• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pitanje u vezi TS 10x50 LE

Started by bronzani, December 15, 2014, 10:53:46 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marino

ajde super da je prica lijepo zavrsila
nisi ostetio coating, ovo bila prljavstina..uzivaj u dalekozoru
(tko bi reko da je malo masnoce tako zahebano skinut sa stakla!?)

PS kada se odlucis ocistiti i ove mrvice na rubovima, podijeli iskustvo u jednoj cijelovitoj prici kako za forum tako i za am site! sutra kada nekom drugom bude trebalo da ima i tvoje iskustvo
Vidulini Observatory

bronzani

Nažalost nemam neki kvalitetniji aparat kojim bi mogao uslikati kako je sve izgledalo, pa ću pokušati samo pričimo...nije teško...


  • Nikako, ali nikako ne upotrebljavati aceton sa bilo kojim primesama. Ja sam napravio grešku tako što sam uzeo aceton od devojke (služi za skidanje laka) koji je u sebi imao neko ulje i tako samo razmazao već postojeću prljavštinu.


  • Pravac apoteka i uzeti aceton, čist. Cena je oko 60din. Uzeti štapiće za uši i vatu.


  • Nakapati par kapi na štapić i veoma veoma blagim potezima krenuti sa čišćenjem. Kod mene se najbolje pokazalo da krenem od ivica stakala pa do centra. S obzirom da se aceton brzo suši, čišćenje izvoditi u nekoliko navrata. Kad se dođe do centra, imao sam problem što ostane mali trag, tj. ostane malo prljavštine koja se ne može pokupiti.


  • Da bi to rešio nakapao sam nekoliko kapi na komad vate i onda sa njom pokupio ostatak. Vrh vate sam napravio da bude malo pufnastiji u odnosu na vatu koja je na štapiću. Kružnim pokretima očistiti preostalu prljavštinu.


  • Voditi računa da se natoljenim delom vate ne dohvata plastika i metal jer aceton baš brzo skine boju sa tih mesta, a što je još gore boja može završtiti kasnije na staklima.




Eto to bi bilo to. Jednostavan ali dosta pipav posao. Kao što sam već rekao ostalo mi je malo prljavštine na ivici stakala, na mestu gde se dodiruje plastika sa staklom. To nikako ne mogu da skinem a da ne zakačim plastiku ili metal. S obzirom da je u pitanju možda 1mm prljavštine, odustao sam.

Sekula

Ne slazu se bas svi u vezi acetona i njegove primene na optiku:

"Do not use acetone. Acetone is a great cleaner, but, when used on camera lenses, it could have adverse effects on the plastic and paint of the lens barrel, as well as the optical coatings. Again, do not use acetone."
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

sarajevo

Nešto sam pisao o dvgledima na svom blogu. Možda neka informacija bude od koristi.

pozdrav

https://alancatovic.wordpress.com/2016/04/28/dvogled-prvi-astronomski-instrument/