• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

teleskopi, oprema... - pitanja i odgovori - za pocetnike

Started by stefan, December 16, 2005, 07:51:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

CyberianIce

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

kostur

ee brate, pa nije crayford samo za fotkanje, velikim delom je i za ugodno posmatranje. razmisli,da li bi se patio sa dobom da ima zupcasti 1,25 fokuser
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

CyberianIce

Po meni to nema smisla osim za fotkanje. Dobson bi trebalo da je low-cost solucija a ugradijvanje krejforda na to ima smisla jedino za fotkanje planeta ali to je opet fotkanje... Ne, ja se nebi patio sa tim jer nebi nikada kupio takvu glupost, radije bi uzeo bilo sta na EQ-3 nego Dobson sa krejfordom koji uopste nema reduckiju...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

kostur

pa dobro... ti gledas kroz penkalo, za te pare si mogao da kupis dobson sa duplo vecim otvorom, i jos je pogodan za deepsky. izvini brt, ali mislim da je vaznije da vidis vise i bolje, a ne nacin na koji to vidis.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

CyberianIce

Nije pitanje ovde sa cim ja gledam nego upravo koliko krejford fokuser utice na to koliko ces videti vise i bolje. Ali utice negativno jer da ga nema na toj cevi mozda bi za iste pare doslo vece ogledalo u paketu.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

U principu obojica ste u pravu. Jeste da je crayford trenutno skupa investicija (jedno 100e na komad, u kompletu sa teleskopom znatno manje) ali za astrofoto je to obavezna solucija. Dovoljno je samo uporediti plastične letva fokusere koji se klimaju kad na njih staviš canon a560 (kompakt) čiji najteži deo predstavljaju baterije. Ja sam upoređivao  ;D
Međutim, postoje i metalni rack&pinion fokuseri. Dosta su čvršći od plastičnih, a i neki veoma ozbiljni apo refraktori ih nose. Ispada da je jedina razlika način funkcionisanja, rack&pinion imaju zupčastu letvu kao osnovu a crayford frikciju, odnosno kotrljajuće ležajeve. Teoretski rack&pinion mora biti veoma čvrsto i precizno napravljen (čitaj: skup) da bi konkurisao najjeftinijem syntha crayford-u.

U praksi za posmatranje je nebitno koji fokuser imaš. Za fotkanje... Dobar crayford je i dalje jako jeftin u odnosu na dobar zupčasti.

CopY

Neboljupci zdravo zdravo!! Živim u Bijeljini,
Bogami sam se pošteno načitao prije ovog posta. Dosta toga sam našao, dosta toga mi je još uvijek nepoznanica.
Hoću da pravim teleskop reflektor, 150mm, žižna daljina kako ispadne. Nemam ništa od materijala. Staklo debljine 19mm ima u Pančevu kod "Pavle stakla". Pročitao sam da Mravic ima materijale za brušenje i poliranje.Ovde  sam pročitao da negdje u Pančevu ima neko ko radi aluminizaciju ogledala ali nema ni imena ni adrese. Što se konstrukcije tiče mislim da neću imati problema. E sad... Bio bih zahvalan da mi neko javi da ovo što ima u Pančevu ima i negdje bliže Bijeljini mada ni ovo nije strašno. Mislim da cu ubrzo poslom u Beograd pa molim za konkretne prijedloge vezane za nabavku:Stakla, brusnih materijala ( neznam koliko čega treba), okulara ,tražioca, fokuser(ili prijedlozi da se nešto napravi), sekundarno ogledalo, informacije vezane za aluminizaciju. Sad mi vise nista ne pada na pamet pa ako se neko sjeti necega što nisam pomenuo a bez čega neću moći neka napiše. I da, ne stavih ni jednog smajlija pa evo da to nadoknadim sad uz pozdrav iz Bijeljine ; :D :D ;D ;D :) :).   Sad Vi

mravic

Pošto si me prozvao, ajd ja prvi.
Hm, imam nešto, što se tiče brušenja.
Staklo pribavi, a ostalo ćemo lako...
Aluminizacije nema u Pančevu, sve je crklo.
Ima u Zagrebu, može se slati poštom.
Sekundarno ćeš nabaviti negde, možda polovno možda novo.
Mnogo uspeha u brušenju.
Postoji škola za brušenje ogledala u Korenici koja se održava svake godine u leto i traje jedan vikend. Pa ako si zainteresovan...

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

CopY

Ta škola brušenja otpada u startu. Daleko mi je a i nemam vremena. Kod kuce pomalo brusiti poslije posla, valjda ce nešto od toga ispasti.Znam za aluminizaciju u Samoboru kod Zagreba, uradio sam domaći  ;D. Pročitao sam dosta tekstova posvećenih izgradnji teleskopa ali pretpostavljam da je raditi  opet sasvim druga prica. Kako da te kontaktiram za Brusni materijal. Plan je da sad napravim 150 mm a ako se potvrdim kao majstor počeo bih i 250 mm.
Moje poznavanje karte neba je sramotno za buduceg (ali ne i mladog) astronoma amatera.
Imam dvogled 8x30, da li se njime može početi makar i najosnovnije osim samo navike da se gleda nebo. Reko, da malo pročešljam dok teleskop bude gotov.

mravic

Ja sam napravio teleskop od 350mm a nisam znao pronaci nista osim Plejada. Tako da ne brini, naucices vec...
Pa samo ti nabavi staklo, lako cemo vec oko brusnog praha.
Mozes me kontektirati i ovde na forumu, posaljes privatnu poruku...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk


Bosi72

Dobar dan.

Ovo je moje prvo javljanje na forum.
Nakon duzeg planiranja, pre dva dana je u nasu kucu stigao novi clan porodice: GSO 980, 12" dobsonian (300mm x 1500mm), i nakon sklapanja proveo dve nezaboravne veceri posmatrajuci nebo. Nazalost zbog obaveza na poslu, odlazak na spavanje nije bio pre 2 sata ujutro, sto se manifestovalo celodnevnim zevanjem preko dana.

Nazalost, ne mogu se pohvaliti nekim poznavanjem astronomije, ali uz pomoc Stelarijuma i Googlesky, uspeo sam da prepoznam pojedine objekte na nebu.

Odusevljenje jos traje, nazalost ono sto sam slikao aparatom prislonjenim na okular nije dobro ispalo, mada vidim da je to citava nauka..

Pozdrav svima
Bosi

astromilke

Dobrodosao i sve cestitke za "cev" :)

Stellarium je ok za pocetak za "bacanje" pogleda gde je sta, pogotovu kad se osmatranje vrsi od kuce ali mislim da je odstampana karta neba u kombinaciji sa malom crvenom lampicom nepobediva kombinacija.
SW Newton 76/900
EOS 1200D

Darchy

@Bosi72

GZ za cevku, dobro da te sluzi, bolju da promenish!
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Yagodinac

Čestitke na cevi; to je poprilično moćan osmatrački instrument. Nadam se da ćeš mnoge noći da provedeš s njim, a da se žena ne buni zbog toga  :)