• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Vreme na c

Started by kris12, September 24, 2010, 07:59:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kris12

Koliko sam upoznat pri brzini svetlosti vreme stoji. Foton koji je npr krenuo sa galaksije udaljene nekoliko milijardi svetlosnih godina je "star" koliko i u trenutku izlaska iz maticne zvezde.
Mene sad zanima jedna stvar. Za foton ili bilo sta drugo sto bi se hipoteticki kretalo brzinom svetlosti da li se svi dogadjaji njima desavaju istovremeno, posto za njih vreme "stoji"? Za njih onda klasican koncept vremena ne postoji?
Ako vreme za njih ipak prolazi, kako to da za spoljne posmatrace onaj isti foton nikada nece stariti?

Kizza

Foton traje samo dok ne "udari" u nešto a oni ostali "traže" kraj Svemira  ;D
http://news.discovery.com/human/time-dilation-einstein-relativity.html ,da li to znači da piloti duže žive  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Ljubo

Kris,

Dobra ti je percepcija relativističkog efekta dilatacije vremena, primjenjeno na foton.

"Kako to da za spoljne posmatrace onaj isti foton nikada nece stariti?"
Odgovor: Spoljni posmatrač se kreće relativnom brzinom -c u odnosu na foton, što po efektu dilatacije vremena znači upravo i beskonačnu starost za foton! On jedino, kako je primijetio Kizza, može izgubiti to svoje svojstvo u interakciji s drugim fotonom, ili, još prije, sa materijom.

kris12

Quote from: Ljubo on September 24, 2010, 09:40:53 pm
Kris,

Dobra ti je percepcija relativističkog efekta dilatacije vremena, primjenjeno na foton.

"Kako to da za spoljne posmatrace onaj isti foton nikada nece stariti?"
Odgovor: Spoljni posmatrač se kreće relativnom brzinom -c u odnosu na foton, što po efektu dilatacije vremena znači upravo i beskonačnu starost za foton! On jedino, kako je primijetio Kizza, može izgubiti to svoje svojstvo u interakciji s drugim fotonom, ili, još prije, sa materijom.


Da naravno dok ne skonca u sudaru. :)
Ali mene interesuje da li se njemu svi dogadjaji za vreme njegovog kretanja pri c odigravaju istovremeno? Da li se celokupna istorija i buducnost za njega nalaze u jednoj tacki?

Ljubo

QuoteAli mene interesuje da li se njemu svi dogadjaji za vreme njegovog kretanja pri c odigravaju istovremeno? Da li se celokupna istorija i buducnost za njega nalaze u jednoj tacki?


Pravilno bi bilo rezonovati da vrijeme kao koordinata ima "nultu vrijednost" za foton. On vrijeme dozivljava kao mi "crtani film" - hocu reći dvodimenzionu sliku - tu je "ukinuta" jedna dimenzija. Tako i foton nema vrijeme kao dimeziju koja se mijenja. To istovrmeno znači da su za foton potpuno irelevantni pojmovi: prošlost, sadašnjost, budućnost.
Važno je istaći da se regularna materija (a ona bi jedino osjetila efekte "nultog vremena") toliko deformiše prilikom približavanja brzini svjetlosti, da se mi tom stanju ne možemo približiti, a da pri tome zadržimo sopstvene osobine. Zato je ovo razmatranje moguće jedino s hipotetičkog aspekta.

kris12

September 25, 2010, 06:01:20 pm #5 Last Edit: September 25, 2010, 06:06:47 pm by kris12
Dakle moze se reci da je foton pri c u ekvivalentnom stanju kao sto je materija u singularitetu prostorno bez-dimenzionalna tako je foton u svojevrsnom vremenskom singularitetu. sve je to vrlo zanimljivo i povlaci neka dalja pitanja. Na primer sta ako je u pri brzini svetlosti prostor-vreme samo jedna tacka? A ne samo vreme. Sto bi i bilo logicno posto jedno ne moze da se odvoji od drugog. Sto bi znacilo da je za foton celokupan kosmos i dalje u singularitetetu. Barem iz te perspektive. Sve se "dodiruje" Jedino takvo stanje ima logike ako bi smo rekli da je moguce da se njemu sva stanja i svi dogadjaji desavaju istovremeno. Iz nase perspektive mi vidimo prostorne dimenzije kao i vremensku. I sta sad, da li je nas ugao posmatranja distorzovan, ili onaj pri brzini svetlosti/beskonacnoj masi, sto mu dodje na isto. Izgleda da se velikim (konacnim?) brzinama dostize isti onaj singularitet koji postoji u crnim rupama?
Mozda su oba ugla posmatranja tacna i ne moze se reci ni za jedan da je manje realan ili distorzovan od drugog? Izvinjavam se zbog malo duzeg i prilicno zapetljanog izlaganja nekih mojih nejasnoca.

