• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teorija struna

Started by Predrag, October 27, 2010, 11:27:32 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sasa

Uskoro će preko AM po povlašćenoj ceni moći da se kupe nove knjige, a među njima i Grinova "Tkanje svemira"!

Milan Nikolic

   Jel može da se naruči još uvek ,,Elegantni kosmos''? I po kojoj je sada ceni?

Sasa

Quote from: Milan Nikolic on November 10, 2011, 01:43:29 pm
   Jel može da se naruči još uvek ,,Elegantni kosmos''? I po kojoj je sada ceni?


Cena knjige "Elegantni kosmos" je 990 dinara. Ali ko naruči i knjigu "Tkanje svemira" i "Elegantni kosmos" ovu drugu knjigu će dobiti po ceni od svega 790 dinara. Inače ta knjiga u knjižarama košta 1404 dinara.

PeraDetlic

Brajan Grin o njegovom programu "Universe and Multiverse" - http://www.msnbc.msn.com/id/31510813/#45421586

Milan Nikolic

Quote from: Sasa on November 11, 2011, 01:44:26 am
Quote from: Milan Nikolic on November 10, 2011, 01:43:29 pm
   Jel može da se naruči još uvek ,,Elegantni kosmos''? I po kojoj je sada ceni?


Cena knjige "Elegantni kosmos" je 990 dinara. Ali ko naruči i knjigu "Tkanje svemira" i "Elegantni kosmos" ovu drugu knjigu će dobiti po ceni od svega 790 dinara. Inače ta knjiga u knjižarama košta 1404 dinara.



   Kakve su šanse da Tkanje svemira dobijem sa popustom, ako sam ovog meseca već naručio (i primio pre dvedesetak dana) Elegantni kosmos? Samo pitam a ko pita ne skita. :)

Sasa

Možemo samo da pitamo izdavača (što ću ja uraditi)

Milan Nikolic

   Šta god bilo, rešio sam da kupim tu knjigu, samo javite kakvi su izgledi za popust.

Milan Nikolic

   Naručio sam knjigu Tkanje svemira pre 10 dana i nije još uvek stigla. Pisao sam email sa pitanjem kad će da stigne ali nisam dobio odgovor.

   Šta da radim? Da li su u pitanju praznici ili je nešto drugo?

Milan Nikolic

   Stigla je.

   Štampa i izrada je super.

Milan Nikolic

   Eto, trebalo mi je mesec i po dana da pročitam knjigu Tkanje svemira.

  Interesantno je to što se kroz celu priču provlači pitanje o rotiranju kofe u ''praznom kosmosu''. To je razumljivo, jer su se o tom pitanju zanimali svi fizičari od vremena Njutna.

  Na kraju ostaje pitanje šta su konstituenti prostora i vremena, tj. od čega su prostor i vreme sazdani. Te stvarčice, šta god one bile, postoje bezvremeno i besprostorno, jer one same čine vreme i prostor.

Sasa


Loni

     Sadržaj te ali i mnogih drugih knjiga svodi se na rešavanje neuklapanja kretanja mikročestica i kretanja krupnih stvari.

     Svako ima svoje viđenje, ali to su samo viđenja. Od teorije struna, do 11 dimenzija koje se matematički uklapaju, do teorija o električnom svemiru (plazma teorija), koja je ipak prevaziđena itd.

     Teško da će iko ikad otkriti zašto se mikročestice kreću tako, a krupne ovako, a meni kao laiku pade na pamet da vam postavim jedno pitanje (slobodno mi recite ako je glupo, a pretpostavljam da jeste), a to je DA LI JE MOGUĆE DA SE DVA SVEMIRA PREKLAPAJU JEDAN PREKO DRUGOG?

   Na primer imamo pozadinski svemir u kome vlada zakon kretanja mikročestica, a imamo i svemir, koji je recimo kao mehur u tom pozadinskom svemiru u kome vladaju drugi zakoni kretanja?
   Kad bi to bilo moguće planeta Zemlja bi mogla u isto vreme da se nalazi u oba svemira. I u pozadinskom i u mehurastom novom svemiru, koji je nakalemljen preko njega.

Milan Nikolic

   Nešto slično i Grin razmatra u gore pomenutoj knjizi. Meni to nije toliko interesantno.

   Ali imam jednu nedoumicu. Razmišljam o tome kakav bi realan svet oko sebe video čovek kada bi ubzao kretanje do brzine svetlosti i više, tj. da li bi se okruženje drastično promenilo pojavama novih, neslućenih objekata.

  To bi možda bio taj ,,drugačiji svemir'' kojeg sada ne vidimo.