• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Starost magnetnog polja zemlje prema vox magazinu

Started by radojcicz, August 14, 2009, 12:37:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

radojcicz

http://www.vox-magazin.com/Zemljino%20magnetno%20polje.html

Na gore navedenom sajtu vox magazina slucajno sam procitao clanak o magnetnom polju zemlje, medjutim podatci koji su izneti u tekstu, blago receno su me iznenadili. Moje znanje o starosti zemlje i drugih kosmickih pojava je sasvim drugacije, pa bih zamolio nekog eminentnog strucnjaka da da svoj stav o iznetim podatcima u vox magazinu.
Pozdrav
radojcicz@verat.net

Ljubo

August 14, 2009, 01:23:02 pm #1 Last Edit: August 14, 2009, 03:35:41 pm by Ljubo
Mislim da treba danas biti jako, jako naivan pa vjerovati u tvrdnje kreacionista da je metoda datiranja prema C14 netačna, da  komete nisu nastale u početku Sunčevog sistema (?!?), da nekim "čudom" zvijezde bliže centru galaksija imaju veću ugaonu brzinu (pa i osnovci znaju da je gravitaciono dejstvo veće kod veće koncentracije zvijezda), itd. itd....

Jako smiješno - ne treba ni komentarisati, a ko hoće da vjeruje - eto mu.

Yagodinac

Prva 1/3 teksta deluje ozbiljno; na 1/2 sam zatvorio stranicu.
Čist kreacionizam - autor je verovatno vlasnik stipendije s one strane atlantika koju nije ponudila nijedna obrazovno-naučna institucija već neka crkva.

Inače pročitaj šta je VOX i čime se bavi. Sad samo fale lomače i inkvizicija...

radojcicz

I meni je uvod ok, ali je daljni tekst tako napisan, da sam pomislio  ovde je neko lud, i sta li samo uce ti studenti.
Uzgred nije mi odmah bilo jasno da i kod nas ima tih kreacionista, ja sam mislio da takvih gluposti ima samo u americi, pa me je sve vrlo iznerviralo.
Vazno je i ko finansira ovakvo javno iznosenje takvih gluposti, a sve pod okriljem nekih nevladinih organizacija, koje usput receno za ovakve stvari dobijaju pare od drzave, a ta ista drzava nema para za mnoge druge normalne stvari.
Pozdrav

radojcicz

Ovo o magnetnom polju mozda i nije toliko bitno za obicnog coveka, ali kad procitate jos malo teksta na sajtu, o skolovanju buducih vodja, zalosna nam majka, ako tako bude, a cini mi se da su i ovi vec odskolovani mnogo suplji, ne u znanju o zemljinom magnetizmu vec u svemu, ili svi rade za nekog gazdu na zaglupljivanju naroda.Evo jos par odlomalka sa sajta:

Poslednjih nekoliko godina Fokus uspešno sarađuje sa studentima na izradi časopisa VOX, koji je postao jedan od najčitanijih studentskih časopisa u Srbiji. VOX pretežno sadrži članke studenata iz Srbije i ima za cilj promovisanje istih kao budućih vođa u srpskom društvu.

Takođe, VOX želi da podstakne razmišljanje o pravim životnim vrednostima, istakne neke pažnje vredne članove našeg društva - najviše one sa Univerziteta, bude pokretačka snaga za humanitarne poduhvate i obrati pažnju na prave potrebe našeg društva.

Svoj doprinos časopisu tokom pet godina koliko postoji, dali su mnogobrojni studenti sa svih fakulteta beogradskog i novosadskog Univerziteta, kao i istaknute ličnosti među kojima su Dejan Popović, Slobodan Klisinski, Nebojša Dugalić, Isidora Žebeljan, Mira Adanja - Polak, Mira Karanović, Uroš Petrović, Zorica Tomić, Tijana Mandic, Kokan Mladenović, Snezana Andjelic, Branko Bjelajac, Stefan Arsenijević, itd.

Igor

Ljudi, pa škole su nam pune novopečenih vernika-kracionista, veroučitelja i ostalih kursista... Predajem biologiju, i svako dete je već od prvog osnovne naučeno na biblijsku priču, a i kolege često znaju reći kako evolucijom obmanjujemo decu, da je evoluciono učenje dovelo do pojave totalitarnih režima itd. Naravno, do zakona fizike još nisu stigli... Valjda im je teško da ih pojme...
Još kako ima kreacionizma, niste ni svesni koliko.
Da ne idem dalje u off topic.

Yagodinac

Quote from: radojcicz on August 14, 2009, 06:24:02 pm

Vazno je i ko finansira ovakvo javno iznosenje takvih gluposti, a sve pod okriljem nekih nevladinih organizacija, koje usput receno za ovakve stvari dobijaju pare od drzave...



Crkva je najveća nevladina organizacija, kad smo kod toga. I kod nas i u Americi.

