• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Maraton za 2009 god, 21. marta

Started by amerr, January 10, 2009, 11:07:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

biberce011

KAKO SE MOGU VIDETI MESIEOVI OBJEKTI POMOĆU OPTISANA 60060?:)

cola

Pa nadjes ih na nebu...Postoje i karte neba sad cu da nadjem neki link pa cu da ti sibnem na pm ako hoces???
Bez uvrede ali optisan je malo... kako da kazem... ne znam da li neko ima takav teleskop na forumu ali bolje ga vracaj jer Optisan i nije bas nesto sto bi zeleo da posedujes sve je slj.mozda vidis M45,M31...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

spadej

imam ja. Nisam video nista od M-ova ali se super vide planete. Cak bih se usudio da kazem da je slika Saturna i Jupitera mnogo bolja nego sa 130/650 Celestron-om, koji sam kupio prosle godine.Mozda sam lose uradio kolimaciju. U svakom slucaju, ponecu oba na Maraton (bar se nadam da cu moci da dodjem) pa mozemo da uporedimo.
Moram da priznam da sam i sa Celestronom video jako malo M-ova. Zato sto ne umem da ih nadjem.Po meni,  to je mnogo veci problem od kvaliteta teleskopa.

amerr

Vrati ti taj optisan uzmi pare i javi se Lajosu kisu i mozes uzeti neki dobar dvogled

cola

Mozas Lajosu,Janku imas i AM pijacu zavisi sta te interesuje(novo,staro,ATM)
A za pocetak Astronomsko drustvo!!!

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

biberce011

hvala :)
probaću sa ovim mojim da pronadjem nesto od M-ova,ako ne uspem biće dovoljan i pogled na planete

Viktor23

hej zdravo svima :) nov sam ovde :)
i ja imam optisan 60060 ... zar je tako los ? :( mislio sam da se prijavim za maraton , mada priznajem nemam nekakvog posmatrackog iskustva ..

Ljubo

Viktore, dobrodošao!

Svakako dodji na maraton, jer ti je to nezamjenjivo iskustvo - malo gledaš svojim teleskopom, malo ti drugi sugerišu šta i kako da gledaš, a obavezno pogledaj i kroz druge teleskope - biće ih puno tamo i takoreći svi dostupni!

Onda ćeš uočiti razliku izmedju teleskopa. Neko je ovdje rekao da je s Optisanom uspio naći 30 M-ova, a to je dovoljno tek za najmanji početak. I kažu da se dobro vide Mjesec i planete s njim. Za početak, pokušaj izvući najbolje iz tvog teleskopa, ali  to ćeš (za razliku od drugih teleskopa) brzo napraviti s tim Optisanom. Hoću reći, posmatranja njime su limitirana kvalitetom samog teleskopa, ali eto probaj malo njime, pa ako te bude zanimalo više (posebno posle Letenke), onda ćeš već vidjeti šta ti je činiti.

Posmatračko iskustvo je poželjno kad dolaziš na maraton, ali nije neophodno (ipak, pokušaj se pripremiti malo traženjem glavnih sazvježdja i najinteresantnijih objekata u njima).
Pravilo "Važno je učestvovati" ovdje znači mnogo više od ne znam kakvog plasmana, jer se radi, kao što rekoh na početku, o neprocjenjivom iskustvu...

Viktor23

Hvala na dobrodošlici :)

  Svakako ću doći na maraton da vidim kako je :) Probao bih ovaj moj teleskop ali me nešto vreme ne služi ... svake noći je oblačno.
  Samo sam jednom uspeo da gleduckam pun mesec sa prozora... doduše ostatak neba je nemoguće gledati sa prozora pošto ima mnogo okolnog osvetljenja...

   

   

amerr

Dobro dosao
Mozes s tim teleskopom da naucis osnove a kasnije nesto ozbiljnije


cola

Polako,ima vremena nagledaces se svega i svacega.ZA pocetak pokusaj da zapamtis gde se koji objekat nalazi(naravno ne svih 110,vec 10-tak najosmovnih,tipa M45,M31,M13,M57....) Na maratonu ces imati kartu ali je lakse kad odprile znas gde bi trebalo da budu na nebu.
Za pocetak nauci sazvezdja.
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

amerr


cola

Dobija??
Nosis svoju kartu,kopm,mob sta vec...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Viktor23

stigla mi je nova vasiona (to nova je malo diskutabilno ... tj to je prvi broj za proslu godinu )  i pola casopisa su efemeride , ali ono sto je zanimljivije druga polovina su karte neba :) deluju lepo ureadjene , sa obelezenim ngc i m objektima...

sale11472

Da Vasiona je objavila čuveni Mag 7 Star Atlas koji se slobodno može preuzeti sa interneta (za one koji ne kupuju Vasionu)  link ima i na ovom forumu a slobodno pogledaj i ostale sitnice iz te teme...

Što se tvog teleskopa tiče pa može da se vidi bar pola M objekata posmatranje baš i neće biti zadovoljstvo ali mogu da se vide a kada uspeš da ih pronađeš takvim teleskopom nečim većim i boljim će to biti još manji problem... Imaš u pomenutoj temi i link kako bi mogao u relativno jednostavnoj uradi sam varijanti da povećaš upotrebljivost tog teleskopa
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D