• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Molim za pomoc

Started by Polaris, February 12, 2006, 05:48:04 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Polaris

Pozdrav za sve!
Zamolio bih da mi pomognete pri izboru i kupnji teleskopa.
Već dvije tri godine pomalo se bavim astronomijom i posmatrao sam uglavnom golim okom i ponekad dvogledom. Odlučio sam da napravim sledeći korak i kupim teleskop.
Unaprijed hvala

Maxscope

Ja mogu pomoci u izboru ali ne i pri kupovini.
Uglavnom ti nisi ni napomenuo koliko uopste planiras uloziti u teleskop da bih na osnovu toga znao da li da pisem o 60mm refraktoru ili o 6" apo-refraktoru.
Sa obzirom da si napomenuo da vec znas nesto o osmatranju i da si koristio dvogled, sledeci korak je naravno nabavka teleskopa.
Ja necu pisati nista o dizajnima teleskopa jer o tome mozes sve naci na sajtu AM-a, kao i mnogo drugih tema vezanih za pocetak sa teleskopom.
Takodje ja ti necu predloziti kupi ovaj teleskop ili kupi onaj teleskop. To je tvoja odluka na osnovu onoga sto tebi odgovara, mada bi najbolje bilo kada bi se licno mogao upoznati sa teleskopima i na osnovu licnog iskustva odluciti sta ti najbolje lezi.
Ovako, preko interneta i napisanih reci to je veoma tezak i nezahvalan zadatak, barem za mene. A ako imas neki model u planu to vec menja sve jer bi ti na osnovu toga vec mogli napisati par reci.
Uglavnom, kada sam vec pomenuo  60mm refraktor, krenucu od te najnize skale.
Pre toga znaj da dizajn teleskopa ne garantuje odlican teleskop i impresivnu sliku koju ces videti kroz njega. To pruza samo kvalitet izrade teleskopa. Odlicno izradjen Newton ce uvek biti mnogo bolji od lose izradjenog refraktora i obratno. Najpreporucljivije bi bilo traziti kvalitet uklopljen sa pogodnoscu i portabilnoscu. Ako ti novcana stredstva i mogucnosti dozvoljavaju da ovo uklopis, bez razlike na dizajn teleskopa mozes imati instrument za ceo zivot.
Dugo vremena 60mm. refraktor je bio najpopularniji teleskop kod pocetnika. Tome najvise treba zahvaliti lancima prodavnica koji su uz svakakvu robu nudili i ove male teleskope pod zvucnom reklamom da uvelicavaju 700x. I danas toga ima dosta ali uglavnom takve teleskope ignorisi. Mislim da o ovome ima napisano na AM pa cu i to preskociti.
Postoji naravno nekoliko izutetaka medju ovim 60mm. teleskopima, ali njih je sve teze naci (Unitron je jedan na primer, ali taj se ne proizvodi vec dugo godina). Uglavnom pravilo broj jedan je da ne nasedas na ovakve reklame o teleskopima koji enormno uvecavaju.
Ipak najveci nedostatak ovih 60mm. refraktora nije u njihovoj maloj optici, vec u svemu ostalome. Losi okulari koji ih obicno prate, los trazilac ako ga uopste ima, losa montaza i tripod koji se trese a ponekad i nedostatak kontrola za pracenje.
Preporucljivije je sacekati i sakupiti novac pa kupiti 80-90mm. refraktor ili 4-6" reflektor, ili mozda cak dobar i kvalitetan dvogled. Nemoj dvogled tako lako odbacivati u korist teleskopa.
