• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li postoji prazan prostor ?

Started by Vlada, April 07, 2011, 11:02:16 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Baš je zanimljivo čitati vaše komentare!Uzbudljivije je nego ona tema o učestalim zemljotresima  ;)
Da li postoji prazan prostor ili je TAMNA MATERIJA i tu prisutna  ??? Molim samo bez formula,memorija mi je prepuna  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

April 25, 2011, 08:03:00 pm #31 Last Edit: April 25, 2011, 08:30:42 pm by r2d2
"Brzine elektrona u većini atoma su mnogo manje o brzine svetlosti pa su time i relativistički efekti zanemarljivi, ali kod atoma sa masivnim jezgrom situacija je drugačija. Kod ovih masivnih atoma elektroni moraju da imaju veliku brzinu da bi opstali na stabilnim putanjama. Brzina elektrona oko masivnog jezgra nekad je približna brzini svetlosti! "

Clanak iz AM, autor mm!

Zna covek sta pise!

Kada uzmem u obzir ovu izjavu:
QuoteTj ova "brzina" nije brzina kojom kuglica (elektron) zuji oko kugle (jezgra)

i ovu...
Quotedakle nema smisla pričati o brzini elektrona niti o tome koliko puta elektron obiđe oko jezgra i slično... to su sve klasični koncepti koji ne važe na toj prostornoj skali imaš tlasnu funkciju i to je to.


Dobijamo da nas Sale negira relativisticke efekte kod elektrona jer to ne postoji, a clanak je pisan samo za turiste koji dodju u razgledanje mesecevih kratera?
Ajte molim Vas!  ;D
Elektron nije samo talas, on je i cestica ali i talas.

U pravu si Kizzo! Ovo postaje smorno,,,

vlajkoni

April 25, 2011, 09:09:26 pm #32 Last Edit: April 25, 2011, 09:22:06 pm by vlajkoni
Ne može se direktno meriti brzina elektrona u vezanom stanju (ili u atomu kako ovde kažete). Elektronu u vezanom stanju može se samo "pripisati" aproksmiativna brzina. Ta indirektna određivanja aproksimativne brzine izgledaju ovako:
http://stedjee1.infinology.net/Velocity_Orbit_Electron/Velocity%20of%20Orbiting%20Electron.htm

sale11472

April 25, 2011, 11:04:39 pm #33 Last Edit: April 25, 2011, 11:10:03 pm by sale11472
Quote from: r2d2 on April 25, 2011, 08:03:00 pm

Dobijamo da nas Sale negira relativisticke efekte kod elektrona jer to ne postoji, a clanak je pisan samo za turiste koji dodju u razgledanje mesecevih kratera?


Nope opet mašiš i to debelo ne negiram ja relativističke efekte već tvoju sliku o "loptici koja zuji oko već loptice" i uzimanje toga kao razloga zašto ne može da se meri brzina ili odredi položaj elektrona u prostoru oko jezgra....

Odnosno da budem potpuno precizan i grub.
Ja samo tvrdim da je ovo:
Quote from: r2d2 on April 08, 2011, 05:52:44 pm
Nemoj da te cudi sto se kod atoma pominje "oblak verovatnoce" kada se prica o elktronima, a evo i zasto...
Recimo da je precnik celog atoma 10 -10m, a jezgra recimo 10 -15. Predpostavimo da se elektron okrece oko jezgra priblizno 75% od brzine svetlosti, normalno je da cemo dobiti verovatnocu, jer probaj da izracunas koliko se puta "obrne" elektron oko jezgra za recimo jednu sekundu...   :o Nema tu praznog prostora ni za lek...


besmislica!
I da je koršćenje brzine u tom smislu te reči potpuno besmisleno!

BTW mmilan zna šta piše al'  stvari čini jednostavnijim nego što mogu biti, verovatno u želji da izbegne potrebnu da čitaoci razumeju relativističku kvantnu mehaniku...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Možda se na slici vidi kakvog je oblika?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

April 26, 2011, 07:32:36 am #35 Last Edit: April 26, 2011, 08:32:35 am by r2d2
Skolski primer vadjenja iz konteksta delova postova, tj.  diskusija zavrsi u prepucavanju. Mi se ovde ne bavimo politikom, mada ovde ima itekako nadarenih politicara.

Pokusaj sale11472-a da mi  prepise  shvatanje atoma:
Quoteo "loptici koja zuji oko već loptice"

je nedozvoljen! Lepo sam napisao da elektron ima dvojaku prirodu, ali to ga ne iskljucuje kao cesticnu pojavu koja je samo jedan deo price. Naravno da moramo da vodimo racuna o kvantnoj mehanici.

evo ja sam prinudjen da opet citiram samog sebe sta sam izjavio posle citirane recenice da tu nema praznog prostora ni za lek:

QuoteIma tu ipak jedan problem vezano sa brzinama elektrona u atomu koji dodatno usloznjava prostu racunicu vremena i brzine, obrtnim momentom itd. Elektron ima i cesticna i talasna svojsva, tj ponasa se kao klasicna loptica koja kruzi oko jezgra, ali to je ujedno i talas. I za jedan i za drugi slucaj postoje odredjeni zakoni koje opisujemo i razumemo.

Stoga smo prinudjeni da posmatramo elektron koji kruzi oko jezgra kroz takozvane De broljeve relacije koji "udruzuje" ova cudna dvojna svojstva elektrona. Tu negde "upada" i  plankova konstanta (po meni jedna od najmisterijoznijih konstanta) .


I sve to kad uzmemo u obzir stice se utisak daje ovo: opsrtukcija,  tj. postaje dosadno.... ..Na kraju krajeva ovakvu uvredu moze sprati samo 1/2 l crnog piva, ali hladnog ;) !

Jel` ovde treba da se bavim politikom, psihologijom i umecem ratovanja ili necim drugim?
Cist gubitak energije!

Hvala Valjkoniju za link. Tako nesto sam trazio na netu.

Pitanje za sale11472-a:

Da li je eletron cestica?


r2d2

April 26, 2011, 06:03:52 pm #37 Last Edit: April 26, 2011, 06:47:45 pm by r2d2
QuoteA perfect example of the universe trolling the shit out of us

Sta reci !!?
Osim hvala Valjkoni!!!

Sto je najgore ja sam znao za ovaj primer ali sam ga smetnuo s uma.

Naravno, izvinjavam se svom prijatelju sale11472-u, bice da je ipak u pravu za neke stvari. He he! (Ali samo za neke...).
Daklen stvar je mnogo komplikovanija,,  ,,i ovaj put pivo ide na moj racun!

 Elektron ne voli posmatrace i  vojaere.. ..Svet kvantne fizike u odnosu na nas je kao bog u odnosu na sesirdziju.

 I posle cele price stvarno prazan prostor na kvantnom nivou (ako zanemarimo kvantne fluktacije) je odsustvo talasa bilo koje vrste sto je apsurd sam po sebi ako predpostavimo da je gravitacija talasne prirode.
http://www.youtube.com/watch?v=v1tkM_f5B9s&feature=related

sale11472

Pa ne vadim iz konteksta... samo insistiram na kontekstu kao na nečemu vrlo bitnom u diskuijama o ovakvim stvarima.
Čisto primera radi za neko stvarno misli da kvarkovi imaju boju u ovom našem svakodnevnom smislu a opet cela kvantna hromodinamika je puna "boja"


Quote from: r2d2 on April 26, 2011, 07:32:36 am
Pitanje za sale11472-a:

Da li je eletron cestica?


Heh na ovo pitanje ja obično kažem " Ne znam!"
Ili da budem pošten moje mišljenje je da elektron nije čestica ali nije ni talas....
Odnosno IMHO, čestično-talasni dualitet je verovatno posledica toga što pokušavamo čestice da opišemo isto kao što "6 slepih pokušava da opiše slona"
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

kostur

Quote from: Vlada on April 07, 2011, 11:02:16 pm
Oprostite mi, molim Vas, dragi forumasi,  ako nekome od Vas koji bolje poznaje temu o kojoj razmisljam, se ovo ucini smesnim.

Ako posmatramo jedan atom i to prema Borovom modelu atoma KOJI JE DOSTA UPROSCENA SLIKA NANO SVETA, kaze se:

atom se sastoji od :

- jezgra u kome se nalaze protoni i neutroni
- i atomskog omotaca koji se sastoji od elektrona koji orbitiraju oko tog jezgra na rastojanjima najvise do oko 10 na minus deseti. - okvirni promer atoma.

ZAPREMINA koju zauzimaju svi nukleoni i svi elektroni MNOGO JE MANJA  OD 1 PROCENATA  zapremine onoga sto smatramo zapreminom atoma.

Ne mogu sebi da predocim sta se nalazi u ostalih 99,999 procenata zapremine atoma.

Da li je to prazan prostror.
Da li uopste mozemo nazvati prostorom nesto sto se ne sasatoji od materije (ili mi jednostavno jos nasim metodama i eksperimentima ne mozemo da je detektujemo).

Da li je materija uopste kontinualna u svom prostiranju ili ne?

Unapred hvala za Vasa razmisljanja na ovu temu od Vlade iz Nisa!!!

Da ti iznesem moju teoriju
Postoje čestice koje nisu vidljive golim okom i one koje jesu, koje mogu imati ogromne razmere. Veličina atoma naspram ljudskog tela je zanemarljiva, atomi, molekuli i joni ispunjavaju vazduh, tako da slobodnog prostora u Zemljinoj atmosferi nema(ili u bilo kojoj drugoj). Zato što ljudi, životinje i ostali pokretni organizmi (euglena virilis na primer) mogu da se kreću kroz neki prostor ne znači da on nije popunjen. Ono što je bitno je gustina prostora. Lakše ćeš se kretati kroz vazduh ili vodu nego kroz ulje. Za svemir ni sam nisam siguran, neko ko zna neka dopuni.
Nisam čitao ničiji post, jedva sam tebi stigao da odgovorim, tako da ne ispadne da kopiram nekog.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Vlada

ja sam izneo neka moja skromna i laicka zapazanja, verovatno gresim, zato sam i postavio pitanje da bi ljudi dobre volje podelili sa svima nama svoja razmisljanja.

Gosp. Ljubo koga veoma cenim, izmedju ostalih, je pojasnio dosta toga.

r2d2

sale11472:
Quotebesmislica!
I da je koršćenje brzine u tom smislu te reči potpuno besmisleno!


Cudno, ali neke stavri se ipak mogu izmeriti,,,  


----------
Za 151 atosekundu elektron obrne ceo krug ili 360°.

To znači da je potrebno za pola kruga oko 75 atosekundi.

izvor: http://nauka.rs/elektronski-paparazo-%e2%80%93-sistem-koji-ce-fotografisati-elektrone-tokom-akta-interakcije-sa-drugim-cesticama

Kizza

Impresivan je ovaj zvučni vibrafon  :o Znači,da se vratimo na temu,ipak ima praznog prostora ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Andromeda

Potpuno prazan prostor ne postoji , u suprotnom, nebi imalo šta da drži na okupu sve objekte u svemiru.

Milan Nikolic

   Prostor, vreme i materija ne mogu uopšte da se razdvoje.