Ljubo

QuoteI sta sad, da li je nas ugao posmatranja distorzovan, ili onaj pri brzini svetlosti/beskonacnoj masi, sto mu dodje na isto.


Bez zalaženja u oblast relativistike (što i nije nužno u ovom slučaju), jedna ispravka tvom stavu: Nema foton beskonačnu masu pri kretanju brzinom svjetlosti, već onu odredjenu njegovom energijom: m=E/c(2) .
Dakako, radi se o pridruženoj energiji, jer fotonova masa mirovanja je nula, što implicira da foton ne može postojati u stanju mirovanja. To je sve u skladu sa opserviranim činjenicama.
Dakle, vizija fotona kao minijaturne crne rupe, na osnovu prethodno iznetog, na klimavim je nogama, bar u nekim razumnim (odnosno bolje reći, mjerljivim) granicama prostornih koordinata.

kris12

Quote from: Ljubo on September 25, 2010, 08:17:50 pm
QuoteI sta sad, da li je nas ugao posmatranja distorzovan, ili onaj pri brzini svetlosti/beskonacnoj masi, sto mu dodje na isto.


Bez zalaženja u oblast relativistike (što i nije nužno u ovom slučaju), jedna ispravka tvom stavu: Nema foton beskonačnu masu pri kretanju brzinom svjetlosti, već onu odredjenu njegovom energijom: m=E/c(2) .
Dakako, radi se o pridruženoj energiji, jer fotonova masa mirovanja je nula, što implicira da foton ne može postojati u stanju mirovanja. To je sve u skladu sa opserviranim činjenicama.
Dakle, vizija fotona kao minijaturne crne rupe, na osnovu prethodno iznetog, na klimavim je nogama, bar u nekim razumnim (odnosno bolje reći, mjerljivim) granicama prostornih koordinata.


Pogresno sam se izrazio, nisam mislio da foton ima beskonacnu masu, vec sam hteo reci da se svet oko njega njemu cini kao da je u stanju singulariteta. Jer kao sto ste rekli vreme kao dimenzija odnosno koordinata ima nultu vrednost, pa samim tim mozda je iz tog ugla ista stvar i sa prostorom. Jedino takvo objasnjenje eliminise paradoks u situaciji u kojoj mu se istorija i buducnost desavaju istovremeno. Quantum entanglement odnosno situacija u kojoj dve cestice "komuniciraju" trenutno bez obzira na medjusobnu fizicku udaljenost, govori takodje u prilog da za stvari koje se krecu svetlosnom brzinom prostor kao da ne postoji. Jer kako bi inace jedna cestica (elektron?)mogla da reaguje momentalno cim interagujemo sa drugom. Negde sam procitao da bi po najnovijim merenjima brzina komunikacije izmedju dve takve cestice morala biti minimum 10.000 puta veca od svetlosne brzine. Ako se zaista radi o nekoj "brzini komunikacije koja je ipak konacna verovatno kraj nije ni blizu tih 10.000xC ali merni instrumenti jednostavno za sad nisu u stanju da izmere preciznije od toga.

Ljubo

Quotegovori takodje u prilog da za stvari koje se krecu svetlosnom brzinom prostor kao da ne postoji.


Na osnovu posljedica STR, vrijeme je koordinata koja ima nultu dimenziju za objekat koji se kreće brzinom svjetlosti, dok prostorne koordinate postoje i dalje, a dokaz tome je pravac prostiranja fotona: Uzmi primjer laserskog snopa - on se kreće u prostoru u onom pravcu u kome je uperen.

