• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Geostacionarni sateliti

Started by CyberianIce, January 17, 2010, 04:12:40 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

Interesuje me da li postoji neka tehnika da se mogu videti ova nebeska tela. Interesuje me da li je zabelezen slucaj da je neko uspeo da posmatra, posto sam procitao na jednom forumu neku izjavu da jeste, a ozbiljno sumnjam da moze da se vidi satelit (HotBird) koji je velicine Yuga, i cija je orbita cca. 35 000 km iznad ekvatora?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Danijel

Naravno da se mogu vidjeti, pa čak i snimiti. Ekipa sa Satellite Tracking to radi, a slike poput ove dolje ali i još puno drugih impresivnih, možeš pogledati na njihovim stranicama ;)

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

CyberianIce

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Kizza

Obožavam ovakve duhovite forume :) Ionako imamo hiljadu dnevnih problema pa ne bi bilo loše i da se mi ovde našalimo ;) Meni vanzemaljci ispiraju mozak,pružam otpor ali.... ;D Vidite koliki je  :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

CyberianIce

Quote from: Kizzapružam otpor ali...

Resistance is futile! :D :D :D
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

bear

Brkaju se tu neke stvari, rezolucija sa kontrastom i slicno. Pa sta mislite kolicke su (ugaonih sekundi) zvezde na x hiljada svetlosnih godina pa ih mi ipak vidimo golim okom. Ako je nejasno o cemu pricam, zamislite to ovako - kamicak od 10tak cm nema sanse da vidite vec sa par stotina metara. Sa druge strane odsjaj ogledala iste velicine se vrlo lako primecuje i sa udaljenosti od par kilometara.

CyberianIce

Kako sam ja shvatio, geostacionarni satelit nocu sabo sta ima da reflektuje?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

bear

Za geostacionarni satelit ne postoji 'noc', on je toliko daleko od zemlje da ga Sunce obasjava 99.999% vremena (jedino oko ravnodnevice postoji neka mikroskopska sansa da ga momente zakloni Zemlja). Naravno tacna magnituda zavisi od ugla pod kojim gledate satelit i nije ko zna kolika. Plus golim okom nikada ne bi mogao da razlikujes geostacionarni satelit od zvezda jer se nebo krece previse sporo.