• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Konig teleskop

Started by Charuga77, June 02, 2011, 03:09:10 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Charuga77

Imam mogucnost  da kupim Konig teleskop 60/700.
Uz njega dobijem 2 barlow-a i 3 okulara plus prizma za korekciju. I naravno montažu.
Nov košta 65eura.

Jel ima neko iskustva sa ovom markom i koje su preporuke?

Yagodinac

Ako je fokuser prečnika 1.25 inča (kao i pripadajući okulari) onda je to realna cena. Ukoliko taj Koeshinuang-Jiu ili kako god ga zovu proizvođači, tj braća Kinezi koristi 0.965" (kao i ozloglašeni Optisan) onda mislim da je 65e mnogo.
Zašto to mislim... Najuže grlo kod malih refraktora su loši okulari kojim su opremljeni. Skywatcher i kad ti proda 60mm ahromat on ti upakuje i normalan fokuser, tj 1.25" pa sutra možeš i mnogo bolje/skuplje okulare da staviš i dobiješ prilično kvalitetniju sliku. Mada, šta ja pričam. To niko normalan ne radi...

U principu kvalitet instrumenta je u popriličnoj korelaciji sa cenom. Bez 2-300e nemaš dobar instrument a da nije dvogled.

kostur

Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sekula

Quote from: Charuga77 on June 02, 2011, 03:09:10 pm
Imam mogucnost  da kupim Konig teleskop 60/700.
Uz njega dobijem 2 barlow-a i 3 okulara plus prizma za korekciju. I naravno montažu.
Nov košta 65eura.

Jel ima neko iskustva sa ovom markom i koje su preporuke?


Sve to zajedno košta koliko jedan pravi okular za pravi teleskop.

Dakle, glupo je porediti zlato i bižuteriju. Čisto bacanje novca da bi se imalo nešto što služi za slikanje i to isključivo da se stane pored njega, ne bi li se ostavio utisak da imate "teleskop".

Optisan - takodje bižuterija.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kostur

Sta je s vama ljudi? Za prvenca optisan je ihh. Barem ima realna uvecanja. Bolje uzmi teleskop za 165 nego za 65 evra.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sekula

Quote from: kostur on June 02, 2011, 11:02:56 pm
Sta je s vama ljudi? Za prvenca optisan je ihh. Barem ima realna uvecanja. Bolje uzmi teleskop za 165 nego za 65 evra.


Optisan za prvenca (ili u bilo kom kolenu) je totalni promašaj. Daleko se više isplati za te pare uzeti neki kvalitetniji dvogled i stativ za njega odnosno napraviti paralelogram. Zašto savetovati nekog da uzme nešto što nema optiku kakvu treba da ima čak i za nivo početnika? 
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kostur

Izvini molim te, ali prema tvom postu vidim da nikad nisi imao optisana, ili si ga imao ali nisi znao da ga iskoristis. Saturn i Jupiter su bas ok i to govorim zato sto sam ih posmatrao. Ti nisi, tako da... Naravno da je optisanu optika slicna optici staklene case kroz koju posmatras, ali hej, za te pare ne mozes ni dvogled da kupis, a kamoli jos i montazu. Zamisli situaciju: 2 coveka nemaju iskustvo sa teleskopima. Jedan stedi pare, a drugi kupi optisana. Prvi je skupio pare i kupio npr refraktor, naglasavam refraktor,ne reflektor, 300/1500, a drugi ima optisana. Prvi skop je vencanica, nece ga kasnije niko kupiti, a vlasnik ne zna da ga koristi. Drugi ima 2 opcije. 1. vlasnik ne zna da ga koristi i prodaje ga za cenu pribliznu kupovnoj. 2. vlasnik uci kako da ga iskoristi maksimalno i dobija zelju za vecim, boljim teleskopom marke sw, orion ili meade.
Sto ce reci nije bitna velicina misica vec kako ga koristis.
Za osobu koja hoce da kupi onaj kineski "kakosezvase", nemoj. Ako vec hoces za te pare teleskop, imas na astroshop.eu celestron otvora 50-60 mm. Uzmi taj, carina ne bi trebala da se placa, samo dostava. I to je to, za samo 25 evra vise imas mali kvalitetan skop na montazi. Ja da nisam kao mali kupio optisana, uzeo bih taj. Naravno, Sekula je u pravu, ali bolje uzeti manji, pa veci, pa veci, nego veliki koji ti ni za sta nece koristiti ukoliko nemas iskustva. Ja na primer imam optisana i exaktu. Planiram, vec sam skupio pare, da kupim celestron 130/650, ali posle skole. Pa pocinjem da skupljam pare za refraktor 120/1000, pa za apo itd. Samo mudro biraj.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

kulevb

Nemoj da se ljutis. Moguce je da je Sekula mislio da los teleskop moze lako pocetnika da natera da odustane od astronomije. Naravno sve to zavisi od samog pojedinca. I ja sam imamo jedan takav "los" teleskop i sa njim sam samo posmatrao mesec. Provodio sam noci gledajuci nebo golim okom dok je taj teloskopcic stojao pored mene na stocicu nekoriscen.Bila su to teska vremena  :'(. Bolje je bilo da sam imao kakav takav dvogled uz sebe. Ali ja nisam odustao dok recimo moja deca posle prvog posmatranja vise nisu bila zainteresovana za to. Dok nisam kupio pravi teleskop. Posle prvog posmatranja sa njim moja deca sada mene teraju da idemo da posmatramo.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

Yagodinac

Ih bre, pa niko valjda neće ovde da se ljuti oko razmene mišljenja.
Ja sam takođe u startu imao optisan (imam ga negde i danas) ali onaj najveći - 70mm. Znači poprilično moćniji od Koeninga  ;) I s njim ništa sem Meseca i Jupitera nije moglo da se gleda. Nisam ni M57 s njim mogao da nađem, a kamoli nešto drugo! M42 je bila bolja nego u dvogledu ali je i ona bila katastrofa u odnosu na bilo koji drugi teleskop.
Ako će neko da plati 65e (ili 1000d, svejedno je) da bi onako, osrednje loše gledao samo Mesec i Jupiter - ja mislim da je to skupo zadovoljstvo.

Moj naredni teleskop je bio 130/900 koji je nebo i zemlja u odnosu na optisan... Za razliku od 70mm ahromata na beznadežno lošoj montaži sa Skywatcherom sam komotno mogao da završavam Herschell 400, a verovatno i više objekata. Za nešto veće pare neuporedivo više objekata, sreće i radosti.
Zato ja sve kineske ahromate ispod 90mm na lošim montažama svrstavam u neozbiljne instrumente. I jeste, fan sam njutna! Zato što onoliko koliko košta 100mm ahromatski refraktor možeš da pazariš 200mm dobsona, koji ima 4x više svetlosti. Ne treba reći kolika je to razlika na deep sky objektima.
A po količini svetlosti 100-110mm refraktor je u rangu 130mm njutna. Onda uporediš cene i shvatiš da je nebo neuporedivo lepše ili jeftinije (kako se uzme) sa newtonian teleskopom.

Quote from: kostur on June 03, 2011, 09:22:53 am
Ako vec hoces za te pare teleskop, imas na astroshop.eu celestron otvora 50-60 mm. Uzmi taj, carina ne bi trebala da se placa, samo dostava. I to je to, za samo 25 evra vise imas mali kvalitetan skop na montazi.


Svejedno je da li je Celestron ili šta god, 50-60mm je dovoljno da danju gledaš ptice po dvorištu.  Veruj mi, sa 70mm je veliko pitanje da li bih uspeo da završim M katalog, što zbog male aperture - što zbog očajne montaže (moja alt/az nije htela da radi oko zenita! Smešno). Ali, ako se u igru uvedu apohromati ili ED refraktori onda 80-100mm postaje veoma moćna apertura. Zašto? Zato što imaju neviđeno bolji kontrast (veoma bitno na tamnim objektima) i manje hromatske aberacije.

Charuga77

Ja vec duze vreme imam SW 130/900.
A Konig je ustvari izbor kolege sa posla koji pojma nema o teleskopima.
Pa sam mu predlozio da se ovde raspitamo...jer on ne zeli davati velike pare pošto mu ne treba za ozbiljnija posmatranja.
Čisto da baci pogled na mesec i po neku planetu.

Yagodinac

Quote from: Charuga77 on June 03, 2011, 02:17:59 pm
Čisto da baci pogled na mesec i po neku planetu.


Onda je to pravi izbor za njega  ;D ;D ;D
Kad uzme obavezno ga teraj da uporedite makine i da plati pivo onaj ko ne nađe M57.

Sekula

June 03, 2011, 03:24:00 pm #11 Last Edit: June 03, 2011, 03:43:33 pm by Sekula
Quote from: kostur on June 03, 2011, 09:22:53 am
Izvini molim te, ali prema tvom postu vidim da nikad nisi imao optisana, ili si ga imao ali nisi znao da ga iskoristis. Saturn i Jupiter su bas ok i to govorim zato sto sam ih posmatrao. Ti nisi, tako da... itd itd itd...


Naravno da nikad nisam bio vlasnik Optisana ali sam pomagao do sada trojici vlasnika Optisana da se snadju sa njim na noćnom nebu. Odgovorno tvrdim sve ono što sam napisao u vezi sa tim. Da je to imitacija teleskopa i da sa tim možeš više da se društveno predstaviš kao vlasnik "teleskopa" negoli kao neki pravi njegov korisnik. Za 165 € koje navodiš ima da se uzme prilično ozbiljan i kvalitetan dvogled koji je kud i kamo za te pare i plus za početnika bolji instrument u pre svega edukativnom smislu.

Moj prvi vlasnički instrument je bio teleobjektiv Maksutov MTO 110/1000 koji je inače ovde za 100 € bio pre neki dan na prodaju. Naravno, na njega treba samo staviti adapter za okular i eto vam teleskopa koji sa tim raznoraznim Optisanima ne može da se uporedi i km su daleko jedan od drugih po kvalitetu. Tačnije rečeno, smešno je porediti.

I još jedna stvar, astronomija je kao biti sa ženom (barem što se principa tiče a ne telesnih senzacija...). Ako će vas zadovoljiti da se baveći astronomijom kroz svoj nazovi instrument vidite kakav takav Mesec i isto tako traljavo Jupiter, a sve drugo ostalo da ostane pod velom tajne, onda je to kao da ste sa njom samo na nivou platonske veze i ništa više od toga.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Charuga77

Quote from: Yagodinac on June 03, 2011, 02:39:36 pm
Quote from: Charuga77 on June 03, 2011, 02:17:59 pm
Čisto da baci pogled na mesec i po neku planetu.


Onda je to pravi izbor za njega  ;D ;D ;D
Kad uzme obavezno ga teraj da uporedite makine i da plati pivo onaj ko ne nađe M57.


E bas sam je na Stellariumu gledao malopre. I znam ko je neće naći :)

kulevb

Vrlo lak za nalazenje i prelep objekat za posmatranje.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

CyberianIce

Taj "Konig" je kineska igracka... Obican marketscope, moj savet ti je da se klonis toga...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S