Predrag

Au, šta reći. U pravu ste, prvi deo i nekako da se shvati ozbiljno i onda ŠOK.
Da se ovaj Tešović pita, nauka bi stavila tačku na sve muke za dva dana.
Daj da ga pitamo da nam na brzinu objedini ove četri sile, pa da olakša svima muke. :o
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

NShappy

Jedna od postavki demokratije je da svako ima pravo na soptveno mišljenje. Ali dokle u tome ići?!? Kada se pročita text na tom vox-u, sve je jasno, sve je razjašnjeno. Tako je kako tu piše. Da se shvati da nije baš tako, mora se ići mnogo, mnogo dublje u nauku. Obični svakodnevni ljudi to ne mogu. Nema se vremena a ni uslova a ni predznanja. Mislim, ne može svako da proučava fiziku u ne znam ni ja kakvu dubinu. Ali hoće svako da zna sve. Pogledajte koliko se likova pojavljuje na forumu sa znanjem fizike u rangu novinskih članaka i emisija sa Diskavery-ja, i odmah kreću da iznose svoja mišljenja o tome, da negiraju određene teorije, da ih "dopunjuju"... a ako ne što ne razumeju, to onda nije tako. A prva stvar koju ne znaju je da je to što znaju manje od 1% teme o kojoj pričaju. Ali ako neko napiše neki članak sličan navedenom ali koji običan mozak shvati posle jednog čitanja (makar ništa ne bilo tačno), pa to onda jeste tako. Tu je sve jasno!  ???

Bojim se da će ovog biti sve više i više...

Charuga77

Sam izgled sajta mi je dovoljan da vidim o čemu se radi.
Tako ozbiljan tekst se ne daje neozbiljnom web dizajneru(programeru) da bi se napravilo ruglo od istog.
Veze s vezom nema ni font, ni razmaci...svako pravilo web koda je zgaženo. Učio sam web i radio ga pomalo pa ovakve stvari bodu oči!
Ma smešno... od početka do kraja!

TenMon

Takvi kao autor teksta su odjednom stručnjaci iz nekoliko naučnih disciplina, takoreći svih prirodnih nauka, a zapravo ne bi bili u stanju ni da napišu jedan umereno dugačak tekst na Vikipediji.

" Možemo samo da se pitamo zašto nam se od malih nogu prezentuju selektovane informacije. Zašto nam se neosnovane pretpostavke serviraju kao činjenice i zašto su već davno drugi odabrali u šta ćemo verovati umesto da mi to učinimo sami? "

On misli na kreacionizam ovde?  ::)

Igor

Misli, valjda, da je nauka stvar slobodnog izbora, opredeljenja i verovanja u ovu ili onu činjenicu...
Bilo bi zanimljivo da prestanu da uzimaju zdravo za gotovo te lažno servirane činjenice, pa da, recimo, reše da je, gravitacija jedna od tih lažnih činjenica... Iznimno zanimljivo bi bilo gledati kako takve osobe Zemlja dočekuje sa neskrivenim entuzijazmom, a dodelila bi se tu i koja Darvinova nagrada
za neskriven doprinos ukanjanju svojih glupavih gena iz evolucione linije čovečanstva raznim padovima...

http://209.85.129.132/search?q=cache:s0iWBswqnFYJ:www.darwinawards.com/stupid/stupid2009.html+darwin+awards+2009&cd=1&hl=en&ct=clnk

Yagodinac

Ej, ljudi, pa nije Vox kriv. A ni jadni autor. Oni rade svoj posao najbolje što mogu. Srbija je pre samo nekoliko godina imala ministarku koja je Darvina pokušala da izbaci iz gradiva...
U poređenju s tim Vox mi deluje kao vrlo bezopasan pokušaj.

Igor

Sećam se zbornice, tih dana kada je pompezno najavljeno ukidanje Darvina, šta god to bilo.
Starije kolege, bivši komunisti, sad vernici, su meni, koji samo jedva bio pionir, tada rekli kako sam komunista (sic!) koji laže decu, jer sam tako naučen na fakultetu...
Živo me zanima šta su njih učili na fakultetima...
Ponavljam, veroučitelji, sa završenim kursom, uče decu svom pogledu na svet od prvog osnovne... Biologija se dobija u petom.
Evolucija se obrađuje sa 12 časova u šestom razredu, na samom kraju školske godine...
Proturite konkluziju sami...
Već godinama se broj učenika na verskoj nastavi povećava, a prošle školske godine, samo se jedan učenik u prvom osnovne izjasnio za građansko vaspitanje, na šta je učitelj reagovao sa velikim negodovanjem jer nije hteo da drži građansko za jednog učenika... Malo je nedostajalo da se sve završi na sudu.
Elem, tek će dospeti mladi kreacionisti, samo dok malo poodrastu i počnu da prosipaju pamet...
izvinjavam se što sam malo otišao van teme.

NShappy

I? Dokle ići s' time da svako ima pravo na sopstveno mišljenje?

Treba prosuti priču da su kreacionisti sekta ŠTO I JESTE ISTINA.