• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Fotoobjektiv kao teleskop.

Started by Tristatri, May 27, 2013, 09:04:44 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tristatri

Kako je vaše mišljenje o mogućnosti korišćenja fotoobjektiva kao teleskopa uz adapter kao što je ovaj dole na slici. Adapter ima mogućnost montiranja na stativ.



Da li je takva mogućnost za razmatranje?

Napominjem da sam početnik i da nemam velika početna očekivanja.
Naprimer hteo bih samo da ovakom kombinacijom dobijem bolje nego što bih dobio recimo sa
(dečijim) teleskopom Celestron PowerSeeker 50 AZ.

Ima li kakve prednosi i šta bi bile mane?
Unapred hvala i puno pozdrava!!

Ljubo

Pa, svakako ćeš dobiti više nego bilo kojim PowerSeeker-om, u smislu kvaliteta slike. Mada, postoje i ograničenja.
Recimo, za astro namjenu, ta prizma se nije pokazala baš najpraktičnija - bolje ići na opciju s dijagonalom.

Ja sam konstruisao adapter za Canon EF 200/2.8 L objektiv prema uputstvu ovdje .
Ono što je prednost svakako je veliko vidno polje i prilično oštra slika (naročito u centralnom polju, ovisno o tipu okulara ona opada u kvalitetu ka krajevima, ali ne značajno - što se da ublažiti korišćenjem barlow-a). Ono što bi predstavljalo donekle problem je postizanje fokusa ovakvom kombinacijom (što se rješava umetanjem metalnog nastavka), kao i precizno fokusiranje pri posmatranju, jer je korak veoma mali, ali može se praksom uvježbati.

Tristatri

Hvala Ljubo puno na odgovoru!!

A da ne otvaram novu temu evo još jednog pitanja. Ustvari nekoliko pitanja vezanih.
Daću na napred karakteristike 4 dvogleda. A vi mi recite koji je od njih najbolji izbor u vezi sa astronomskim posmatranjima.









I da li za novac od oko 3200 RSD može da se kupi išta bitno bolje od ovih gore?
Ja sam baš laik ali sam čuo za marku Praktica, pa računam da pomenuti nisu nekvalitetni?


spadej

Od ovog sto si naveo ja ne bi uzeo ni jedan. Ne zato sto su losi vec zato sto ima jedan mnooogo bolji. Rec je o dvogledu TC 10x50.
Jeste skoro duplo skuplji od 3200 RSD ali vredi svaku paru. Pre njega sam koristio ruski BPC8x30, zatim sam probao (bacio pare) neki krs Sakura 12x70. Tek sa TC10x50 sam "progledao".

Potrazi ovde na forumu, ima dosta toga o dvogledima.  Vise clanova ima taj TC10x50 i niko nije stavio ni jednu primedbu. Jedino ne znam koliki mu je "faktor sumraka" i "osvetljenost"?

Tristatri

eto onda da pitam o tim nekim terminima koje i ti pominješ:

Zapravo verovatno ni one termine koji mi se čine poznatim ne shvatam najbolje, ali tu je nekog sećanja ostalo iz škole. Međutim, pojedini termini u onom popisu 4 modela što sam dao mi ne govore baš ništa.
Mislim na 'Izlazna zenica', 'Ugao', 'Osvetljenost' i 'Faktor sumraka'. Znam da je verovatno teško dati kratke odgovore koji bi bili i išta potpuni, ali ... odgovorite kratko pa šta shvatim. Dakle, šta okvirno znače ovi termini?

'Izlazna zenica',
'Ugao',
'Osvetljenost',
'Faktor sumraka'

gile.ms

Pre svega dobrodošao :)

Izlazna zenica: prečnik snopa svetlosti koji izlazi iz okulara i ulazi u zenicu. Ukoliko je ovaj snop širi od otvora zenice, deo svetlosti koju dvogled sakuplja ostaje neiskorišćen...
Ako imaš više od 50-60 godina, dvogledi sa izlaznom zenicom većom od 5-6 mm mogu da ti budu malo manje dobri u potpunom mraku nego što bi bili nekom mlađem... ukoliko dvogled koristiš pri dnevnoj svetlosti, onda ova mera nema gotovo nikakvu vrednost...

Ugao: isto što i vidno polje (Polje vidljivosti na 1000m) - astronomi  nebo premeravaju uglovima a ne metrima pa i vidno polje izražavaju u toj meri...

"Osvetljenost" i "Faktor (u zoni) sumraka": mere koje su izuzetno korisne prodavcima da mogu mušterijama lakše da prodaju ovaj "osvetljeniji" ili onaj  "sumračniji" dvogled ;D
konkretno, o faktoru sumraka sam našao nešto na ovom linku: http://www.birdwatching.com/optics/myths2006-9.html
i tu je lepo objašnjeno zašto je ta mera praktično neupotrebljiva u eri dobrih antirefleksijskih premaza...

ja sam takođe vrlo zadovoljan korisnik TS 10x50 LE koji spadej pominje, za te pare je zaista pun pogodak.
Većina vlasnika koje poznajem (uključujući i mene) do tog dvogleda je došla preko ovog oglasa: http://forum.astronomija.co.rs/astroberza/na-prodaju-ts-10x50-le/
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Tristatri

Hvala na dobrodošlici i finom odgovoru!!

Yagodinac

Još jedan glas za TS 10x50, nemam ga ali sam gledao kroz isti i to je best buy i pobednik u kategoriji uloženo/dobijeno.

Što se tiče dvogleda sa linkova, siguran sam da su jako loši od mehanike, preko kvaliteta optike do (nepostojanja) premaza. Jedan je primerak maglio čak unutra! Još gore, izuzetno je retko naći dvogled ispod 50e a da nije raskolimiran (razrok) što je kod ozbiljnijih brendova apsolutno nedopustivo. Probao sam verovatno par desetina kineza ovih godina, jedan čak ćaletu kupio za rođendan  ;D, i SVI su razdrndani i daju duplu sliku. Naprosto za te pare ne možeš da kupiš dvogled i tačka. Dvogled počinje od 50-60e (za navedeni TS ako ti neko donese iz EU).

Razlog za ovakvo fušarenje je što se sve to pravi u jednoj fabrici u Kini. I očigledno je da dvoglede tamo u kamion ubacuju lopatama. Koliko god roba bila loša, svaka roba ima kupca - samo je pitanje cene.

zedes

Pozz svima.

Ja se baš ne slažem u potpunosti sa navedenim za Praktica dvoglede. Kao što se iz mog potpisa vidi imam jedan. Slažem se da je koliko para toliko i muzike, ali ovaj dvogled je sasvim OK.
Ja njime sa stativa posmatram Andromedu. Jeste da je to samo elipsoidna maglina sa svetlijom kuglom u sredini ali se vidi.

E sad prizma može da bude rasklimana ili raskolimirana ali može i da se podesi. Meni je dvogled pao sa stolice (ni sam ne znam kako) i prizme su se pomerile.
Ovaj dvogled ima navoj za stativ pa sam ga montirao i podesio prizme pomoću šrafčića ispod gumenih rukohvata (za to i služe :-) ) fokusirajući na vertikalni objekat - repetitor sa nekih 3-4km.
Ima uputstava na netu kako se to radi (Colimating Binoculars).

Sada mi se čini da je bolji nego kad sam ga kupio :-) i verovatno i jeste.

Moja porodica se preko njega navukla na astronomiju i nedavno smo kupili teleskop pa je sad uživancija još veća.

Pozdrav i vedro nebo!

Yagodinac

Moraću i ja da probam te prizmice da podešavam. Koji tačno model imaš?

Čak i da se sve sredi ostaju mutni rubovi, loši (nepostojeći!) premazi a to znači da gubi možda i do 30% svetlosti u odnosu na isti takav brendiran dvogled. Na Letenci iznova svake godine upoređujemo jeftinije dvoglede sa TS 10x50 i zna se na čiju štetu  ;D
Btw inače Practica kroz istoriju fotografije je bila sve samo ne premium brend, otprilike kao sad BenQ ili kako se već piše. Danas koliko sam shvatio oni uvoze kinesku robu i stavljaju sopstveni naziv čisto da malo ućare od stare slave.

kruska

sve ima svoju namenu, za slikanje mlecnog puta je fotoobjektiv super jer su manje zizne daljine u pitanju 50-300mm
a npr f-odnos je od 2.8- 4.0(prikuplja dosta svetlosti)
Dosadno je vukljati tesku opremu po vukoj******* pa ce bilo kakav objektiv zadovoljiti inicijalnu zelju za zvezdama bar za pocetak
kad je tamno nebo i moj pomocni guidingscope moze da posluzi kao pravi teleskop 70/500mm