QuoteJer kako bi inace jedna cestica (elektron?)mogla da reaguje momentalno cim interagujemo sa drugom. Negde sam procitao da bi po najnovijim merenjima brzina komunikacije izmedju dve takve cestice morala biti minimum 10.000 puta veca od svetlosne brzine. Ako se zaista radi o nekoj "brzini komunikacije koja je ipak konacna verovatno kraj nije ni blizu tih 10.000xC ali merni instrumenti jednostavno za sad nisu u stanju da izmere preciznije od toga.


Interakcija izmedju elektrona (i naelektrisanih čestica uopšte) ostvaruje se pomoću čestice "nosioca" informacije. U ovom slučaju to je ni manje ni više nego - foton! On se kreće brzinom c (kao i svi fotoni), pa ne znam kako bi se došlo do cifre 10.000 c? Još teže bi to bilo izmjeriti!!
Zaista, odredjene vrste čestica (na primjer, tahioni) mogu se kretati brže od brzine svjetlosti, što ne važi za veće čestice.

r2d2

September 25, 2010, 09:52:29 pm #9 Last Edit: September 25, 2010, 10:52:37 pm by r2d2
Znam da nisam relevantan da komentarisem,,,, ,,ali dugo razmisljam od ranije o tom pitanju koje postavljas, iznecu neke stavovove a neko ce me vec ispraviti ako gresim (nisam vernik ali ipak molim boga za svaki slucaj da se sale11472 ne u`vati komentara)....

Odma` da kazem sto se tice fotona i prostora-vremena stvar je isuvise izkomplikovana, pa nije lose ne zuriti u zakljucima. Ja ne bih odma` razdvajao prostor i vreme kod fotona kao sto si ti  uradio za pocetak .  Kasnije mozda ako ima argumenta...  

Komplikacija je.. ...barem matematicka ako ne i kvanto-mehanicka, a i potpuno dualisticka (cestica- talas) sto sve ukupno izuzetno mega usloznjava stvar ......

Lobacevski kao i Riman smatraju da nasa Euklidska 3d geometrija je samo granicna oblast nase percepcije i nista vise.

Realni prostor u kome boravimo uopste nije Euklidski i ako ga mi tako dozivljavamo ....

Na primer : posto je povrsina zemaljske kugle  zakrivljena dvodimenzionalna povrs koja se "obmotava" oko sunca (beskonacna "traka"), i ako nacrtamo na pesku recimo veliki trougao zbir uglova zbog same zakriveljenosti zemlje nece biti 180O, ako bi povrsina pesaka pratila ravan zemlje i ako bi imali savrsene uglomere sa mogucnosti da to izmerimo.

E sada zamislji jadan fotoncic koji pici a zakrivljenost prostora-vremena je uvek prisutna u velikoj meri. Dilatacija vremena fotona ne moze ici u minus ako je 0 kako ti tvrdis  :o

Dodaj na to fluktacije prostora ispod plankove konstante...  :o

Dualisticku prirodu fotona....  :o

Kvantnu strukturu.....  :o

itd.....

itd.....

Krenes redom: Geometrija "realnog" prostora!


Kizza

A šta se desi sa fotonom kad se odbije od ogledala  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

September 26, 2010, 12:42:34 am #11 Last Edit: September 26, 2010, 01:38:54 am by r2d2
Odlicno pitanje, bravo Kizo!

Pokusacu da odgovorim ali ne zaboravi da imam samo malkicice vise znanja od tebe (drugim recima nemam pojma).  ;D

Ako se foton odbija od ogledala na planeti zemlji mora postovati lokalnu zakrivljenost prostora-vremena. Upadni ugao jeste jednak izlaznom ako nemamo mega precizne instrumente za ta izuzetno kratka rastojanja kao sto je sunce ogledalo oko. Nekad pominjani gravitacioni pomak moze biti evidentan samo kod jaako udaljenih brzo-udaljujucih galaksija ispred kojih postoji jos jedna galaksija.. Naravno to se zove gravitaciono socivo i jeste povezano sa gravitaconim pomakom i ne euklidskim zakrivljenoscu prostor-vremena.

