• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teorija struna

Started by Predrag, October 27, 2010, 11:27:32 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

Nisam tradicionalista i vec 10 godina citam knjige sa ekrana ponekad. Na samom pocetku mi je bilo neobicno ali covek se navikne. Ipak pojedine knjige zasluzuju svojim kvalitetom da se nadju u mojoj biblioteci. Cak i da sam procitao pozajmljenu knjigu opet bi je kupio i stavio u policu jer je  smatram kao elegantan uzdbenik prilagodjen laicima.
Nije tu bas toliko stvar u super-strunama vec i u objasnjenjima klasicne fizike, relativisticke, kvante.... ...A ujedno kao sto sam vec jednom napisao strune su matematicka tvorevina mozda za sumnju ali ovo je za sada jedina knjiga koliko ja znam koja se trudi da ih objasni bez zadrske na narodnom jeziku.

morea

Ja sam malo vise tradicionalan po tom pitanju, volim da knjigu drzim u rukama, tako da ne citam na kompijuteru, a kad se desi da ne mogu da dodjem do "papirnog izdanja" neke knjige, vec samo do njenog elektronskog formata, onda tu istu odstampam.
But I digress
Ono sto sam hteo je da podelim sa vama ovo sto sam iskopao vezano za superstrune, a to je kurs koji je "teaching company" odradila u saradnji sa profesorom  S. James Gates Jr. jednim od vodecih istrazivaca na polju superstruna. I on je naravno namenjen laicima na tom polju.

Kurs se satoji od 24 tridesetominutnih predavanja, i njihovi naslovi su:

01. The Macro/Micro/Mathematical Connection
02. Who Is Afraid of Music?
03. Apropos Einstein's Perfect Brainstorm Year
04. Honey, I Shrunk to the Quantum World--Part I
05. Honey, I Shrunk to the Quantum World--Part II
06. Dr. Hawking's Dilemma
07. I'd Like to See a Cosmos Sing in Perfect Harmony
08. Einstein's Hypotenuse and Strings--Part I
09. Einstein's Hypotenuse and Strings--Part II
10. Tying Up the Tachyon Monster with Spinning Strings
11. The Invasion of the Anti-Commuting Numbers
12. It's a Bird--A Plane--No, It's Superstring!
13. Gauge Theory--A Brief Return to the Real World
14. Princeton String Quartet Concerti--Part I
15. Princeton String Quartet Concerti--Part II
16. Extra Dimensions--Ether-like or Quark-like?
17. The Fundamental Forces Strung Out
18. Do-See-Do and Swing Your Superpartner--Part I
19. Do-See-Do and Swing Your Superpartner--Part II
20. A Superpartner for Dr. Einstein's Graviton
21. Can 4D Forces (without Gravity) Love Strings?
22. If You Knew SUSY
23. Can I Have that Extra Dimension in the Window?
24. Is String Theory the Theory of Our Universe?

sale11472

Quote from: morea on March 11, 2011, 06:50:36 pm

volim da knjigu drzim u rukama, tako da ne citam na kompijuteru,



Pa i ja volim da držim knjigu u ruci tako da u zadnje vreme poprilično toga čitam na telefonu ;D

Quote
a to je kurs koji je "teaching company" ...


Oni imaju fenomenalne video kurseve ali ih je poprilično teško pronaći ...... da mi je negde da nhvatam njihov kurs o Astronomiji....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

morea

Da da, fenomenalni su, prosto  ne zna covek sta pre da gleda. Konkretno o astronomiji imaju nekoliko kurseva, a najimpresivniji su kursevi prof. Alexa Filipenka. On je odradeo dva kursa, prvi je generalni o astronomiji, i on ima nesto preko 90 polucasovnih predavanja. Odgledao sam ga, i moram da kazem da do sad nisam video nekog ko tako potpuno, tako slikovito i nadasve jednostavno objasnjava astronomske koncepte, pojave, i metode kojima se naucnici sluze pri astronomskim istrazivanjima. Kurs je apsolutni must see.
Drugi kurs je o crnim rupama, ali njega jos nisam stigao da odgledam, pa ne mogu da sudim.

E sad ne znam dali je ovde dozvoljeno postavljanje linkova, mogu na pm da ti posaljem ako ne sme ovako javno.

A da, na sajtu americkog univerziteta Berkli mogu da se nadju snimljena predavanja kursa Introduction to General Astronomy, koji profesor Filipenko drzi.
Evo i linka
http://webcast.berkeley.edu/course_details.php?seriesid=1906978460

Danijel

Kad smo već kod predavanja, na stranicama instituta Ruđer Bošković u Zagrebu ima izbor video predavanja na hrvatskom ali i na engleskom jeziku pa možda netko pronađe nešto zanimljivo i korisno za sebe. Imaju i linkove na druge stranice s video predavanjima u sklopu GEOSET - Global Educational Outreach for Science Engineering and Technology :D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sale11472

Quote from: morea on March 12, 2011, 12:48:46 am
Odgledao sam ga,


D li to znači da imaš u posedu ovo
ako da voleo bih da dobijem kopiju...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

morea

March 12, 2011, 06:56:21 pm #21 Last Edit: April 08, 2011, 02:01:14 pm by mmilan
Evo ovde mozes da skines ceo taj kurs

http://thepiratebay.org/torrent/3928478/TTC_VIDEO_-_Understanding_the_Universe_-_An_Introduction_to_Astr

Nadam se da znas da koristis torent, ako nisi upucen kazi, pa da te uputimo

sale11472

Hmmm čudno ajd skidam pa ću da vidim da li je to to
Nego ukloni ovako direktan link sa foruma ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

morea

Ma to je to, ja sam odatle skinuo.

Edit
A link ce morati neko od moderatora da ukloni, posta je meni, posle ovog posta, nestala opcija za editovanje prethodnih poruka

sale11472

Pa evo sad ga ja malo seedujem videću kasnije šta sam skinuo ;) Dešavalo mi se ranije da pokupim nešto njihovo i da ispadne da je u pitanju nešto slično ali ne prava stvar...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

morea

Jel gleda neko the big bang theory, sinoc se Brian Green pojavio, glumeci samog sebe naravno


Milan Nikolic

Quote from: Predrag on October 27, 2010, 11:27:32 am
Dva video klipa sa predavanja koje drži Brian Greene, pisac knjige "Elegantni kosmos":

http://www.youtube.com/watch?v=sXs6xj5TJ5s&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=8dtfua4-Mxg&feature=player_embedded

Dopunjeno:

Sa prevodom.


   Linkovi nisu više u funkciji.
   Da li se radilo o predavanju koje je na ovom linku?:
   http://www.youtube.com/watch?v=PTT65S3elyw

Predrag

Da. Koliko se sećam bila su dva klipa od po 10 minuta. Taman ovo jedno!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

r2d2