• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

AUTOTRACKING DOBSON?

Started by Yagodinac, July 16, 2009, 04:36:50 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

July 16, 2009, 04:36:50 pm Last Edit: July 16, 2009, 04:46:48 pm by Yagodinac
Da, lepo sam napisao. Odnedavno Skywatcher nudi nešto što može da bude revolucija u astrofotografiji ili obična šarena laža. Mene zanima da li neko zna da li dotični teleskopi, npr http://www.teleskop.rs/teleskop/proizvodi/pollux8.html
mogu makar minimalno dobro da prate objekat. Zna li neko nešto? Postoji opcija snimanja klipa sa nekoliko stotina frejmova od kojih svaki ima ekspoziciju par sekundi, to bi efektivno dalo 5-10 minuta. To funkcioniše i na najgorim praćenjima. Možda bi moglo još nešto sem planeta da se snimi  :o

Možda samo na najsjanijim jatima uspe, ko zna.

Mislim da budućnost amaterskih teleskopa pripada dobsonima sa vrlo preciznim motorima.

bear

Koliko ja vidim to nije autotracking, vec obican go-to. Tj. koristi go-to funkcionalnost da bi simulirao tracking -> isto sto na obicnoj EQ montazi radi RA motor. Koliko je to upotrebljivo zavisi od povece kolicine faktora, ali nista od toga nije ni blizu kao autotracking. Pracenje bez optickog feedback-a je IMHO arhaizam. Upotrebljivo, unapredljivo, ali ipak prevazidjeno (pogotovo sto cena namenskih autotracking sistema treba da padne jer su sada X puta skuplji od realne cene).

Ljubo

Ovdje se radi o altazimutalnom načinu vođenja dobsona - praćenje je po visini i po azimutu, dakle postoji jasna rotacija polja koja pri većim povećanjima može da utiče i na snimanja planeta! Moguće je da se mogu napraviti kraći frejmovi i to je dovoljno tek za planete, ali ne i za deep-sky. Dakle, ništa osim ekvatorijalne platforme, nije dobro za astrofotografiju dobsonom, a i tada samo ograničeno, pa samim time i ne praviše isplativo. A uz to kvalitetne ekvatorijalne platforme koštaju ihaha para jer se rade u ograničenim tiražima.

sale11472

Da rotacija polja je problem a od iste boljke pate i razni GOTO teleskopi na viljuškastim montažama ko želi da ih koristi za astrofotografiju obično kupi Wedge kojim je pretvori u ekvatorijalnu.... za jednog dobsona bi bolje rešnje bila npr horseshoe ili slična montaža .... ali onda to ne bio Dobson ...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Hmm, da mada je lakše sam napraviti ekvatorijalnu platformu za dobsona, meni to ne izgleda previše teško (ima na ATM-u i na netu dosta šema u vezi s istom). Najveći poduhvat u tom smislu je da konstrukcija bude čvrsta da može nositi toliki teret, a da pritom motori sasvim lako prate prividno dnevno obrtanje nebeske sfere (makar samo sat-dva vremena).

Yagodinac

July 16, 2009, 09:18:37 pm #5 Last Edit: July 16, 2009, 09:33:30 pm by Yagodinac
Drugim rečima kupim dobsona 10" za 600 eura i skupljam 10 hiljada za ekvatorijalnu montažu. Eh, šta ti je život.
Neee, fala, astrofotografija još uvek ne ide u tom pravcu. Očigledno da to ne pije vodu - naročito zbog rotacije polja na koju sam zaboravio.

Quote from: bear on July 16, 2009, 05:12:44 pm
Koliko ja vidim to nije autotracking, vec obican go-to.


Ja baš mislim obrnuto; nije goto nego tracking (lepo piše na sajtu firme). Da je goto pisalo bi i memorija od 30-40 hiljada objekata itd ali ne piše. Još se pominje aligning prema Severnjači što je neuobičajeno jer ozbiljni alt/az teleskopi traže bar 2-3 align points.

Quote from: bear on July 16, 2009, 05:12:44 pm
Tj. koristi go-to funkcionalnost da bi simulirao tracking -> isto sto na obicnoj EQ montazi radi RA motor.


Ovo je alt/az montaža i on prati po dve ose odnosno sa dva motora promenljivog prenosa. Mnogo teže da bi bilo precizno od EQ koja koristi jedan motor. Mene je interesovalo da li to može da drži j...ni objekt 2 minuta u centru da bi bilo kakva primitivna astrofotografija sjajnijih M objekata bila moguća, ali izgleda da tu ima mnogo problema.
Sačekaćemo da se neko od forumaša izleti i kupi to čudo pa ćemo onda videti da li to može u astrofotografiji da se meri sa Meade fork arm i drugim američkim da ne kažem glupostima.

Igor

'Ajde da se pohvalim: moja ekvatorijalna platforma će uskoro biti gotova, radim trenutno na postavljanju kugličnih ležaja, a skinuo sam i motor za brisače sa ćaletovog starog Zetora. Odsečak kruga za severni ležaj je uradio lokalni majstor-kolar, a limeni okov na njemu sam postavio sam, limar je isekao  2 trake lima... Potrebno je da nosi dobson 200/1200. Da ne idem u off topic, radiće praćenje bar za vizuelno posmatranje, a da li će biti dovoljne preciznosti za astrofotografiju, sumnjam.
Kada završim, objaviću ceo postupak izrade, uredno ga foto-dokumentujem.
Ovaj prosvetarski godišnji odmor je kao stvoren za ATM...

Odavde sam pokupio dobar deo  informacija i linkova...
http://www.biophysik.uni-freiburg.de/Reiner/ATM/atm_e.html

Ljubo

Svaka čast Igore! Ovo je zaista vrijedan poduhvat i preporučljiv svima koji imaju Dobsona (pogotovu povećeg) i mogućnost da ga često koriste.
Zaista se nadam da će izdržati težinu dobsona... Svakako rezultat, šeme i postupak izrade poželjno je da bude objavljen na astronomija.co.rs ili negdje drugdje, kako bi i drugi pokušali isto.
Bilo bi takodje interesantno provjeriti kako se ponaša u astrofotografiji, ili kako ga još bolje osposobiti za istu, jer bi to bio efikasan i jeftiniji način da se teleskopom velikog otvora uđe u svijet astrofotografije, uz sva moguća ograničenja koja to u ovom slučaju prate.
Puno sreće s ovim i narednim projektima, Igore !

sale11472

Quote from: Ljubo on July 16, 2009, 07:00:51 pm
Hmm, da mada je lakše sam napraviti ekvatorijalnu platformu za dobsona, ...


Za vizuelno posmatranje naravno ali za astofotografiju .... mada neke od boljih astrofotografija koje sam video su rađene dobsonima a naravno ako imaš dovoljno velikog dobsona ne treba ti ni platforma ni ekvatorijalna montaža samo malo softvera kojim radiš derotaciju polja i to je TO ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

July 16, 2009, 11:44:01 pm #9 Last Edit: July 16, 2009, 11:55:12 pm by Ljubo
To na prvom linku upravo i jeste snimano ekvatorijalnom platformom (Tom Osypowski - http://www.equatorialplatforms.com/) !!

Što se tiče drugog linka, uoči da se koristi ST-9 kamera. I na skoro svim snimcima vidi se da zvijezde nisu tačke, već crtice. Koliko bi tek bili lošiji rezultati da je koristio kameru s većim čipom (gdje je rotacija polja izraženija)!
No, dobro je i tako za vizuelna posmatranja i, kao što sam nagovijestio, ograničenu primjenu u astrofotografiji. Argo Navis sistem koji on koristi je veoma efikasan i pouzdan, ali rotacija polja je nešto sa čime se u principu teško izboriti, makar kakav de-rotator da posjeduješ - to je iskustvo onih koji su ga koristili. Da nije tako, imali bi pregršt slika ovakvim setupom svuda po netu...

bear

Quote from: Yagodinac on July 16, 2009, 09:18:37 pm
Quote from: bear on July 16, 2009, 05:12:44 pm
Koliko ja vidim to nije autotracking, vec obican go-to.


