• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Motori i montaze

Started by Sima_Strahota, October 03, 2012, 08:13:27 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sima_Strahota

Kakvi motori idu u motorizovane montaze? Po kakvim parametrima se razlikuju?
Ne znam ama bas nista o ovim motorima, pa bi bilo lepo da neko razjasni.
Rado bih motorizovao svoju buducu montazu, pa malo razmisljam i o ovome.
...

kostur

pa idu RA i Dec motori (predpostavljam - ako se tako kaže i piše - da pričaš o EQ montaži). Oni pomeraju montažu po ra i dec osi po različitim brzinama.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sima_Strahota

Pa dobro, to je jasno, pitanje se odnosi kakav je taj motor. Stepper motori se proizvode od onih u cenovnom rangu od par dolara do par stotina dolara.
...

kruska

imas i direct drive motore oni su kao neka buducnost ali paprena

Sima_Strahota

Pa imam i dizel motor, pa mogu pre nekog menjaca iskoristim :)

Dakle, posto se ne razumemo...

Recimo govorimo o ovom motoru:
https://www.sparkfun.com/products/10848

Tu pise:
    Step Distance: 0.01mm
    2-Phase
    Rated Voltage: 12V
    Rated Current: 0.4A/Phase
    100mm Long Threaded Shaft (keyed on one end)
    Holding Torque: 21 N.cm
    6-Pin Wiring Harness Included

A ja sad pitam da li ove karakteristike odgovaraju karakteristika nekog X motora koji se koristi za montazu.
Recimo da govorimo o EQ2 montazi.
...

NeS

October 03, 2012, 05:51:47 pm #5 Last Edit: October 03, 2012, 06:07:22 pm by NeS
Pozdrav simo
Motor sa prilozenog sajta i nije pogodan za upotrebu na teleskopu. Na njegovoj osovini je narezan navoj po kome treba da klizi neka matica, zato je i dat podatak step distance 0.01 mm, tako se obrtno kretanje u ovom slucaju 200 koraka po krugu ( sto znaci da je korak navoja 2 mm ) koristi za linearno podesavanje.
Posto nama treba kontrolisana rotacija, bolje je koristiti obican motor sa cilindricnom osovinom i za to je najvazniji podatak ugao po koraku step-angle ili negde pise deg-per-step iz cega se lako izracuna koliko je to koraka po krugu.
Da bi step motor radio ono za sta je pravljen potrebna mu je elektronika. Danas ima dosta integrisanih drajvera pa ga samo treba povezati. Tu postoje dva osnovna tipa bipolarni i unipolarni. Razlikuju se po namotajima od cega zavisi kakav ce drajver biti upotrebljen. Pogledaj ove sajtove;

http://vojo.milanovic.org/parport/parport-12.htm

http://www.stepper-motors.net/unipolar_vs_bipolar.htm

Za koriscenje na teleskopu, potrebno je imati i mehanicki prenos sto pretstavlja veci problem i izvor mana i gresaka u pracenju.
Za pocetak toliko.
Pozdrav

Yagodinac

Vrlo kompetentno objašnjeno...  ;D
Ja nisam expert za lelektriku, samo da kažem da sam čuo i za motore iz starih epson matričnih štampača da se koriste.
U suštini praviti sopstvenu montažu znači ili biti veoma potkovan ili dokon. Ja bih potrošio više vremena i materijala nego što EQ6 košta, tako da... I sasvim sigurno da ta EQ6 bolje radi nego kad bih je ja napravio  ;D
Mada postoje i suprotni primeri; mislim da su dvojica sa ovog foruma sami napravili svoje montaže, mada oni će se sami javiti.

Sima_Strahota

@NeS
Super, to sam trazio :) Greskom sam postavio link ka ovom motoru, uopste nisam obratio paznju kakvu osovinu ima :)
Dakle, jedna od bitnijih stvari na koju treba obratiti paznju je broj koraka po krugu. Pretpostavljam da je bolje imati ih vise zbog glatkoce pokreta?
Sto se tice same elektronike, to nije problem. Imam iskustva sa mikrokontrolerima i elektronikom uopste, pa bih se tu snasao.

@Yagodinac
Ne mislim da pravim citavu montazu, samo da umesto kupovne mehanike za pokretanje stavim svoju. A i kad kazem "mislim", to mislim za narednih X meseci, sada se samo raspitujem kako stvari stoje :)
...

NeS

Da bolje je da step motor ima vise koraka po krugu. Ja sam nabavio motore sa najvise 500 koraka.
Tako  ti je pored finijeg pracenja dovoljna mehanika sa manjim prenosom ali je najvaznije da znas taj podatak da bi izracunao frekvenciju kojom se pogoni.

mravic

Motori se mogu koristiti svi, ako znas da napravis elektroniku. Najjednostavnije je sa steperima ali sve ti to zavisi od montaze nakoju montiras. Naravno mose se uraditi i sa servo motorima i enkoderima ali je elektronika komplikovanija.
Ali...ako sve to stavljas na neku EQ2 montazu onda ti se ne isplati bilo sta raditi vec kupiti originalni motor koji ti montazu pokrece pomocu zupcanika i kosta 30-50e sa kontrolerom i kucistom za baterije.
Ja imam jedan po toj ceni ganc nov.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sima_Strahota

Zanimljivije mi je da ga napravim sam :)
Verovatno cu staviti i neki enkoder na to, ali kazem...o tom potom...
...