• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dvogledi

Started by andromeda 2, November 16, 2005, 07:18:48 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

gucic

Ti bas volis da nerviras ljude...daj covece kupi neki manji dvogled. Ti planiras lov na komete? Ako ne, daj meni taj dvogled.

andromeda 2

Janko, svaka cast. Neka ljudi malo uzivaju. Ono pored dzina 25x100, nalazi se Tento 20x60 i "Kinez" 12x60.

mravic

Moze da ti ga dam za neku malu nadoknadu u eurima.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk


nobody

Eee, juche mi je konachno dovrshen, posle vishe-mesechnog chekanja, stalak (paralelogram) za dvogled. Ima tu josh nekih sitinca koje treba da se reshe, ali bitno je da za sad radi. Sinotj sam ga testirao, slika josh uvek nije najstabilnija, ali je ovo astronomsko poboljshanje, u odnosu na gledanje iz ruke. Mogu samo da kazhem da konachno razumem ljude koji su se zhalili na vrat, zbog posmatranja u zenitu, ali vredelo je. Posmatrao sam iz zadnjeg dvorishta, tako da nisam imao na raspolaganju veliki broj Emova. M5 je bio lako uochljiv, dok je M4 bio na granici vidljivosti. Chim budu bile gotove josh neke sitnice nosim paralelgram malo dalje, na testiranje u pravom mraku.

nobody

Jedno pitanje, da li mogu da se nadju filteri za Sunce i/ili Mesec koji mogu da se namontiraju na dvogled.

mravic

Naravno da mogu. Jedino ne znam za mesec ali to mozes i sam nesto da smislis. MIslim na pricvrscivanje na okular. Ruski dvogledi su imali originalne filtere koji su isli sa njim u kompletu.
Za sunce, filter se montira ispred objektiva i izgleda kao aluminijumska folija za domacinstvo tj. to i jeste folija ali specijalna. Ona je formata A4 i iseces na potrebne dimenzije i napravis neke kartonske drzace a na drzace zalepis foliju.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

nobody

Hvala Mravic, ja imam ruski tento, pa tju da pogledam na tavanu ima li traga filterima.

nobody

Kao shto sam i mislio, filteri, ukoliko ih je uopshte bilo, nisu prezhiveli chetri selidbe (toliko ih je bilo od kada je dvogled kupljen).
Mravic, gore si napisao Naravno da mogu, jel ih ,mozhda, ti prodajesh, ili, pak, znash gde se mogu nabaviti (u Srbiji).

mravic

Pa ja ih nemam. Problem je sto ih moras imati dva komada. Filteri bas i nisu jeftini. Nekad mozes da kupis i dvogled za pare koliko kostaju filteri.
Probaj kod Lajosa. Njegova mail adresa je: yukis@024wifi.net
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Gugi

Quote from: "mravic"Ruski dvogledi su imali originalne filtere koji su isli sa njim u kompletu.


Bas taj ruski dvogled imam ja 10x50 i narandzaste filtere. Te filtere koristim kada teleskopom motrim Mjesec. Puno mi znaci pogotovo kad je Mjesec vece faze odn. kad jako sjaji. Filter otklanja taj iritirajuci sjaj.

nobody

Chime je najbolje chistiti optiku dvogleda?

mravic

Najbolje je ne cistiti. Ako je vec prljava mozes sa nekim deterdzentom za Sudje. Nemoj samo necim abrazivnim kao sto je vim ili slicno. Uzmes neku mekanu pamucnu krpu i pokvasis u toj tecnosti razredjenu sa vodom i prebrises sociva. Nemoj da bude previse tecnosti da ti ne udje u ukulare . I nemoj previse da ribas da ti se ne skine antirefleksni sloj.

Naravno da na zapadu postoji i specijalna tecnost za ciscenje.
Mozes da je verovatno nabavis i kod opticara jer sa slicnom se ciste i naocari.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

nobody

Hvala na, kao i uvek, isrpnom, i brzom odgovoru.

S vremena na vreme mi se stakla zamagle, pa sam za to koristio obichne papirne maramice, bez ikakvog sredstva. Nadam se da na taj nachin nisam oshtetio optiku.

mravic

Pa ne bih trebao da ih brises. I ja imam isti problem ali samo mi se levi okular zamagljuje. Narucio sam kod opticara sredstvo protiv zamagljivanja ali ga sada nema jer se leti nikome naocare ne magle. Verovatno cu na zimu da ga dobijem.
Nikako mi nije jasno zasto se samo levo zamagljuje ali sta je tu je.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk