_times, July 30, 2023, 08:52:41 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

goran.nikacevic

Mi smo stigli, na livadi smo koja je ranije recena.
Ova:
https://maps.app.goo.gl/EqSfRynSsn5kvPge6

Vidimo se 🙂
SkyWatcher Draco 10, 250/1200 dobson Flex
SkyWatcher Heritage 130/650 dobson Flex

Astro_fun_times

E pa da vam napisem samo da je sinoćni Star Party bio veoma uspešan.
Svi koji su najavili da ce doci su došli a doslo je i više ljudi nego sto smo očekivali.
Po nekim mojim procenama mislio sam da ce nas biti oko 10-12 maksimalno medjutim, naši ruski i beloruski prijatelji su nas jako pozitivno iznenadili kada su se pojavili sa tri vozila, od kojih je jedan minivan hehe
Katerina je sa sobom povela jos četrnaest ljudi, a Aleksej je doveo svoga sina.
Imali smo i drugaricu iz Kine.

Ukupno nas je bilo trideset. TRIDESET
Da li vam je sad krivo, da tebi sto ovo citaš a lomio si se da li da dodješ ili ne, sto niste došli.

Bilo je i vizualaca i astrofotografa.
I iskusnijih i manje iskusnih astronoma amatera.
Svi koji su bili imali su prilike da pogledaju kroz teleskop, neki od njih i po prvi put.

Potrudili smo se da se svi lepo provedu i iako se nismo uvek najbolje razumeli zbog jezičke barijere, opet smo uspeli da nadjemo zajednički jezik u vidu ljubavi prema astronomiji.

Nadam se da su se svi koji su bili lepo proveli kao sto sam i ja i da ce nam se pridruziti opet na nekom od narednih Star Partija
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

Katerina

Dear friends!
I want to thank you from all of our unexpectedly huge and a little confused company. From each and every one of you.
Discussing among ourselves the impressions of the trip, everyone has agreed that the warmth of your meeting overshadowed even the delight of the starry sky and all those beautiful pictures you showed. I'm not joking or exaggerating! The way you welcomed us was truly amazing! Thank you so much!
I would be very grateful for your contacts on social networks so that we can follow and see your beautiful pictures. And of course, I look forward to seeing you again.
Thank you very much once again.
It was wonderful!

Astro_fun_times

Whoops, i forgot the english version of the "report" hehe

Quote from: undefinedWell, let me just write to you that last night's Star Party was very successful.
 Everyone who announced that they would come came, and more people came than we expected.
 According to some of my estimates, I thought there would be around 10-12 of us maximum, however, our Russian and Belarusian friends surprised us very positively when they showed up with three vehicles, one of which is a minivan hehe
 Katerina brought fourteen more people with her, and Aleksey brought his son.
 We also had a friend from China.

 There were thirty of us in total.  THIRTY
 Are you guilty now, that you are reading this and you were debating whether to come or not, because you didn't come.

 There were also visualists and astrophotographers.
 Both experienced and less experienced amateur astronomers.
 Everyone who was there had the opportunity to look through the telescope, some of them for the first time.

 We tried to make everyone have a good time and even though we didn't always understand each other the best because of the language barrier, we managed to find a common language again in the form of a love for astronomy.

 I hope that everyone who was there had a good time as I did and that they will join us again at one of the next Star Parties.

We are most grateful for all of your company last night, and are looking forward to repeating this perhaps when the next new moon arrives.

I forgot to ask you if you brought your DSLR and if you took any pictures with it?

You can find me on Instagram by the name "astro_fun_times"
(Its a new account made a few days ago)
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

nemars

August 14, 2023, 01:35:59 pm #49 Last Edit: August 14, 2023, 02:15:35 pm by nemars


Evo rezultata prvog pokusaja fotke Andromede bez trekinga. Canon 600D, 50mm, f/1.8, ISO 3200, 697x2s (nakon sto su rucno pobrisane fotke sa avionima, satelitima, meteorima), stack, autostretch, crop i color calibration u Siril-u (prvo photometric, pa onda samo ono sa background i object kad se selektuje). Svakako sad treba uciti kako ovo obraditi.
SW Newton 130/900 EQ2

vlaiv

Quote from: nemars on August 14, 2023, 01:35:59 pmEvo rezultata prvog pokusaja fotke Andromede bez trekinga.

To je odličan rezultat za prvi put.

Naravno, objektiv nije baš oštar na F/1.8 ali ne vredi da se stopira ako se ide sa kratkim ekspozicijama bez montaže.

Verovatno se moglo ići i sa malo dužim ekspozicijama, vredi eksperimentisati dok se ne uđe u štos.

Možda i razmisliti o jednostavnom star trackeru - nešto u sopstvenoj izvedbi?
Ja pravim neki 3d štampani jednostavni tracker, pa kad ga završim možda bi ste ga hteli pozajmiti na probu?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

nemars

Videcemo kako ce jos da ispadne kad naucimo da obradimo. Nemamo pojma trenutno sta radimo, hteli smo da probamo i druga podesavanja al smo se malo upetljali pa je ispalo za sad ovako. Hvala za ponudu, definitivno bismo bili zainteresovani da probamo neko pracenje nekad.
SW Newton 130/900 EQ2

Astro_fun_times

Slika je odlicna. Bez pracenja je dobar rezultat dobijen.
Ja licno bih kropovao jos malo da se ne vidi ova koma po ivicama i malo bih smanjio zvezde kako bi sama galaksija dosla do izrazaja, e sad ako me pitas kako, nemam pojma, i ja bih morao da gledam YT kako se to radi hehe

Uzgred, trebao si postovati u messierovim objektima sliku, ovo nije prava tema jer cemo odlutati od onoga cemu je ova tema namenjena 😉
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

vlaiv

Što? I rezultati sa star party-a su priča vezana za star party :D

Evo, ja sam baš sad pripalio stelarijum da pregledam šta sam sve posmatrao sa 80mm.

5 galaksija - M31, M33, M51, M81, M82. Tražili smo i M101 al je nismo našli, nije se dala. Bilo je tu i drugih objekata poput M17 - Swan, M27 pa i SH-2 101 Tulip nebula, zatim M13 pa još par otvorenih jata. I naravno i Saturn (za divno čudo, Jupiter nisam posmatrao sa 80mm ni generalno, kasno se podigao).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Aaa ok ok, ako global moderator odobri mesanje tema ja nemam nista protiv, nisi  ti prestrog moderator kao na drugim forumima hehe
Tako se odmah dobije packa hahaha

M101... Veoma tezak objekat. Povrsinska osvetljenost mu je raštrkana tako da je pogrebno tamno nebo da bi se videlo.
Mozda zato sto je vec bio relativno nisko?

Ja sam dugo pokusavao da ga vidim iz dvorista dok mi amerikanci nisu rekli da su M101 i M110 ako se ne varam, a mozda neki drugi objekat, ne secam se sad bas najbolje, jako teski za uociti.

Onda smo jednom otisli na tu livadu, zima je bila ako se ne varam, M101 je bio blizu zenita i uspeo sam perifernim vidom da ga ulovim. Osecaj je bio neverovatan jer mi je izmicao dugo vremena iako sam bio na lokaciji gde bi trebao da bude.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

nemars

Hvala za komentare/savete. Ovo je samo stack i malo crop i automatske opcije iz Sirila bez bilo kakvog ozbiljnog procesiranja (jer jos uvek ni ne znamo nista o tome :)). Mozda kad se malo budemo igrali u nekom programcicu, pa dobijemo neki zanimljiviji rezultat okacim u drugu temu. Nisam razmisljao o tome da cu potencijalno spamovati ovu, izvinjavam se. Neko je pitao kako bez trekinga dok smo bili na okupljanju pa sam mislio da je mozda interesantno za videti rezultat.
SW Newton 130/900 EQ2

vlaiv

Quote from: Magelan118 on August 14, 2023, 06:40:48 pmM101... Veoma tezak objekat. Povrsinska osvetljenost mu je raštrkana tako da je pogrebno tamno nebo da bi se videlo.
Mozda zato sto je vec bio relativno nisko?

Kaže stelarijum, M101, surface brightness mag14.82 po ark sekundi kvadratnoj, M33 mag14.10, znači nešto malo tamnija.

Moguće je da je bilo do doba noći uz do malo razlike u intenzitetu. Na početku su još pristizali ljudi i nismo imali adaptaciju a i više je svela gorelo po gradovima pa je verovatno i nebo bilo svetlije.

Obe galaksije su bile na sličnom azimutu kad je probano posmatranje, tako da ekstincija možda nije bila faktor.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Bez trackinga je super ispala slika same galaksije. To sto su zvezde komirane nema veze sa trackingom vec je to samo mana samog objektiva ali odlicna slika, jos za prvi put... Ihhaaa

A obrada je po meni najgori i najmrzovoljniji deo celog procesa. Ali je on pola posla...

M33 se daleko lakse vidi od M101. E sad da, to sto je M101 bio nisko i blize svetlosnoj kupoli itekako igra ulogu u tome da ga ispere i da se teze vidi.

Jedinos to mozes da uradis je da ne propustas vise star partije pa ces imati vise prilika da je upecaš 😁
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

Aleksej

Veliko hvala svima na toploj i prijatelskoj atmosferi.
Pogledali mnogo objekata u dvogled. Bio sam iznenaden koliko mnogo mogu da vidim uz ga. Video sam M31 sa satelitama, M33, M51, M11 wild duck, M27 dumbbell, NGC77892 Caroline's Rose, naravno Plejade i jos mnogo toga. Pokusao sam da razgledam Severnu Ameriku, i mislim da video sam, ali samo perifernim vidom.

Takoje mnogo gledali smo uz teleskopi. Saturn i Jupiter bili su neverovatni.

Cela noc posmatranja je proletela kao 5 minuta.
jedva cekam da dodem na sledecu Star Partiju :)

Astro_fun_times

Drago mi je sto ste bili i da ste se lepo proveli i ti i tvoj sin.

Svasta ste videlo kroz taj dvogled.

Cekamo vas na sledecem star partiju

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš