• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Šta mogu videti teleskopom?

Started by Tristatri, June 01, 2013, 10:49:31 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tristatri

Ja nikada nisam pogledao kroz okular jednog teleskopa i radi toga vam svima ovde zavidim.

Međutim imam i dileme u vezi lepih fotografija u delu astrofotografije jer sumnjam da bih i ja isto video što 'vidi' fotoaparat kroz jedan teleskop. Naime zbunjuju me te duge ekspozicije, a verujem da i moć uveličanja koje imaju fotoaparati jeste od uticaja takođe. Fotoaparat 'gleda' dugo i na slici je svo skupljeno svetlo npr. jednog sata a ja gledam samo pojedinačne trenutke.

Bio bih zahvalan ako bi ko mogao da ovde postavi nekoliko upravo onakvih fotografija (ili linkove ka primerima) koje bi mi bar približno dočarale ono što vidi oko kroz objektiv npr. reflektora 150/750.

Neznam dal' ste me razumeli. Laik sam pa su mi i takva pitanja.

sale11472

Ako ti ne smeta kako izgleda kroz nešto veći teleskop tj 200/1200 onda je prava osoba za to Vedran Vrhovac, pa pogledaj njegove skice na ovom LINKU ili sa malo većim na ovom LINKU

Dakle ove skice su mnogo bolja ilustracija onoga što može da se vidi kroz teleskop nego što su to astrofotografije, naravno ovo vidi iskusan posmatrač, nesikusno oko vidi manje detalja.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Tristatri

Quote from: sale11472 on June 01, 2013, 11:21:31 pm
Dakle ove skice su mnogo bolja ilustracija onoga što može da se vidi kroz teleskop nego što su to astrofotografije...


Činimi se da si me razumeo, ali da budem savim siguran da sam ja razumeo tebe: dakle ono što je na tim slikama tamo i ja bih (npr. da sam iskusan posmatrač) svojim okom video da se posle slikanja date fotografije skloni fotoapoarat, a ja potom 'bacio pogled' kroz okular?

I još jedna provera: da li fotografije prikazane preko linka http://www.scopemaking.net/hrv/messier.htm autentično prikazuju ono što je oku vidljivo kroz 100 mm teleskop? [Mislim na one fotografije pored kojih stoji teleskop kao ikonica].

Danijel

Sve ovisi kroz kakav teleskop gledaš, nije isto gledaš li kroz 60 mm refraktor ili kroz 300 mm reflektor.

Zajedničko svima je da sve što vidiš nema boju. Sve je monokromatsko, znači crnobijelo. Planeti su obično žućkasti, Mars je narančasti, Mjesec je žut i slično. Zvijezde su samo blistave bijele točkice, ponekada trepere u svim bojama spektra. Maglice i galaksije su crnobijele flekice, a najbolje se vide kada ne gledaš direktno u njih nego pokraj njih. Ono što si vidio na sličicama na scopemaking.net djelomično prikazuje kako se to vidi ali ne u boji i ne tako detaljno, jer to su ipak fotografije.

Zaključak, vratimo se na prvu rečenicu.
Najbolje je da odeš do nekog teleskopa i pogledaš kroz okular i sve će ti biti jasno. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

spadej

Quote from: Danijel on June 02, 2013, 01:32:58 am
Najbolje je da odeš do nekog teleskopa i pogledaš kroz okular i sve će ti biti jasno. ;)


Upravo tako. Ako se tad ne razocaras, bices astronom. I ja sam u pocetku mislio da cu videti isto sto i "Habl". Dugo nisam mogao da ukapiram u cemu je stvar. Kasnije, kad sam naucio neke najosnovnije pojmove i lekcije, pronasao sam sustinu.

Bez obzira sto nema boja, sto ti se oci naprezu do bola, sto te posle boli vrat, i cesto ces da se smrznes... spoznaja da si u direktnom vizuelnom kontaktu sa nekim drugim svetom, neponovljiv je dozivljaj. I svaki sledeci put je isto tako, bar kod mene.




kostur

Kao da si pitao koji je telefon bolji. Postoji vise vrsta telefona, nekome je bolji jedan, a nekome drugi, ali svaki je dobar za nesto. Tako i teleskopi. Postoji vise vrsta teleskopa, ali najpoznatiji kod nas su ti njutni, refraktori, sc i mak. Njutni su odlicni za deepsky, mislim da je sale postavio linkove ka skicama kako treba da izgledaju. Njutni su dobri i za planete, ali ipak su najbolji na maglicastim objektima (nebule ili galaksije). Ono sto je dobro na zvezdanim jatima su donekle katadioptrici (sc i mak), oni su odlicni na planetama, ali jako slabi na dosta drugih ds objekata. Refraktori su neki kompromis. Oni su dobri i na planetama, a refraktori kvalitetnije izrade i malo veceg precnika su dobri i za dso. Poslednja tvrdnja nije osigurana ali planiram sto pre da je proverim :)
U svakom slucaju ne treba uzimati njutna ispod 130 mm, refraktora ispod 90 mm, a ni katadioptrika ispod 90 mm. Svaki necemu sluzi.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Yagodinac

