• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Star Party

Started by AshPiranha, August 23, 2007, 02:31:42 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NASA

subota na nedelju je vedro-i temp.oko 16-18c,jer bar neko hoce?

Stojanov

Mozete da se ljutite na mene ali kao stariji (sic!) amater astronom moram da primetim da se dogovarate o zajednickom odlasku na posmatranje jos od 23. avgusta prosle godine ! Treba da se malo zamislite KOLIKO vas interesuje amaterska astronomija . Ili je mnogo jednostavnije i ugodnije sedeti za racunarom i setati od sajta do sajta i TAKO se baviti astronomijom. Maraton i Kamp su dovoljno ubedljivi da je druzenje medju amaterima prava stvar. Nisu potrebni APO refraktori i CCD kamere da bi se nasao razlog da se ode na teren. Svako neka ponese sta ima. I dvogled na stativu je dovoljan. Svako je od nas tako poceo. I jos nesto je potrebno. Volja. I to je sve. Prolece je vreme za galaksije. Bez obzira sto cete neku videti samo kao bledu mrlju ali videli ste je svojim ocima. Uz malo maste videcete i mnogo vise od toga. Ajde, dogovorite se i krenite ... onako ljuti na mene sto vas kritikujem ;) 

Danijel

Slažem se, i na AstroForumu je ista situacija, čini mi se da svi bolujemo od iste "nedamise" boljke ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sale11472

Ja na žalost nisam trenutno motorizovan, da jesam bilo bi mi lakše da se organizujem mislim ja sam uvek za a i oprema mi ne zauzima mnogo mesta (za razliku od me jel ;D )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Preporučujem da dođete 29. na Letenku. Dolazak je najavila i veća ekipa iz Ruđera, a i iz N. Pazara itd. U planu je pored posmatranja i nekoliko predavanja (Nataša Stanić, A. Otašević + još neko iz NS).

sale11472

Ma ja sam skoro siguran tj načelno sam se dogovorio za prevoz a dal ću se takmičiti sa svojim dvogledom i notornim novim paralelogramom (ostaje malo da se isturpija i da se sklopi skalamerija biće gotov sigurno tokom vikenda) ili na neki drugi način videćemo ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Quote from: sale11472 on March 20, 2008, 03:37:34 pm
Ma ja sam skoro siguran tj načelno sam se dogovorio za prevoz a dal ću se takmičiti sa svojim dvogledom i notornim novim paralelogramom (ostaje malo da se isturpija i da se sklopi skalamerija biće gotov sigurno tokom vikenda) ili na neki drugi način videćemo ;D


Ma nemoj da te cujem da neces da se takmicis.
Kad sam se ja prvi put takmicio znao sam desetak M objekata i vecinu koje sam nasao sam video prvi put.
Samo ti dovrsi taj paralelogram pa se vidimo.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Quote from: mravic on March 20, 2008, 03:56:46 pm

Samo ti dovrsi taj paralelogram pa se vidimo.


Sramota da priznam ali problem je u tome što u kući i komšiluku ima 0 (nula) tj nijednu turpiju za drvo ..... što su do đavola sve oko mene pusti limari ;D

Nego šalu na stranu Janko spremi ti za taj događaj jedan komplet od 150 mm za izradu ogledala za teleskop, dakle definitivno  pravim lastu i skačem u ATM vode ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NASA

ja sam hteo da dodjem,ali nemam ni prevoz a nisam ni bas planirao... :-\
srecno svima koji se takmice!  :) :)

drago

AD ARISTARH dolazi da posle kratke pauze "prodrma" na maratonu Newton 250/1250 Eq-6, a boga mi i da padne first light brand new Tele Vue 19mm Panoptic-a! Mmmmmmm TELE VUE Panoptic!!!
Takahashi FC 100DC
SW 12" Flextube dobsonian
Intes Micro MN66

sale11472

OK ali ja ću onda insistirati da svaki objekat koji prijavite proverim kroz vešu opremu, ;)
mislim 250 mm i TV Panoptic mi deluje zaniljivo ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Lepo se očešljajte, možda će doći jedna TV  da pravi reportažu.  :)

SrdjanP


sale11472

March 30, 2008, 11:32:30 pm #58 Last Edit: March 30, 2008, 11:57:43 pm by sale11472
Kako je bilo na MM Letenka 2008. ???

Oblačno...
Nije bilo TV ekipa...
Bilo je 10 ekipa, takmičarskih...
Mi (AshPiranha i ja) bili 5 (valjda, sa svega 19 objekata)  ....
Pobedili Kočići iz SM (sledeći put sudija će sigurno imati pomoćnike ;D)..
Drugi bio (bili?) (sveže) Ćelavi tj exKudravi ;D ....

