• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc i saveti oko kupovine PRVOG teleskopa

Started by ranko997, October 09, 2013, 04:27:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ranko997

Pozdrav svima na forumu :) Potreban mi je savet koji refraktor da kupim... Gledao sam u teleskop centru i dvoumim se izmedju 70/900 eq1 i 90/900 eq2 . Znam da je ovaj drugi bolji, ali je dosta skuplji. Prvi kosta 17000 din, dok drugi 25000- i kusur dinara. Uz 70/900 dolazi i 2x barlow, dok uz 90/900 ne.
Refraktor bih uzeo zbog prenosivosti i zato sto ne mora da se s vremena na vreme podesava. Ja zivim u gradu, i na nocnom nebu sem Meseca, golim okom mogu da vidim jos 2 zvezde xD :D i zbog toga planiram da idem van grada za posmatranje. Takodje su mi u prvom planu planete i Mesec.
Koji teleskop preporucujete nezavisno od moje zelje za refraktorom? Cena do 26000 din. Uracunajte i barlow 2x.

kostur

Puno je i bolji. 90 Skuplja znatno vise svetlosti, sto je dobro. Aberacija je svedena na minimum, a bas je i u granicama prenosivosti. Jedina stvar koju ces kod njega morati da radis je da ga izneses napolje i posmatras. Sto se tice barlowa - ne brini. Ocajan je. U pitanju je ahromatski barlow. Ako ikad budes kupovao barlow - predlazem apo.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Ivica

A da ipak  razmislis o Newtonu npr.114/900
kolimacija nije neki veliki problem.

kostur

Zasto bi razmislio o njutnu? U ovom slucaju, bolji je refraktor. Ovaj je dosta ostar na planetama, a i nije los na ostalim objektima.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Yagodinac

Šta_ja_znam, glasao bih za reflektor. Ipak je sve ispod 100mm nekako malo. Taj 90mm refraktor ima otprilike isto svetla kao i 114 reflektor, računajući i opstrukciju. Ako i ima razlike neprimetne su. Druga je stvar što 90/900 ipak ima hromatsku aberaciju (ali ne puno), naprosto mora da je ima jer je ahromat. Kad kreneš da snimaš Jupiter i dobiješ rezultat koji je kao reklama za Pink, onda se setiš da je oko bojica 114/900 jednostavno superioran.

Iskustva čoveka sa 102/1000 ahromatom:
http://www.zvjezdarnica.com/astronomija/aktivnosti-astronoma/snimanje-objekata-dubokog-neba-s-a530/732
Mada hromatsku aberaciju oko svake iole sjajnije zvezde može da uveća i objektiv fotoaparata u ovom slučaju, svaka čast Krunu na nesvakidašnje dobrim rezultatima ali ovo baš i nisu teleskopi za deepsky astrofotografiju. Prilično su spori i imaju veliku hromatsku aberaciju.
Svega ovog nema kod reflektora  ;)

Mada sve je to individualno. Ja biram da se malo pomučim (oko kolimacije) da bih dobio malo bolji rezultat. Nije tragično ni refraktor da uzmeš, ipak za te pare i ne možeš mnogo da pogrešiš. Da planiraš par hiljada e da stucaš u opremu pa i da razmišljaš o svakoj sitnici...

Disclaimer: ja ipak iznosim sopstveno mišljenje, a ono je - nikad refraktor ako nemaš pare za triplet.

ranko997

Da uz 90/900 u teleskop centru, po istoj ceni, ide i 2x barlow kao oprema uzeo bih ga odmah. Jer bih mogao da postignem i max uvecanje sa 2x i 10mm. Ovako kad jos dodam 3500 din za barlow, pa realno nije mala para  :-\ Uz njega ide i eq2 montaza, na koju ide i motor. Pa dati i jos 5000 din na njega....( ali nije obavezan) Kao sto rekoh, prvenstveno zelim da koristim za Mesec i planete( Jupiter, Saturn...) ali i da bacim pogled na neki M objekat...
Sto se tice reflektora, veci je i time je tezi za prenosenje?
Hvala na dosadasnjim savetima   :)

kostur

Na mom njutnu, a Jagodince bome i tvom :D Jupiter izgleda fantasticno.. Ali sa kvalitetnim okularima. Ako se granicis na barlow i mislis da je on skup, cekaj da vidis okulare xD Bez kvalitetnih okulara nema kvalitetnog posmatranja. A aberacija je... Recimo minimalna jer skywatcher ima neke tehnike poliranja tih sociva, tako da su za posmatrenje suncevog sistema bas optimizovani (od 90 pa nadalje). No - sto se barlowa tice, njega koristim samo kada hocu da vidim dokle ide xD ali to radim sa svacim - tehnologijom, teleskopima itd.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Darchy

Ja barlov ne volim da vidim ni na slici, a kamoli na teleskopu.
Mislim funkcioniše to... kad imaš TeleVue barlow i okulare - tada bit to trebalo "da radi". Naravno, moram da napomenem da  barlow + okular (u tom kvalitativnom rangu) koštaju kao ceo moj setup. :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Darchy

"nikad refraktor ako nemaš pare za triplet"
Ma ja znam da bi se ti dobro snašao i sa nekim ED-om. Veruj mi kada ti kažem da me je ED više oduševio nego 200PDS.
Ja sam mišljenja da bi mi 100 - 130mm ED dublet završio kompletan posao, mislim da su to "all around" mašine amaterske astronomije.



Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Yagodinac

Dobro, priznajem, 80ED bih voleo da imam  ::)
Ili neki sličan dobar mali refraktorčić dublet, ali 70-90mm; i sa fletnerom. Veći dubleti se već muče sa CA. Takođe veliki tripleti traže velike montaže i dobro praćenje, a nisam nešto ubeđen da će 130mm APO nešto mnogo bolje da fotografiše od Skywatchera 200/1000 sa koma-korektorom. Jedino što će malo kontrastniji da bude, ali kontrast je samo jedan slajder u Photoshopu...  ;)

Stojanov

       Ranko je trazio savet oko kupovine teleskopa i to shodno njegovom dzepu. Za posmatranje. Koliko vidim , vecina se raspisala o APO 130 , astrofotografiji , Barlovima ... Ljudi moji, ako imate savet ( i iskustvo sa teleskopom koji bi Ranko mogao da kupi ) dajte ga. Nepotrebno je da se udaljavate i rasplinjujete , drzite se konteksta " ... koji bi teleskop da kupim"
Sto se tice "malih refraktorcica 70-90mm" , sa mojih 88mm precnika objektiva sasvim dobro izlazim na kraj - za posmatranje i za astrofotografiju.

Zar posle toliko vas na Forumu treba da savetujem Ranka da ode na strane sajtove i pogleda savete pod "Teleskopi za pocetnike" ?


darko76

Svaka cast refraktorima, ali reflektor je reflektor, glasam za njega i evo http://www.kupindo.com/Dvogledi-i-teleskopi/15694025_Teleskop-SkyWatcher-130-900

MAlo se cenkas, i imaces para da dokupis jos nesto od opreme.

Proveri uz ovaj bi trebalo da idu i okulari i barlow
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

kostur

A to je vec druga stvar. I ja bih pre polovnu 130 nego li novu 90 ili 114
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

darko76

Sa ovim teleskopom bi bio 2 koraka ispred 90-tke
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>