• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Saturn 29-30.03.2011

Started by gilecais, March 30, 2011, 09:01:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gilecais

Najzad malo mirnija atmosfera.Snimano je nocas 29-30.03.2011.Ukupno je snimljeno 46 video klipova od nekih 3,5-4 min.Za sada snimci dosta obecavaju,eto saljem prvu obradu iz serije 37 (68).Nadam se da ce Vam se ovaj snimak svideti vise nego predhodni,ako ne zbog nicega drugog onda zbog toga sto je najsveziji.Veliki pozrav svima uz vedro nebo od Gileta. :D

Laci

Lep oštar snimak Saturna u boji, oluja sa lepo uočava. Jedino mi se čini da su se prstenovi dosta stopili sa detaljima na planetarnom disku :)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Predrag

Odlično. Detalji su dosta jasni.
Ono što me uvek zanima, a često se preskoči u opisu, jeste oprema?  ;)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

mravic

Ja sam prestao da komentarišem ove slike jer  :o :o :o
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

gilecais

March 30, 2011, 06:07:13 pm #4 Last Edit: March 30, 2011, 06:22:48 pm by gilecais
Ko malo duze prati moj rad poznaje vec moju poremu.Ali ajde da navedem jos jedared.Snimanje je radjeno kroz Celestron SC C-8 (203/2030 mm) na njegovoj viljuskastoj montazi kroz okular SW GL 15 mm,kroz fotoaparat Canon A-560.Obrada je radjena u Regiju,PS Sp3 i ACD-10.Jako se radujem da se slike i Mraviku svidjaju.Pozdrav od Gileta.

kostur

svaka cast, veoma detaljno, cak se i senka pozadi na prstenovima malo vidi(a ja jos gledam na telefonu ;D)
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Predrag

Quote from: gilecais on March 30, 2011, 06:07:13 pm
Ko malo duze prati moj rad poznaje vec moju poremu.Ali ajde da navedem jos jedared.Snimanje je radjeno kroz Celestron SC C-8 (203/2030 mm) na njegovoj viljuskastoj montazi kroz okular SW GL 15 mm,kroz fotoaparat Canon A-560.Obrada je radjena u Regiju,PS Sp3 i ACD-10.Jako se radujem da se like i Mraviku svidjaju.Pozdrav od Gileta


Ima više astrofotografa i opreme na forumu ovde pa je teže za pamćenje, a dovoljna je promena jednog okulara i eto izmena. Zato je dobro za svaku sliku navesti sve što je uticalo da slika bude takva kakva je. :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

gilecais

Sto posto si u pravu.Uz sliku je pozeljno (obavezno) priloziti osnovne podatke o opremi sa kojom je snimano i kratak opis vremenskih uslova za rad.Posto je sada prolece u velikoj sam nestasici sa vremenom pa eto desilo se da nisam naveo podatke. ;D

Predrag

Ma samo ti nama postavljaj ovako dobre slike, a lako ću te podsetiti kad se zaboraviš!  ;)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

gilecais


Laci

March 30, 2011, 09:38:01 pm #10 Last Edit: March 30, 2011, 10:30:00 pm by Laci
Gile, koliki je zum fotoaparata (ako si ga koristio) bio kada si snimao? Izvini na gnjavaži ;)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

gilecais

Laci zoom je bio 6X to znaci 4X opticki i 2X digitalni.

Laci

March 30, 2011, 10:34:05 pm #12 Last Edit: March 30, 2011, 10:42:17 pm by Laci
Hvala Gile :) Preračunavam se da isprobam Saturn sa okularom 15mm i vidim da ću morati da ga "okinem" na jedan dooobar zum ;D
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Quote from: Laci on March 30, 2011, 10:34:05 pm
Hvala Gile :) Preračunavam se da isprobam Saturn sa okularom 15mm i vidim da ću morati da ga "okinem" na jedan dooobar zum ;D


Evo ti računica za moj Saturnčić:
10mm + barlow 2x +4x optički. Takoreći (ako zbrajamo babe i žabe) ispada kao okular od 1.25mm...  :)
Ti bi morao da staviš 12x zum na okular od 15mm da bi postigao to isto. Lično mislim da je bolje ići na veća uvećanja pomoću okulara (i barlowa) nego optikice na kompaktima koja trpi raznorazne kompromise. Zum teleobjektivi za dslr aparate koštaju često više od cene kompletnih kompakta/prosumera, to je pokazatelj kvaliteta, oštrine, aberacije itd. Kad god možemo treba da izbegavamo i optičke i digitalne zumove... Samo što često to nije moguće.

spadej

Draze su mi vase slike "uz pomoc stapa i kanapa" nego sve Habl-ove i svih ostalih (profesionalnih) teleskopa.

Sreca vasa sto zbog polenske alergije(ne znam samo gde nadjos polen u ovo vreme) necu doci na maraton, imao sam zarku zelju da vas najstrasnije izmaltretiram pitanjima i prakticnim primerima u vezi sa vasim radovima.