To ukratko a sada isto to samo malo rečitije.....

Dakle na Letenku smo stigli Ash i ja njegovim  "kecom" da se takmičimo njegovim Celestronom, na njegovoj montaži .... Da poneo sam ja i moj dvogled i sklepani paralelogram koji su manje više prošli ispit (bez problema sam njime pratio prelet ISS), ali je on bio u drugom planu. Na samoj livadi su dominirali Aristahovci sa njihovim GSO-om a bilo je tu i dva 25x100 dvogleda, sveže nabavljeni TS spoting scope, dva pralelograma (jedan ima zanimljivo rešeno kačenje na stativ koje ću morai da razmotrim pažljivije),  par dobsona, jedan TAL-ov Klevcov, Meade i još par redovnih posetilaca Letenke.....
I tako dok su se teleskopi postavljali po livadi, učesnici pričali, pozdravljali se i upoznavali, (muvao se tu i neki nepoznat momak sa dobro poznatim teleskopom i lepšom polovinom ;D) nebo je počelo da nam se ruga nailazećim oblacima.
U poseti Letenki je bila i grupa školaraca kojima je Neša u teleskopu pokazivao Saturn a onda su mena nahvatali da im pričam o teleskopima i nije pomoglo ni moje pravdanje da ja teleskop ni nemam, no bilo je tamo više desetina iskusnih teleskopdžija i astronoma, valjda im je neko objasnio to sve kako treba ;) Šalu na stranu, šteta što je bilo oblačno, mogli su klinci da vide svojim očima mnogo toga ovako nadam se da su bili zadovoljni predavanjima i da smo "nahvatali" bar pola od njih u podmladak.
Kako su se oblaci sve više navlačili... ovaj... kako se noć konačno spustila počelo je i takmičenja. Šta reći o samom takmičenju? Mislim da sve govori rezultat pobednika od 49 M-ova :( Dakle samo takmičenje se svelo na prijateljsko ćaskanje uz povremeno traženje rupa u oblacima i nadanje da se isti neće navući dok sudija stigne. Što se mog ličnog učešća tiče, šta da kažem. Prvi put sam Nešin teleskop video kad smo stigli na Letenku, sa ekvatorijalnom montažom nisam imao prilike da radim... pa je sve delovalo naopako i pomalo zbunjujuće.... onda se totalno naoblačilo pa smo par sati šetkali pričali i smrzavali se .... Kada se malo razvedrilo posle ponoći nastavili smo u opuštenom stilu "šta nađemo, nađemo" ne opterećujući se previše rezultatom a i ja sam sve više "kontrolisao" šta ostali vide, naročito Aristarhovci sa njihovim TV Panopticom  ;D . No našli smo i mi poneki objekat, neke objekte na čisto moju tvrdoglavost pošto ih inače nalazim bez problema pa nisam želeo da mi ostanu neupisani (tako sam otkrio definitivan talenat za "nišanjenje niz cev" stil traženja) neke smo našli pa su ih oblaci zaklonili dok je Janko stigao do nas ("Ne vidim ništa.", "KAKO ne vidiš?!?", pogled kroz okular "Vidi stvarno se ne vidi" pogled u nebo i nepristojne reči upućene oblacima) tako da smo na kraju u Velikom Medvedu imali samo M81/82 od ostalih smo odustali...
Noć je relativno brzo prošla i kako se primicalo jutro sve više i više smo gledali a sve manje tražili M-ove na kraju sam okrenuo teleskop na Jupiter pa se naše posmatranje  za to veče završilo uživanjem u istom....
Na kraju, kakvo je moje iskustvo sa prvog Maratona? Pozitivno u svakom pogledu, sem u pogledu na oblake. Što se samog traženja i opreme za isto tiče, definitivno sam zaključio da je red-dot ili Telrad ili neki sličan tražioc bez uvećanja obavezan deo opreme, primer iz ličnog iskustva, za M71 i M27 mi je trebalo pa nekih deset puta manje vremena sa abrasaxovim teleskopom i Red dotom nego sa Nešinim i optičkim tražiocem...jednostavno mnogo je lakše nanišaniti odgovarajući deo neba pa onda fino doterati objekat u vidno polje bez obzira na montažu. Sa Letenke sam kao i prošli put, sa kampa, poneo uspomenu na super druženje, još iskustva u radu sa teleskopom (do kraja noći sam se nakako "pomirio" sa EQ montažom :) ) i naravno novo parče opreme (ovog puta obrušen stakleni disk kome treba poliranje iz poznatog Bačkopalanačkog izvora ;) ).
Vidimo se dogodine ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

stameni

Sve pohvale za izveštaj :) "Čitko i pitko" :)