• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mala opservatorija

Started by Danijel, April 03, 2013, 05:28:31 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Danijel

Veliki vam pozdrav svima iz zvjezdarnice Apollo, Sunce se upravo snima... ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

zozo83

Danijele svaka cast uzivas kao pravi, primas li goste :) :), da i mi malo uzivamo
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Danijel

Hehe, moram prvo sazidati roštilj da mi gosti ne budu gladni ;D

Danas je proradila i meteorološka stanica na stupu zvjezdarnice Apollo, sada mjeri i vanjske i unutarnje podatke. Pustit ću ju par dana i ako bude sve OK spajam ju na www.pljusak.com pa neka šalje podatke i na internet kako bi bili od koristi svima. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Evo i nekoliko sličica stupa s meteorološko / meteorskom opremom. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kruska

Sve pohvale kako za sve slikovne detalje oko izgradnje opservatorije pa do kompletnog izdanja.
Ja bih svakako voleo da mogu kao ti Danijele uzivati u mamurnosti sutrasnjeg dana.
Odusevljen sam, I Danijele ti si sad svakako postao nocna 'tica, ako dosad nisi bio.

Danijel

Hvala ljudi, još nije sve gotovo, čekam da moj tokar nađe vremena pa da mi napravi dual plate da mogu staviti uz MAK-a i Celestron 11 na montažu, e onda će to biti ono što treba biti. Do tada, bavim se Suncem, radim crteže Sunčeve fotosfere i napravim pokoju fotku Sunca. Sad sam ko malo dijete, veselim se onome kako to uopće radi, a radi sve, samo klikam mišem, a teleskop se okreće, a kamere snimaju, morat ću si izraditi check listu da si olakšam neke procedure. Ja sam ipak naviknut na one fleksibilne polugice na malim montažama, a ovdje toga nema, sve ide preko kompjutera.

Danas sam u 11 sati, 48 minuta i 30 sekundi zabilježio točku zimskog solsticija na sunčanom satu. Tako sada imam i ljetnu i zimsku točku zabilježenu na sunčanom satu pa neka i on ima još jednu praktičnu stranu. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

marko

Hoće li Mak i C biti skupa na montaži?
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sale11472

Quote from: Danijel on December 20, 2014, 04:44:30 pm
Hehe, moram prvo sazidati roštilj da mi gosti ne budu gladni ;D




E to je pravi duh, jednog pravog astronoma-amatera ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

Kako vidite na slici, imao sam podsjetnik za jedan eksperiment, a koji će vas sigurno zanimati. ;D

Naime, zatrpani smo svim mogućim varijantama američkog sistema izrade podova opservatorija. Što je glavna karakteristika tih podova? U njima se obavezno stup teleskopa odvaja od ostatka poda kako se ne bi vibracije od hodanja prenosile na teleskop. Pri tome zaboravljamo vidjeti da Amerikanci i njihov stil gradnje, koriste - većinom drvo!

Sve njihove privatne zvjezdarnice obavezno, kao po nekakvom pravilu, grade od drva, drva i skoro uvijek samo drva. U tom stilu gradnje je opravdano odvajati stup teleskopa od ostatka poda.

Hajdemo sada na naš, domaći način gradnje. Bilo što da gradimo, bila to pušnica za kobasice, poljski zahod, kokošinjac i slično, prvo što napravimo je - betonski temelj. Ništa ne gradimo bez betonaže poda. Beton je osnova na koju onda ide sve drugo.

E sad, što dobivamo kada napravimo deblji armiranobetonski pod? Pa dobijemo masu i to ne bilo kakvu, dobijemo vrlo čvrst masivni pod. Moj pod je dimenzija 310 x 260 cm s temeljima dubine 60-70 cm u dubinu. U to sam ubacio mrežu za armiranje, čak 3 komada i radio beton s malo jačim omjerom cementa i šljunka. Rezultat je temelj koji je toliko masivan i čvrst da jednostavno ne prenosi vibracije od hodanja.

Prilikom betoniranja, u taj sam beton stavio sidrene vijke na koje dođe stup teleskopa. Kada se beton stvrdnuo, na vijke sam postavio stup i zašarafio ga. Rezultat je da taj stup sada drži cjelokupna masa armiranog betona.

Što bi se dogodilo da sam radio po američkom sistemu gradnje poda s odvojenom kockom betona? To se ne bi nikako moglo usporediti s ovime kako je sada, masa betona koja bi držala stup bila bi značajno manja, a teleskop bi bio osjetljiviji na vibracije i pomicanje terena, odnosno te kocke betona.

Da bih provjerio svoju teoriju, izveo sam pokus sa - skakanjem oko teleskopa. ;D

Kako imam masu od stotinjak kilograma, smatrao sam da će taj eksperiment biti sasvim dovoljan za provjeru cijele teorije. Kako bih mogao vidjeti trese li se išta, eksperiment sam izveo kada je na teleskopu bio montiran setup za projekciju Sunca. To je ono, šipka pričvršćena jednom stranom na optičku cijev teleskopa, a s druge strane projekcijska ploča s bijelim predloškom na koji se projicira Sunce. Kako je to dosta osjetljivo na vibracije, gledajući sliku Sunca i Sunčevih pjega na predlošku, trebala bi se savršeno dobro vidjeti i najmanja vibracija ako postoji.

I tako sam ja lijepo počeo skakati oko teleskopa. ;D

Sad si pokušajte zamisliti kako to izgleda kada stari manijak od sto kila pleše indijanski ples oko totema. Tako sam otprilike i ja izgledao, doduše nisam bio ofarban ratničkim bojama, nisam imao perje purana u kosi i nije se oko mene dizala (vidljiva) prašina. ;D

Eto, toliko o ovoj fazi. Druga faza je bilo lupanje šakom po stupu. :D

Išao sam isprobati kako stup podnosi kada ga žvajznem šakom. Tu se vidio pomak. Znači, vibracija je bila vidljiva, ali je bila toliko mala i toliko kratka da je prestala istog trenutka kada je i nastala. Kada bih snimao astrofotografiju fotićem, vjerujem da se to uopće ne bi primijetilo na slici. Astrokamera snima filmić pa bi to možda bilo vidljivo na nekoliko frejmova, no njih ionako izabiremo pa bismo te izostavili. ;)

Sve u svemu, pokazalo se da je logika bila ispravna. Ne treba odvajati stup od poda, neće mu ništa biti. U realnosti, nećemo za vrijeme promatranja ili snimanja skakati u vis po opservatoriji i nećemo šaketati stup teleskopa, em boli, em je besmisleno. Baš naprotiv, većinu vremena sjedimo i kontroliramo što radi kompjuter, teleskop i kamera, a ako radimo vizualno promatranje, tada stojimo i gledamo kroz okular. Ako ne gledamo kroz okular, onda hodamo pa nije ni važno ako smo pijani lupili koljenom u stup ili svako malo padamo na pod. Gravitacija je zeznuta. :)

Radili debelu armiranobetonsku podlogu ili neku tanju, uvjeti u kojima ćemo boraviti i raditi u opservatoriji su takvi da ne zahtjevaju komplikacije poput onih koje se rade kada imate drvenu građevinu.

Eto, to je iz prve ruke, provjereno eksperimentom na licu mjesta. Ne pričam napamet nego sam to zaista potvrdio izvodeći eksperiment i sada mogu reći da imam realno, pravo iskustvo, ne da sam čuo od nekoga ili pročitao negdje, nego sam isprobao osobno i uvjerio se da je to upravo tako. Znači, koristio sam znanstveni pristup i tako došao do korisnih saznanja. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

marino

odlicno izvjesce...svatko tko gradi nesto tipa zvjezdarnice treba ovo procitat
hvala danijel na podjeli iskustva
Vidulini Observatory

Yagodinac

Da budem iskren, ja sam naslućivao da je to tako - ali nemam sto kila pa da probam...  ;D
Šalu na stranu, vrlo pametan pristup. Ja čak mislim da (uzimajući u obzir ovdašnji stil gradnje) ako stavim montažu na tavan ne bi bilo bilo kakvih vibracija u realnom radu. Današnje armirane betonske ploče su čudo.

spadej

Zasto onda ja svaki korak komsija sa sprata osetim u malom mozgu? A kad deca pocnu da trce, imam utisak da ce kuca da se srusi?

Mozda je u fora u tome sta se nalazi ispod ploce? Ploca na tlu je oslnonjena celom svojom povrsinom na tlo, i vibracije se prenose na zemlju koje ih upija. Kod spratnih ploca oslonac su zidovi, nema sta da upije vibracije vec se one prenose na celu zgradu.

Danijele, jos jednom moram da izrazim svoje oduseveljenje tvojom gradjevinom. I da ti predlozim nesto: kad vec imamo "Vodic za digitalnu astrofotografiju", mozda bi ti sve ovo sto si kacio po forumima mogao da spakujes u "Vodic za gradnju opservatorije". Ima sasvim dovoljno materijala za celu knjigu.


Danijel

Tko zna, možda i to napravim, za sada koliko ja znam, ovo je najpotpuniji vodič za gradnju male dvorišne zvjezdarnice koji postoji ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

marino

@spadej - netko se opako igrao sa smanjenjem armature a sama ploca je vjerojatno radjena bez ukrute tako da imas to sto imas.. :( ipak, da se imalo srusit - vec bi se to bilo desilo, tako da nemas brige :)
@danijel - ajde sada krenu u izradu gastronomskog dijela zvjezdarnice...motorizirana eq3 ce sasvim dobro pratit okretanje mesnih delicija :)
Vidulini Observatory