• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Hteo bih da kupim teleskop .

Started by pokrajac, July 20, 2008, 04:24:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

perijar

Da jasno mi je.Evo sad cale i ja sklapamo masinu pa kad bude gotovo saljem sliku.

perijar


Ljubo

A fino, fino. Ma šta fino - suuuper!

Mozes ga odmah isprobati na nekom udaljenom objektu, da vidis kako fino izostrava sliku (okretanjem tockica na Crayfordu), ili sacekati do oko 12 sati veceras i uperiti ga u Mjesec (koji je upravo u najboljoj libraciji za posmatranje), a odmah potom mozes probati i Saturn (čini mi se da je još ispod sazvjezdja Lav).

perijar

E sad,prvo trebam da podesim optiku,da vidim uputstvo,a Mesec da li cu moci da spazim kroz prozor ne znam.Da te pitam nesto,na jednoj rucki koja drzi teleskop postoje neki kuglageri.Pretpostavljam da oni stoje sa unutrasnje strane rucke,a mi smo ih stavili spolja.

Ljubo

Nisam siguran, ali na pamet mi padaju dvije moguce opcije:

1) Kuglageri na rucki sluze da se teleskop lakse okrece oko horizontalne osovine;

2) Kada se na njih spoji opruga, koja se potom zakaci za postolje (na dnu), onda mogu sluziti i za drzanje balansa teleskopa. (Ima li kakva opruga, ili se predlaže za nabaviti?)

I u jednom i u drugom slučaju trebalo bi da se ti kuglageri spominju u uputstvu (Ako ne piše gdje ih treba staviti, probaj naći piše li za šta se koriste, pa ćemo provaliti već).

perijar

Opruge nema,a za kuglagere smo sigurni da ipak idu sa unutrasnje strane rucke.Nego moram da vidim kako optiku da namestim.Ne znam ni da li ce trebati podesavanje,kolimacija.

Ljubo

Što se kolimacije tiče, zato sam i mislio da isprobas prvo kako oštro vidiš udaljene objekte.
No, to ti daje samo grubu sliku stanja optike.
Naveče, probaj ga na zvijezdama. Prvo osmotri kako izgledaju zvijezde u fokusu, njihovu veličinu, odnosno oštrinu. Potom izaberi jednu zvijezdu malo većeg sjaja (oko 2. ili 3. prividne veličine) i izvedi okular izvan fokusa (okretanjem točkića Crayforda).
Tada će ti zvijezda izgledati kao mala krofnica, ali to ti sad baš i treba!
Prvo idi u jednu stranu fokusa i posmatraj. Potom idi u drugu stranu fokusa i posmatraj. Ako u oba slučaja krofnica izgleda u obliku ovala (nije savršeni krug) - treba kolimacija!
Kako se radi kolimacija - e to već imaš u uputstvu uz teleskop.

perijar

Da,videcemo.Mozda nadjem u astro drustvu i ljude koji su raspolozeni za posmatranje negde na periferiji grada i koji to sve znaju.Ali polako.

cola

Jel si se uclanio?
ADRB organizuje te neke izllete pa se dogovori nesto s posmatrackom sekcijom...

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

perijar

Nisam jos,oticicu na Kalemegdan sledeceg petka pa cu da se uclanim.

sale11472

Quote from: perijar on January 17, 2009, 02:30:56 pm
Da,videcemo.Mozda nadjem u astro drustvu i ljude koji su raspolozeni za posmatranje ...


Za to ti definitivno ne treba astronomsko društvo u smislu organizacije dovoljno dobrovoljaca će se naći i na ovim stranicama ...... ja znam bar jednoga koji je spreman da se žrtvuje kad god je vedro ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

perijar

Pa dobro,to je super. Dogovoricemo se kad bude vedrije a i vidimo se na Kalisu.

sale11472

He he za Kališ ne znam a za vedrije vreme naravno....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

perijar

Evo sad sam stavio gold line okular pa bi mozda i mogao veceras nesto da vidim sa prozora,mislim na mesec,pod uslovom da ne treba kolimacija i da hladan vazduh ne pravi problem.

cola

January 17, 2009, 05:08:56 pm #134 Last Edit: January 17, 2009, 05:22:37 pm by cola
Vedro je...
Sto samo Mesec??
potrudise imas i Saturn,naravno sad mozes da vidis i Veneru(u ovom trenutku)...Imas programe pa se potrudi svasta mozes da vidis,to sto ti je prvi put ne znaci da se neces snaci.
Ajde posmatraj pa sibni neki izvestaj!!!

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com