Ja baš mislim obrnuto; nije goto nego tracking (lepo piše na sajtu firme). Da je goto pisalo bi i memorija od 30-40 hiljada objekata itd ali ne piše. Još se pominje aligning prema Severnjači što je neuobičajeno jer ozbiljni alt/az teleskopi traže bar 2-3 align points.


Da mi ne mesamo tracking i autotracking ? Ako pokazes severnjacu, znace osu, posle toga mehanicki moze da prati bilo sta. To je tracking. No tu nema nikakvog feedback-a, tako da cak i ako zanemarimo rotaciju, imas gresku pri useveravanju, sve isto kao klasicni EQ sa RA motorom. Ne vidim nikakvu elektroniku oko fokusera koja bi bila povezana sa montazom - da bi SAM mogao da navodi po nekoj zvezdi -> AUTOtracking. Autotracking je u odnosu na taj mehanicki tracking nesto kao kvarcni satovi u odnosu na superslozene mehanicke svajcarske satove, samo jos nije dovoljno mainstream da bi imalo realnu cenu. Goto je komplikovaniji (treba vise zvezda) jer poznavanje jedne ose nije dovoljna (za razliku od trackinga). Ali bez veze je staviti tracking a ne staviti go-to na dobsona jer je to potpuno isti hardver.

Yagodinac

Pažljivim googlanjem izgleda da je situacija sledeća: nanišaniš Severnjaču, preko ručnog komandera voziš levo-desno dok ne nađeš objekt i onda se isti prati. Zašto su to nazvali "autotracking" a ne "tracking" ne znam, možda zbog marketinga. Zašto nema GoTo takoše ne znam, verovatno da bi bio jeftiniji.
Ipak je interesantno to što dotične naprave izgleda mogu da posluže za slikanje planeta više nego dobro. A da li se to isplati (300mm sa autotrack je 60% skuplji) to je pravo pitanje.

Dobra ti je analogija sa satovima: tourbillon je uvek tourbillon.

lajosk

Evo,pokišaću da odgovorim yagodincu i ostalima ,koji izgleda nisu pročitali do kraja podatke o ovom teleskopu  na našem sajtu www.teleskop.rs Ovde se radi o klasičnom Dobson teleskopu sa Pyrex ogledalima  koji je namenjen isključivo za posmatranje objekata ,nigde ne piše da je ovo teleskop i za astrofotografiju.Naravno, može se pokušati snimati sa kratkim ekspozicijama ali je pitanje kakakv će snimak biti ?Inače radi se o vrlo kvalitetnom teleskopu, koji imam mogućnost praćenja određenog objekta pošto ima steper motore i ručni komander pomoću kojeg se vrlo jednostavno  ( i brzo ! ) mogu pronaći ( i  pratiti )objekti za posmatranje.Donosimo ga na Letenku !!!

Ljubo

Ovi iz Teleskop Centra imaju maniju da na svom sajtu i ovdje na forumu daju opise proizvoda obrnutim redoslijedom.
Pa da ponovim: radi se o Dobson teleskopu koji prati po visini i azimutu. Na koji nacin je to izvedeno, to je sekundarno - ovdje pričamo o principu rada. A za ostalo... eto vidjeće se na Letenci...

lajosk

A šta je to kod opisa ovog dobsona dato ,,obrnutim redosledom, ??? siguran sam da ga još niste ni videli ( pošto je nov proizvod u pitanju  ! ) a već pišete o njemu ,kao da je u pitanju najobičnije Kinesko smeće...
Na vašu žalost ,ipak se radi o izuzetno kvalitetnom ,, amaterskom,, Dobson Teleskopu, koji će zahvaljujući nama ( www.teleskop.rs )ovih dana biti dostupan svim Astro-Amaterima u Srbiji.... Umesto da nas podržite  što smo se uopšte usudili uvoziti astronomsku opremu, počeli ste da pišete o nama kao  kao da smo prevaranti ( kategorija A )šta da vam kažemo ?? HVALA !