Jos jednom odlicno pitanje, zaista nemam pojma,,,    ,,,zovite molim Vas zeta, kuma, ili licno tj. bilo koga ko ume da raspetlja, a razume se!


Ja licno sam jos uvek kod one prve zajebane stavke: krenes redom ... ...geometrija "realnog" prostora.

r2d2

September 26, 2010, 01:49:15 am #12 Last Edit: September 26, 2010, 02:17:36 am by r2d2
Inace po meni jedan primer najbanalnijeg dokaza dilatacije vremena u svemiru je pozadinsko zracenje. Ono je krenulo da zraci enomia ranije. Nase licno vreme je bilo tako da smo mi nastali (formiranje galaksije,sirenje kosmosa, prve generacije zvezda,sirenje kosmosa, druge generacije, formiranje zemlje, sirenje kosmosa, stvaranje zivota, sirenje kosmosa, evolucija, sirenje kosmosa, razum) posle mnogo milijardi godina od pocetka tog zracenja i da jos uvek `percipiramo te "fotonske" talase iako je za nas vreme teklo mnogo drugacije od samih fotona PZ-a a prostor se svo vreme sirio. Zaista je sve relativno,  i  vreme i prostor.

Tesko je izaci iz uobicajenog shvatanja i pomljenja vremena i prostora.....

sale11472

Quote from: r2d2 on September 25, 2010, 09:52:29 pm

Realni prostor u kome boravimo uopste nije Euklidski



Ufff ovo je tako jaka izjava da pod obavezno mora da se navede eksperiment koji to dokazuje, pokazuje ili makar nagoveštava!

Evo ja tvrdim sa sigurnošću od 98% da je Univerzum
1. RAVAN
2. EUKLIDSKI



Ko Googla shvatiće, ko ne Googla ...  ;D


Quote from: r2d2 on September 26, 2010, 12:42:34 am
Nekad pominjani gravitacioni pomak moze biti evidentan samo kod jaako udaljenih brzo-udaljujucih galaksija ispred kojih postoji jos jedna galaksija.. Naravno to se zove gravitaciono socivo i jeste povezano sa gravitaconim pomakom i ne euklidskim zakrivljenoscu prostor-vremena.


1) Šta ti je to gravitacioni pomak ???
2) Šta bi ti na ovo "samo kod jaako udaljenih brzo-udaljujucih galaksija ispred kojih postoji jos jedna galaksija" rekao Artur Edington? Mučenik, da je ovo znao na vreme mogao je sebi da uštedi mučan put na neko ostrvce pokraj Afrike  di svi divane portugalski ..... i usput prepusti nekom drugom da dokazuje Ajnštajnove "ludorije" ::)

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

September 28, 2010, 03:01:29 am #14 Last Edit: September 28, 2010, 04:02:28 am by r2d2
Ajd pitaj ovo gugl!! (Moze i g.Earth)  ;D

U Japanu postoji ravan autoput sredinom ostrva. Ten-mun se vozi njime.

Sale11472 sedi u Beogradu na jednom mestu.

Pitanja za tebe:

1.Koliko paralenih puteva u odnosu na onaj kojim se vozi Ten- mun moze postojati u Beogradu, ako krenes da se kreces ?

2. Cela duzina Autoputa u Japanu i ti u Beogradu cinite jedan trougao. Koliko slicnih trouglova se moze naci na povrsini planete zemlje, a da su manje stranice trougla od ovog naseg Japonsko-Srpskog?

3. Nemoj u ovim jednostavnim pitanjima da meris i sabiras uglove u trouglu da se ne bi iznenadio, a i nemoj da uvodis fizicku velicinu vreme - zadrzi se samo na prostoru. Sigurnije je!  ;) Trece pitanje: A `eli ti zivis prijatelju na ravnoj ploci koja se ne krece?  :)


--------------------------------------------------------
Dok mi konkretno ne odgovoris na ova 2 pitanja necu ubuduce da komentarisem bilo sta sto drugo napises na ovu temu...
Pozdrav za tebe.