• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Beograd, uze i sire podrucje za posmatranja

Started by djuka47, June 28, 2010, 08:40:04 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

djuka47

Pozdrav svima,
Kao stanovnik Beograda imam veliki problem sa pronalazenjem dobrog mesta za posmatranje neba a pogotovo dubokog neba.

Da li neko moze da predlozi neka podrucja koja su dobra za posmatranje deep sky objekata pa moze da bude i dalje od Beograda. Imam auto, imam zelju, slabo znanje ali i Newton SKywatcher BD750/1500.

Ova tema moze posluziti i za druga podrucjka po celoj Srbiji ;)

Hvala svima

Sekula

Nisam iz Beograda, ali poznajem dosta dobro grad i okolinu. Po mom misljenju jedino sto se moze sebi priustiti da bi se otislo koliko toliko iz grada i obitavalo u kakvim takvim posmatrackim uslovima je Kosmaj. Sve drugo mi nekako ne drzi vodu, mada ce fon neba biti prisutan. Avalu iz bas tih razloga ne bih preporucio. Za odlazak na teren pretpostavljam nije losa okolina Sopota, tamo se nalazi i ono poznato odmaraliste Babe. Putna infrastruktura je dobra, jedino kada se ide petkom i nedeljom uvece je kod iskljucenja kod Mladenovca prilicna guzva zbog naplatne rampe i vikenda. Sve ostalo sto se smatra dobrom lokacijom je znatno dalje. U to uracunavam valjevske planine Povlen i Maljen, kao i Bukulju kod Arandjelovca. Ali u odnosu na Kosmaj to su ipak destinacije koje zahtevaju tri sata voznje (odlazak i povratak kumulativno).

Poz.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

treger

Na kosmaju ne valja, ima fon sa tri strane Istok Mladenovac, Jug Jugoistok Arenđelovac a Sever Severoistok Beograd

Sekula

Pa onda nema nista blize od Maljena i Divcibara, primera radi. Sorry...
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

djuka47

Hvala na odgovorima,
ali nema veze sto je udaljeno od Bg-a, nazalost mala nam je zemlja :) pa moze skoro svuda da se stigne za par sati voznje, bilo bi dobro da svako kaze u svojoj bar okolini koja dobra podrucja zna !

treger

Evo Djuka pošalji mi mejl da budemo u kontaktu pa kada idem negde pozvaću te. Jasam inače isto iz BG.

spadej

Rado bih se pridruzio i ja. Ako moze. Prevoz imam, i teleskop, ali nemam mrak :)

djuka47

@treger
Klikni na moje ime izaci ce ti na mom profilu

sale11472

Za početak dođi na Letenku....
I nemoj sebi davati izgovor  kako ti treba neko posebno tamno mesto za posmatranje gledaj kroz teleskop kad god je vedro pa makar i iz centra grada... uživanje u tamnom nebu biće značajno veće ako ga uporediš sa gradskim Light pollution-om
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D