• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Merkur - mart 2011

Started by gile.ms, March 22, 2011, 07:23:36 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gile.ms

Danas su se oblaci malo razišli, što sam ubrzo po zalasku sunca iskoristio da bacim pogled
na Sunčevog najbližeg pratioca - Merkur.

Da mi ne bi pobegao malo sam poranio i još pre 18:00 LT sam stavio 32mm okular sa 1.5o vidnog polja
i počeo napamet da šaram po zapadnom delu neba...
Prvi mi se "javio" Jupiter tik iznad dalekih oblaka koji su se "valjali po horizontu"...
Jupiter se video tek kao bledunjav disk veličine... pa... Jupitera  :) ali prizor je bio prilično prazan
bez šara i satelita koji nisu uspeli da se "probiju" kroz svetlocrvenu atmosferu...

Tek oko 18:10 uspeo sam (ponovo metodom šaranja) da uhvatim i Merkur :)
U 32mm okularu video se kao tačka sa zracima (spajkovima), nisam se mnogo igrao sa pokušajima fokusiranja,
već sam se odmah prebacio na 10mm + barlow 2x.

Pri povećanju od 180x jasno se vidi "polumerkur", čak je moglo da se razabere da ternimator nije tačno na pola,
već ima krivinu ka osvetljenom delu planete (jedva primetan srpast oblik)
Kako je vreme odmicalo, nebo je bilo sve tamnije, ali i "kuvanje" atmosfere sve neprijatnije...

Ono što mi je privuklo pažnju jeste vrlo specifična hromatska aberacija:
kada je Merkur na istočnoj strani okulara (u početnoj fazi "tranzita" kroz okular)
hromatska aberacija je tolika da su crveni i plavi Merkur gotovo odvojeni jedan od drugog, a zeleni Merkur ih preklapa!
Sa druge strane, od prolaska kroz centar vidnog polja pa sve do izlaska, hromatske aberacije ima vrlo malo na rubovima planete...

Ovo je (bar sam uveren u to) zbog toga što i atmosfera unosi hromatsku aberaciju u naš pogled na nebo...
(iz istog razloga moguće je videti zeleni, a vrlo retko i plavi odsjaj na zalazećem/izlazećem Suncu)
Naime, atmosfera blizu horizonta prelama svetlost tako da nam izgleda da je crvena boja bliža horizontu nego plava,
dok okular unosi takvu hromatsku aberaciju da je crvena boja uvek prelomljena više ka centru vidnog polja.
Kada je Merkur u položaju u okularu suprotnom od horizonta, ove aberacije se sabiraju i dobijam veliki pomak
crvene slike ka centru okulara, i plave ka rubu...
U drugom slučaju, kada je Merkur u okularu na zapadnoj strani (bliže horizontu) ove aberacije se donekle poništavaju,
i dobijam relativno pristojnu sliku iz koje sam i uspeo da "izvučem" pogled na zakrivljeni terminator...

Verujem da iskusni posmatrači ovo dobro znaju, ali meni je bilo prilično interesantno da posmatram toliku promenu aberacije
u zavisnosti od položaja planete u vidnom polju (u prvi mah sam se prilično uplašio misleći da mi se neko stakalce opasno raskolimiralo  :))

Iako Merkur i nije baš neiscrpan izvor uživanja tokom posmatranja, preporučujem da ga obavezno "overite" dok nije ponovo zbrisao od pogleda :)

Pozdrav!
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Yagodinac

Pojava da sjajni objekti (planete) na maloj visini budu "šareni" je atmosferska disperzija. Mada, i prosečni barlow tu unosi svoju hromatsku aberaciju tako da eto Žikine šarenice na vidiku. Možda bi bilo bolje ako bi iskoristio restriktor za posmatranje - to je ona rupa oko 4cm na prednjem poklopcu teleskopa. Time se drastično smanjuje vidljivost turbulencije atmosfere i povećava f celog sistema.

Mada, snimao sam i ja jednom Merkur ali bolje da nisam. Sve je bilo, onako...
http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2010/05/merkur-i-venera-u-konjukciji.html

gile.ms

Vidiš, ja se tog bunara (restriktora) nikad ne bih setio  ;D
Oprobaću večeras ako se zadrži vedro vreme, mada pošto sam bio uspeo da uhvatim Merkur prilično rano,
imao sam nekih 10-15 minuta relativno stabilne slike za osmatranje (3s kuvanja / 1s mirno)
i u najboljem slučaju izgledala je vrlo slično tvom stack-u od 1800 frejmova...
(najgori slučaj je bio takav da bi se i Žika zgranuo ;D)

Sledeća alternativa je verovatno addaptive optics ili pentranje na himalaje / u orbitu :)
... ili da sačekamo još koji dan na slike od Messenger-a ...
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

5ja

Quote from: gile.ms on March 24, 2011, 11:31:17 am
... ili da sačekamo još koji dan na slike od Messenger-a ...


Evo je prva, upravo objavljena na Nasinom sajtu!!!  :D

First Image Ever Obtained from Mercury Orbit

http://www.nasa.gov/multimedia/imagegallery/image_feature_1907.html

Da li mi se samo čini ili je ono u gornjoj levoj trećini fotografije nekakva vulkanska planina sa tamnim tragovima slivanja po sebi ili tako nešto.. hmm.. da ne nagadjam previše, ali moram da podelim svoj utisak.. ;D
Sjajno...
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Laci

Sa slike Merkur zaista podseća na Mesec, čak je i više jednoličan i ravniji. Obilje plitkih kratera.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

kostur

za mene je merkur vasljiva planeta, a slazem se sa laciem da me podseca na mesec tj tamniju stranu.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/