Razlika između vizuelnog pogleda kroz teleskop i fotografije je u principu ogromna i srazmerna je napretku fotografije. Recimo samo da prof Barnard kad je fotografisao za svoj atlas pre sto godina, bez obzira što je imao najsavremeniju tehniku i teleskope tog doba, otprilike ima lošije rezultate nego danas ja kad razapnem teleskop i eosa pozadi u bašti.

http://www.library.gatech.edu/barnard/
http://www.astrosurf.com/re/atlas_barnard_1927.pdf

Ali to je i poenta napretka. Fotografija je neverovatno napredovala zadnjih 200 godina. S druge strane vizuelno posmatranje se od Heršela do danas poboljšalo u osnovi veoma malo; imamo manje a kvalitetnije teleskope (pa mu dođe na isto) a imamo i raznorazne filtere i kontrast-bustere ali i veće svetlosno zagađenje - pa mu to opet dođe na isto kao pre 250g.

Kako bi u praksi približno izgledao pogled kroz teleskop na Orionovu maglinu imaš u ovom postu; to je druga slika po redu. Na trećoj je zbir više ekspozicija (stakiranje) pa to izgleda neuporedivo bolje, ali to zasigurno niko na planeti nikakvim teleskopom ne može tako da vidi.

http://www.astroblog-yagodinac.blogspot.com/2013/03/neobavezni-eksperimenti.html

Tristatri

June 02, 2013, 11:32:48 am #7 Last Edit: June 02, 2013, 11:50:23 am by Tristatri
Čini se da je sale11472, pored moje smotanosti, pogodio šta sam hteo da pitam, a ja sam svakako malo pogrešio u naslovu teme, trebalo je dodati jednu reč: Šta mogu videti konkretnim mikroskopom?

Nije meni problem što neće biti boje. Nema ih ni golim okom: tamna podloga i 'svetle tačkice'. Teleskop pokazuje i one 'tačkice' koje samim okom ne vidimo te pomaže da se poveća gustina tih svetlih tačkica. Dobro, dobro smanjuje se ugao gledanja...

Ja imam izvesne motive u vezi ove oblasti, a dovoljno godina da strpljenje ne bude problem da na ostvarenje čekam i godinu dana. Samo, naravno, Bože zdravlja. Naime, mom bratancu je rođendan u sredu (puni 13 godina) i ja ću mu pokloniti dvogled 10x50. Hteo sam najpre da to bude jedan od onih jeftinijih teleskopa, ali nakon nedelje čitanja po forumima promenio sam tu odluku. 'Nesreća' je da sam se za tih nedelju dana čitanja sam 'navukao' na ovu temu pa mi se po glavi vrzmaju neke ideje. Učinilo mi se da izrada reflektor teleskopa nije tako nemoguć projekat. Posebno ako se kupuje sva optika, ali, privlači i ona priča sa brušenjem... A mom bratancu je sledeći rođendan za godinu dana. I neke druge okolnosti se poklapaju...

Zapravo ja sada čitam po netu i pitam da bih napravio sebi predstavu mogućeg. Već sam za ovih par nedelja sebi nekoliko puta rekao: 'ma mani se, nego svog bratanca odvedi par puta na Vidojevicu i to je to'. (Za Vidojevicu nisam siguran da je otvorena za posete, ali nam nije tako daleko. I brat i ja živimo u Nišu, a majka, koju često posećujemo, je u jednom selu od Prokuplja ka Kuršumliji). (A tamo nebo vapi za posmatranjem). Da li ću od svega odustati ne znam sada, ali ako ne odustanem gotovo sam siguran da će naslov 'studije izvodljivosti' biti 'ne manje od 100 mm, ne veće od 150 mm'. Kako god, bio bi to dobar korak posle dvogleda 10x50.

Da se vratim na temu. U vezi svojih, gore navedenih, ideja i motiva želim 'predpretstavu' onoga što se može videti reflektor teleskopima i to upravo ogledalima 100 mm i 150 mm. Prvo u vezi mogućnosti donje granice tog ranga. Danijel je rekao: 'Najbolje je da odeš do nekog teleskopa i pogledaš kroz okular i sve će ti biti jasno'. Potrudiću se u vezi toga, to bi bio već konkretniji korak, ali da uspem i to treba će mi još malo veremena.

Ovde da probam još da konkretizujem svoje pitanje. Da li ja 'okom kroz' teleskop 100/1000 mogu makar malo razaznati krakove Bodeove Galaksije [M81], a kako prikazuje sledeća fotografija:



Ili će se data galaksija videti samo kao svetla tačka bez ikakvih kontura krakova?


Fotografiju sam dobio pomoću sajta http://www.12dstring.me.uk/fov.htm kada ukucam sledeće:



[Navedeni sajt je pomenuo jedan od članova foruma na jednoj drugoj temi].

Yagodinac

Quote from: Tristatri on June 02, 2013, 11:32:48 am
Da li ja 'okom kroz' teleskop 100/1000 mogu makar malo razaznati krakove Bodeove Galaksije [M81], a kako prikazuje sledeća fotografija:

Ili će se data galaksija videti samo kao svetla tačka bez ikakvih kontura krakova?


Ni približno. Najverovatnije je da će se videti malo rasvetljenje oko jezgra i gomila okolnih zvezda. Za krakove služi duga ekspozicija i to je i svrha astrofotografije.



Što se tiče Niša tamo ti je Sekula i astronomsko društvo Alfa a i opservatorija departmana za fiziku. Pre bilo kakve kupovine poželjno je da pogledaš kroz nešto od toga...  ;)
Za Vidojevicu sam skoro siguran da nisu dozvoljene posete; to je mesto posvećeno naučnom radu. To je kao kad bi neko poželeo da vidi operacionu salu iznutra - a nije ni hirurg ni pacijent  ;D znači, malo teže.

Darchy

Ako hoćeš da promatraš detalje u DSO onda ti za to treba aparatura veća od 8" i fenomenalni posmatrački uslovi. 250mm + idealni uslovi bi trebalo da ti omoguće uvid u detalje kakvi su recimo kraci u M81. I ako ćeš sa 4" teleskopom ovaj objekat uočiti čak i iz naseljene sredine, o strukturalnim detaljima nema ni govora.

Gore navedena skripta izračunava uveličanje, razdvojnu moć (rezoluciju) i FOV, ali ne i količinu skupljene svetlosti objektiva.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

sale11472

Quote from: Tristatri on June 02, 2013, 11:32:48 am
Čini se da je sale11472, pored moje smotanosti, pogodio šta sam hteo da pitam,


O da i čak ti odgovorio kako mižeš da vidiš kroz dva konkretna teleskopa (uz poprilično posmatračkog iskustva) ;D

Quote from: Tristatri on June 02, 2013, 01:14:30 am
I još jedna provera: da li fotografije prikazane preko linka http://www.scopemaking.net/hrv/messier.htm autentično prikazuju ono što je oku vidljivo kroz 100 mm teleskop? [Mislim na one fotografije pored kojih stoji teleskop kao ikonica].


Ne.

Quote from: Tristatri on June 02, 2013, 11:32:48 am
Ovde da probam još da konkretizujem svoje pitanje. Da li ja 'okom kroz' teleskop 100/1000 mogu makar malo razaznati krakove Bodeove Galaksije [M81], a kako prikazuje sledeća fotografija:



Ili će se data galaksija videti samo kao svetla tačka bez ikakvih kontura krakova?


Fotografiju sam dobio pomoću sajta http://www.12dstring.me.uk/fov.htm kada ukucam sledeće:



[Navedeni sajt je pomenuo jedan od članova foruma na jednoj drugoj temi].


Ne, inače gorenavedeni sajt nije dobra ilustracija onoga što se teleskopom može videti ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Tristatri

E sada sam se malo razočarao. No, ne savim, a ukoliko budem našao komad stakla od 15 mm.
Na umu mi je jedna skromnija zamisao.

darko76

Iskreno mislim da ces vise zivaca a i novca potrositi ako krenes sam u izradu, mozda i priblizno ovome http://www.kupujemprodajem.com/Teleskop-Skywatcher-150-750-6021085-oglas.htm?filter_id=22697931 . NApravis samo dobson montazu, a okulare mozes naci i ovde po forumu i moze da pocne akcija i lov na DSO...
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

agent007

Vec duze sam zaintrigiran ovim, a na osnovu onoga sto vi kazete definitivno se moram poceti baviti ovim, makar totalno amaterski.
Pozz svima

sale11472

Pa ovde, na Forumu, se (skoro) svi time i bave totalno amaterski :o
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D