Uglavnom 80-90mm. refraktor je veliki napredak u kvalitetu i ako je jos f11 ili f12, to ga cini dobrim pocetnickim teleskopom. Ipak pokusaj da obuzdas ono sto se naziva "aparature fever" , odnosno zelju za vecim i vecim teleskopom.
Naravno tu postoji i 70mm. refraktor i ovaj dolazi u obzir samo pod uslovom da je na dobroj i jakoj montazi, najbolje alt-az sa komandama za sporo pracenje umesto ekvatorijalne montaze koja je uz ovu velicinu teleskopa uobicajeno previse klimava. Takodje mnogi dolaze sa okularima cija je oznaka H ili AH (Acromatic Huygens), HM (Huygens-Mittenzwey) ili AR i SR (Acromatic Rammsden i Symmetrical Rammsden)
a sto su okulari izuzetno lose kvalitete (citaj djubre). Jos ako su 0.965 umesto 1.25" po svaku cenu ih treba izbegavati kao i teleskop koji dolazi sa njima.
Opredeli se pre za visoko-kvalitetne Kellner ili Plossl okulare koji pruzaju uvecanje ne vece od 100x do 150x.  
U svakom slucaju 80-90mm. refraktor i 4-6" reflektor predstavljaju neki minimum. Ako kupujes neki teleskop uz koji vec dolaze okulari, najbolje je da to budu kvalitetniji Kellner ili Plossl 1.25" kao sto sam napisao.
Naravno korak unapred bi bila nabavka 4" f8 ili f10 refraktora. Ovaj teleskop nece biti dobro sparen sa alt-az montazom, znaci ekvatorijalna montaza je obavezna.
Akromati veci od 4" su vec skuplji a i redji pa necu da prelazim tu granicu od 4", mada se mogu naci relativno jeftini kineski Synta od 4.7 i 6", kao i malo skuplji Celestron i Meade u velicini od 5" i 6".
O ovome cu samo ako ti je nesto tako cilj nabavke.
Apokromat refraktore cu potpuno preskociti.
Za odredjenu kolicinu novca  Dobson teleskopi pruzaju najvecu vrednost.
Dobsoni pruzaju veliku aparaturu, dobar opticki kvalitet i solidnu montazu za male novce.
I pored toga mnogi pocetnici ih ne vole. Najveci razlog je njihov izgled. Istini za volju ni malo ne lice na teleskop i mnogi ne mogu preci preko toga vec se odluce za teleskope sa "klasicnim" izgledom teleskopa.
Ipak i pored toga mnogi iskusni i poznati astronomi i dalje velicaju i savetuju ovu vrstu teleskopa.
Dobson od 6" je (moze se naci u mnogim knjigama) najbolji teleskop za pocetnika i svi koji pisu knjige za amatere astronome ih preporucuju.
I pored toga moram priznati da sam i sam jedan od onih koji su zaobisli ovaj teleskop. Umesto 8" dobsona odlucio sam se za 6" Newt` na ekvatorijalnoj montazi.
Dobsoni kao uostalom i svi newton teleskopi trebaju periodicno pomeranje ogledala sto se zove kolimacija da bi imali ostru sliku u teleskopu. Kolimacija nije ni malo teska i sa vremenom postane obicna rutina.
Synta kao i Orion prave dobre dobson teleskope.
Newton teleskopi na ekvatorijalnoj montazi nikada nisu dostigli popularnost ostalih dizajna teleskopa ali su imali svoje povremene vrhunce. Moguce je da se sada nalaze na jednom od svojih vrhunaca jer se relativno dobro traze i koriste.
Mali ekvatorijalni Newt` reflektori su veoma popularni kod pocetnika. Mnogi pocinju hobi astronomije uz razlicite modele 4.5" Newt` teleskope.
Pa ipak mnogi od njih su veoma losi. Mali i neadekvatni 5x24 trazilac, klimava montaza, sfericno pre nego parabolicno ogledalo i mozda opet ti losi 0.965" okulari su sve karakteristike teleskopa koga treba zaobici.
Ako zelis ovakav dizajn onda bi bolji izbor bili 5" reflektori na najmanje EQ2 montazi koja moze da se nosi sa ovakvim tubusom pruzajuci solidnu podlogu. Veoma ostaru sliku kroz teleskope ove vrste pruzaju modeli koji
imaju parabolicno ogledalo.
Mogucnost vecih Newtion teleskopa na ekvatorijalnoj montazi postoji ali o tome samo ako ti je to opet cilj.
Maksutov teleskopi pruzaju izuzetno ostru optiku u kompaktnom tubusu. Meade ETX modeli su veoma popularni ali o njima sam vec negde na ovom forumu pisao pa ne zelim da ponavljam sve to opet (kao sto ni ovo necu vise ponavljati). Ako te Mak interesuje pronaci cu topik u kome sam pisao o njima.
Schmidt-Cassegrian teleskope cu takodje preskociti osim ako te neki od njih interesuje. Pre svega oni su dosta skupi.
Uglavnom da sumiram. Dakle obidji teleskope koji se reklamiraju po uvecanju. Nemoj se mnogo zamarati ni pitanjem refraktor ili reflektor, jer oba imaju svojih mana i vrlina, pa prema tome ne moze se reci da je jedan bolji od drugog. Nacini izbor na osnovu svojih mogucnosti i potreba, dakle aparatura, portabilnost i cena. Ne zanosi se sa sto vecom aparaturom, vec obrati paznju na portabilnost. Za pocetnika je najbolji teleskop onaj koji se brzo i iz jednog ili dva puta moze izneti napolje, brzo postaviti i premestati kao i transportovati. Obrati paznju na mesta odakle ces vecinom osmatrati. Ako je to veoma tamno nebo onda "brzi-f" reflektor teleskop sa vecom aparaturom je dobar izbor jer ce prodreti do udaljenih bledih objekata dubokog neba. Ako si izpod zagadjenog neba, refraktor sa duzim f odnosom (11, 12) bi bio dobar izbor za pocetnika, pogotovu sto su mete vecinom Mesec i planete. Maksutov i SC takodje.
Izaberi teleskop koji ce biti po tvojoj meri. Vlade Divac se sigurno ne bi uklopio sa decijim "ball maunt" teleskopom.  Prema tome budi siguran da ne budes dobio bruh podizuci teleskop koji je pretezak za tebe, niti eventualno predugacak za tvoj auto.
Ne zanosi se odmah u pocetku sa astrofotografijom. Za brzi snimak kratera na Mesecu obicnom kamerom moze posluziti svaki teleskop, ali za ono sto na primer Bobo radi treba mnogo vise.
Ozbiljna astrofotografija nije laka niti preporucljiva za pocetnike. Ne kupuj iz bilo koje radnje niti od bilo koga. Istrazi i proveri dobro. Raspitaj se i saznaj sto vise mozes kako o teleskopu tako i o prodavcu.
Na kraju nadam se da dobro poznajes nebo, jer to je osnova bez koje ti ni kompjuterizovan teleskop nece pomoci. Cak i za ovakav teleskop trebas poznavati nebo. Teleskop ce ti posluziti za uzivanje jedino ako poznajes nebo, drugacije moze zavrsiti u podrumu nekoriscen.
Moj jedini savet ti je da ako nisi u zurbi, sacekas par meseci do Letenke ili Japetica. Na takvim mestima mozes najvise nauciti, probati i konkretno se raspitati. Do tada sakupljaj sto vise novca i uzivaj u dvogledu.
Pozdrav i ako zelis jos nesto pitati samo napred. Ovde ima dosta ljudi koji znaju teleskope i astronomiju.

Polaris

Pa išao bi i do 200-300 eura a možda i više.
Pa raspitujem se već neko vrijeme međutim izgleda da u BIH nema mjesta gdje mogu nabaviti solidan teleskop. Sve neki loši koje si gore opisao. Samo sam želio da pitam vas na forumu jer imate iskustva.

Ako možeš pogledaj Newton SkyWatcher 130mm na sajtu AM na pijaci ili kako se već zove, pa napiši šta misliš.

Maxscope

Znas, SkyWatcher teleskopi je u stvari kompanija sa sedistem u Kanadi a koja sa Synta kompanijom nudi razne teleskope vecinom "Made in China" i ostali delovi Azije.
SkyWatcher su dosta rasprostranjeni u Kanadi i prodaju se u radnji gde ja kupujem opremu, mada taj u oglasu nisam nikada probao.
Ipak problem nije u teleskopu vec pre u ceni, barem za mene.
Uopste to je neki "fenomen" koji sam primetio dosta davno.
Kao prvo ne bih da me iko krivo shvati, jer je ovo samo moje zapazanje. Iz nekog razloga teleskopi i oprema su neverovatno PRECENJENI tu kod nas i pri tome ne mislim samo na SCG. Da li je razlog taj sto nema opreme pa se cene podizu do besvesti iako oprema stvarno nije ni priblizno toliko vredna ili je nesto drugo u pitanju, ne znam.
Taj teleskop sam video ovde, ali cu o tome kasnije.
Taj koji se nudi u tom oglasu kosta 290 E. u oglasu, medjutim ako se oglas otvori cena je 430E.
Sada,sve ovo sto ti napisem je za kanadske uslove pa imaj to na umu sve vreme.
Cak i ako je cena 290E, taj teleskop je po mome misljenju precenjen. A 290E je oko 400 kanadskih dolara.
Sad, kao primer pogledaj ovaj link:
http://www.khanscope.com/productdetails.cfm?productid=296
To u oglasu je SkyWather od 150mm. na EQ3 montazi i radi se o novom teleskopu a koji kosta oko 50E vise od tog polovnog, ili sto je jos gore ako taj isti polovan, kao nov kosta 430E kao sto pise u oglasu, a sto je oko 600 kanadskih dolara, znaci da je taj isti nov teleskop za 100 dolara skuplji od neuporedivo boljeg SkyWathera od 150mm. i to na EQ3 montazi???!!!!
Dakle 430E za TAJ teleskop i kao nov, je za mene neverovatna cena.    
Ovo nije usamljen slucaj.
Pogledaj oglas za Starlight CCD kameru koja je postavljena u oglasima na ovom forumu.
Taj Slovenac trazi 1250E za polovnu MX7C kameru.
I sada pogledaj ovaj link:
http://www.astrobuysell.com/propview.php?view=6853
Takva ista polovna Starlight kamera se u Kanadi moze naci za 900 dolara sto se vidi iz oglasa. A 900 dolara je 670E.
Slovenac trazi 1250E a to je 1720 kanadskih dolara. Dakle duplo vise.
Ja zaista ne razumem zasto su cene tako ASTRONOMSKE.
........................................................................................................
Sada kada znas na sta mislim mogu da ti kazem sledece o tom SkyWatcheru za 290E, jer sam danas nazvao radnju i raspitao se malo o tom teleskopu. Prodavca licno poznajem i sigurno ne laze jer nije bas sve najlepse rekao o teleskopu niti sam ja uopste kupac da bi me lagao.
Optika je zadovoljavajuca za tu vrstu teleskopa ali aberacija pocinje da zamagljuje pogled kroz teleskop vec na uvecanju od 100X.
Montaza nije tako losa ali je na samoj granici da to bude, dakle nista posebno za pomenuti. Trazilac je jednom  reciju uzasan.
Oni u radnji ne predlazu kupcima da kupe motor za ovaj teleskop a kojim je onaj u oglasu vec opremljen. Razlog je taj sto je kuciste motora nespretno postavljeno  na montazi i tubus teleskopa hoce da udari u njega kada se tubus okrece prema zenitu.
Mislim da nakon svega ne trebam napisati bilo kakav komentar na ono o "idealnom teleskopu za astrofotografiju".
Nakon svega sam zakljuci o tom teleskopu.
Opet napomenjem da si ti u drugacijoj situaciji od mene. Ja imam ogroman izbor opreme ti nemas. A i ovde je oprema ocigledno mnogo  jeftinija nego kod tebe.
Ja sam napisao o cenama onako kako to vidim iz mog ugla. Moguce je da nesto propustam, ne vidim ili ne znam. Iz tog razloga se nadam da me niko nece shvatiti pogresno.
O teleskopu sam ti napisao iskreno onako kako sam cuo, jer si me pitao. Za to me prodavac teleskopa ne bi trebao kriviti.

marino

Quote from: "Polaris"Pa išao bi i do 200-300 eura a možda i više.
Pa raspitujem se već neko vrijeme međutim izgleda da u BIH nema mjesta gdje mogu nabaviti solidan teleskop. Sve neki loši..


nadam se da moderator ovo nece shvatit kao reklamu8)

neznam kako imas mogucnost da nesto kupis u hrvatskoj, ja ti preporucam ako ti je tako nesto zgodno da svakako pogledas http://www.oi-optimus.htnet.hr/
vlasnik firme je moj prijatelj i dugogodisnji astronom, jedan od voditelja Rijecke zvjezdarnice
ima jako puno teleskopa i druge astro-opreme po zaista vise nego pristojnim cijenama..uostalom pogledaj a Zlatko ce ti sigurno dati jos pokoji savjet

svakako procitaj jos jedno dva-tri puta Maxscope-ov text i ne brini, sto god da napravis - i mi smo tako pogrijesili, tek tamo nakon jedno petog sestog teleskopa budu se stvari poslozile
8)


m
Vidulini Observatory

gucic

Quote from: "marino"
Quote from: "Polaris"Pa išao bi i do 200-300 eura a možda i više.
Pa raspitujem se već neko vrijeme međutim izgleda da u BIH nema mjesta gdje mogu nabaviti solidan teleskop. Sve neki loši..


nadam se da moderator ovo nece shvatit kao reklamu8)
.....


Ne ne ne...nema problema. Covek je i pitao gde da nabavi. Dao si mu kao predlog jednog od najpouzdanijih prodavaca na ovim prostorima. :)  :)

yukis

Izgleda da ste svi zaboravili na to da se u ovoj zemlji primenjuje carina i PDV na uvezenu u robu iz inostranstva.Lepo je to sto ste svi videli te primamljive cene na raznim inostranim sajtovima ,međutim da bi ste uvezli (kupili )bilo koji teleskop čija vrednost prelazi 100 € kači vas carina (plus PDV )i to ne bezazlena ,tačno 33 posto, na to još dodajte transportne troškove i vaš teleskop od 200 € za čas posla dobija cenu od 300 i više  €.NA ŽALOST !!!
L.Kiš

Polaris

Hvala svima na pomoći. Vidjeću da u Hrvatskoj nešto nabavim malo sam već gledao. Što se tiče transporta ako neko bude dolazio u BiH može ponijeti (naravno platio bi) :D . Mislim da ću se snaći.

Maxscope

Quote from: "yukis"Izgleda da ste svi zaboravili na to da se u ovoj zemlji primenjuje carina i PDV na uvezenu u robu iz inostranstva.Lepo je to sto ste svi videli te primamljive cene na raznim inostranim sajtovima ,međutim da bi ste uvezli (kupili )bilo koji teleskop čija vrednost prelazi 100 € kači vas carina (plus PDV )i to ne bezazlena ,tačno 33 posto, na to još dodajte transportne troškove i vaš teleskop od 200 € za čas posla dobija cenu od 300 i više  €.NA ŽALOST !!!
L.Kiš


Pa ta zemlja nije jedina u kojoj se primenjuje  carina i postoje transportni troskovi.
Starlight kamera je britanska firma dok je sajt kanadski. To je inostrano za tebe isto koliko i za mene.
Mislis da se u Kanadi ne placa carina na inostranu robu? Ili da troskovi transporta od Engleske do Kanade ne postoje? Jos je Engleska bliza tebi nego meni pa opet nije toliko skupo.
Osim toga taj SkyWatcher nov kosta 430E sto je vec u startu preskupo za takav teleskop, bez da racunamo carinu ili transport.

mravic

Kod nas su ti putevi nabavke opreme malo cudni.
Nema pravog dilera te opreme vec se taj porez i carine placaju u najmanje dve drzave. Prva ruka je u Kini, druga u nemackoj, treca u Hrvatskoj i tek onda moze da dodje u SCG.
Direktno od proizvodjaca niko ne moze da nabavi. Mozda se i varam?
Janko
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Polaris

Posle malo razmišljanja a i pogledao sam neke teme na forumu odlučio sam da kupim Optisan Star 70076. Vidim da ga neki već koriste i mislim da je dobar za početak. Stiže mi za oko 15 dana pa ću javiti šta sam prvi put video. :wink: