• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

OPTISAN STAR 60060 2.X i nadam se posljednji put!

Started by Mireille, December 28, 2005, 01:08:07 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Mireille

Izvinjavam se svima kojima je Optisan Star-a 60060 preko glave zbog ponovnog otvaranja teme!

Ali meni se vec drugi put pruza prilika da ga kupim (prvi put mi je za dlaku izmakao, cak je bio i prilicno jeftin) mozda je ovo neki Visi znak! :)

Kako vidim iz vasih komentara, cak ispadne dobar cas ne!
Vama je gledajuci to sa profi aspekta, los teleskop, mislim ta sociva, to izvrtanje slika ... uvecanja itd.
Ali morate imati u vidu da sam ja totalni pocetnik ali kad kazem totalni mislim TOTALNI!
Obeshrabrili ste me ovim usporedbama sa Ficom, ali isto tako odushevljena sam cinjenicom da se moze vidjeti Saturn, da se mjesec dobro vidi i da se mogu vidjeti jos neke stvari, koje ja nikada nisam ni sanjala da ce mi biti iole blizu!
Ja sam smatrala da je vrhunac ovog teleskopa "gledanje Mjeseca kao kroz dvogled!" jer je to moj astronomski dosadasnji domet!
Mislim nekako, (znam pocetnicko laicko misljenje), da bi mi bilo dovoljno vidjeti dobro Mjesec i kratere, potruditi se da nadjem i vidim Saturnove prstenove ... sve to za pocetak!
I za dobru kolicinu novca, taman koliko sad mogu da odvojim, za svoje astronomske podhvate!

Nekada ne tako davno, dobila sam ovakav odgovor:
"Ako si vec odlucila da kupis teleskop, da ti skrenem paznju da se ne preporucuje kupovanje teleskopa iz robnih kuca (obrati paznju da ga oni reklamiraju sa "uvecanje 30-300x"). Generalno, uvecanje teleskopa nije toliko bitno, a ne preporucuje se da uvecanje bude vece od dvostruke velicine objektiva u milimetrima. Pri velikim povecanjima (300x) svaka oscilacija teleskopa se povecava 300x. Pri tim povecanjima slika nije jasna i zbog turbulencija u atmosferi.
Ako ti je astronomija hobi i zelis da imas teleskop, preporucio bih ti (uz pretpostavku da ti je budzet limitiran):
- kupi reflektor (ovaj koji si navela je refraktor). Za iste pare mozes dobiti veci precnik ogledala. Veci precnik ogledala -> vise stvari se vidi sa vise detalja.
- skupljaj pare pa kupi reflektor od 100 do 150mm. (Moj licni primer: godinama sam odlagao kupovinu teleskopa dok nisam skupio pare i kupio reflektor od 200mm - slike su neverovante).
- kada/ako kupis teleskop, kada zelis da posmatras vasionu bezi od grada. Koliko se secam (bio sam u Sarajevu samo jedanput) to je grad u kotlini sa puno zagadjenja. Ako das pare za teleskop (narocito neki veci 100-150mm) da bi ga iskoristila moras da odes van grada gde je vazduh manje zagadjen. (postoje dve vrste zagadjenja koje ometaju osmatranje vasione - smog i svetlosno zagadjenje - i obe vrste su narocito izrazene u gradu)."

Unaprijed hvala svima koji kazu rijec ili dvje!

sashastar

Dobrodosao na forum  :)
Vidim da si vec sve video o ovom teleskopu.
Zaista je vec suvisno govoriti ako imas novca probaj pa kupi
Savete znas ,mane teleskopa znas.................

Ja ti samo mogu reci za totalne pocetnike volja,edukacija dobar dvogled
za mene je to pocetak a za takav teleskop pocetnika moze da odvrati
od Astronomije a ipak prema interesovanjima ako ti je dovoljan samo mesec i jos ponesto pa ti ga onda kupi sta dalje moze da se prica.

Bobo

Poslusaj vec napisani savjet. Takav teleskop je vise muke nego koristi. Za te novce uzmi dalekozor, odi na neko tamno mjesto i nauci se orjentirati po nebu. 60mm refraktori su ziva muka, mogu biti ok, ali samo za one iskusnije - dakle za nekoga tko prepoznaje ogranicenja teleskopa i zna nesto ponaci na nebu. Totalni pocetnik ce se u vecini slucajeva razocarati, biti isfrustriran losom konstrukcijom i cinjenicom da ce jako tesko ista pronaci na nebu buduci da je trazilac neupotrebljiv.  

Na kraju ce zakljucak biti "vidis te sam novce mogao sacuvati i skupiti jos za bolju stvar kao sto su mi savjetovali".

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Mireille

hvala za odgovore,
ovaj kosta oko 50E
postoje jos dva malo skuplja mislim da su oba Optisan-ova, pogledat cu danas tacne nazive, pa se javim da :) mi pomognete ako nije problem!

Hvala!

sashastar

Moram opet da se umesam.
Shvatite ljudi da za 50 evra nemoze da se kupi ni kvalitetan dvogled.
Kako mislite da ce tek da teleskop bude kvalitetan.

Shvatite jos nesto Astronoma,ljubitelja svemira ne cini teleskop.
Vec ljubav prema Svemiru i barem osnovno znanje Astronomije.

vanillasky

Ali morate priznati i da 50 E nije mnogo ako ce te bar malo pribliziti zvezdama i uvesti ( zaraziti ) jos vise u astronomiju.  :wink:

sashastar

Da (zaraziti) pa cemo ih vidati kako nocu mesecare po krovovima  :wink:

eyej

Ljudi, pa ako kineski Mercedes kosta oko 15 000 e, zasto ne bi i kineski teleskop kostao 50!? He he :D
Ja sam inace Optisan lobi, placaju me Kinezi! :D (Naravno, salim se) :D

Bobo

50 EUR je previse novaca da bi ih se bacilo u smece.