• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mala opservatorija

Started by Danijel, April 03, 2013, 05:28:31 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Danijel

Quote from: marko on March 15, 2016, 09:40:04 pm
Zanimljivo, moja slobodna pretpostavka je da je to radi veličine cijevi. Veća cijev-veće turbulencije unutar cijevi.


Lagonda je nešto objašnjavao o toj problematici, imali smo raspravu o tome. No, viđao sam astrofotografije Sunčevih pjega od kojih boli glava, napravljene baš kroz Celestron 11. Znači može se ali pitanje je kako, gdje, a i kada. :)

Evo dva primjera:

Monster Sunspot AR2192
Sunspot 1944

Po mojem iskustvu, a po savjetu Gustava Krena iz zagrebačke Zvjezdarnice koji je desetljećima Sunce promatrao metodom projekcije, najbolje vrijeme za promatrati Sunce je u jutro oko 9 sati. Tada je zrak relativno miran, a Sunce je dovoljno visoko da ga se kvalitetno može gledati. Sve kasnije izaziva pojačano treperenje zraka i turbulencije zbog čega je slika nekvalitetna.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

marino

Hvala na ovom savjetu/iskustvu za dob dana kad je najbolje opazat sunce
Vidulini Observatory

vlaiv

Negde sam citao da je najbolja kombinacija za solarno posmatranje / fotkanje, naravno pored specijalizovanih solarnih teleskopa, herschel wedge i pristojan ED.
Kazu da je mnogo bolje od folija, jer folija unosi par procenata distorzije talasnog fronta. Tako bar kazu :D

@Danijel
Vec odavno mi se mota po glavi da ti preporucim jedan pristup za fotkanje sunca o kom sam razmisljao, ako nadjes vremena da isprobas i vidis da li daje dobre rezultate.
Ako se ne varam imas QHY5LIIc kameru, ideja je bila da tom kamerom i zelenim filterom #58 snimas sunce u raw formatu, odradis stacking u AS2! - bayer drizzle (znaci ne radis
debayering), i napravis monohromatsku sliku tako sto od zelenog kanala oduzmes crveni i plavi. Mislim da se na taj nacin moze dobiti jako kontrastna slika sa mnogo detalja.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

marino

apropo problematike vrsta teleskopa/otvor objektiva/nadmorska visina/objekti promatranja...imam negdje PDF i ilustracije (graf) sto je najpogodnije za gdje/sto...al to sada pronaci uhhh
znam da smo to mi proucavali kada smo nabavljali opremu i bilo je iznenadjenja u smislu sta koji scope moze ali i ovisno o tome gdje je visinski postavljen......ako netko zapne pa potrazi (malo sam u vremenskoj stisci)
Vidulini Observatory

Yagodinac

Quote from: vlaiv on March 16, 2016, 08:37:59 am
...Ako se ne varam imas QHY5LIIc kameru, ideja je bila da tom kamerom i zelenim filterom #58 snimas sunce u raw formatu...


Misliš, tom kamerom, zelenim filterom i folijom zajedno snimiš...?
Da ne bude posle Gorenjetm ;D

vlaiv

Pa naravno, racunam da nam je poznata maxima "All precautions must be taken when observing Sun ..." :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Danijel

Quote from: vlaiv on March 16, 2016, 08:37:59 am
Negde sam citao da je najbolja kombinacija za solarno posmatranje / fotkanje, naravno pored specijalizovanih solarnih teleskopa, herschel wedge i pristojan ED.
Kazu da je mnogo bolje od folija, jer folija unosi par procenata distorzije talasnog fronta. Tako bar kazu :D


Svaki cigo svoga konja hvali. ;D

Quote from: vlaiv on March 16, 2016, 08:37:59 am
@Danijel
Vec odavno mi se mota po glavi da ti preporucim jedan pristup za fotkanje sunca o kom sam razmisljao, ako nadjes vremena da isprobas i vidis da li daje dobre rezultate.
Ako se ne varam imas QHY5LIIc kameru, ideja je bila da tom kamerom i zelenim filterom #58 snimas sunce u raw formatu, odradis stacking u AS2! - bayer drizzle (znaci ne radis
debayering), i napravis monohromatsku sliku tako sto od zelenog kanala oduzmes crveni i plavi. Mislim da se na taj nacin moze dobiti jako kontrastna slika sa mnogo detalja.


Ah, nisam ti ja perfekcionist, snimanje Sunca mi je onako, usputna zanimacija. Fotićem snimam zato jer dobijem cijelo Sunce na jednoj fotki ili videu. Astrokamerom snimam zanimljive pjege, provučem to kroz Registax, malo uredim u Photoshopu i to je uglavnom to, na tim se slikama vidi ono što treba. Uvijek se može više, no to zahtijeva opremu, znanje, vrijeme za prčkanje na računalu i puno živaca. Baš kao i snimanje deepsky objekata, a meni je to gnjavaža. Negdje moram povući granicu jer će inače to izmaći kontroli, a što znaju mnogi koji su se upustili u astrofotografiju. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vlaiv

Quote from: Danijel on March 16, 2016, 08:15:08 pm
...
Ah, nisam ti ja perfekcionist, snimanje Sunca mi je onako, usputna zanimacija. Fotićem snimam zato jer dobijem cijelo Sunce na jednoj fotki ili videu. Astrokamerom snimam zanimljive pjege, provučem to kroz Registax, malo uredim u Photoshopu i to je uglavnom to, na tim se slikama vidi ono što treba. Uvijek se može više, no to zahtijeva opremu, znanje, vrijeme za prčkanje na računalu i puno živaca. Baš kao i snimanje deepsky objekata, a meni je to gnjavaža. Negdje moram povući granicu jer će inače to izmaći kontroli, a što znaju mnogi koji su se upustili u astrofotografiju. ;)


Na to sam i mislio, ako ti nije mrsko, jednom prilikom kad budes snimao neku pegu astro kamerom, odradis jedan snimak i sa zelenim filterom #58, ako ga imas u kolekciji. Ja bih uradio nesto slicno al trenutno nemam opremu za solarno, verovatno cu nabavljati nesto za tranzit Merkura u maju, pa cu biti u mogucnosti da isprobam. Cak ne moras ni da se umaras obradom, okacis negde online pa da se proba tehnika. No svakako razumem ako ti nije zgodno zanimati se sa time. U pitanju je samo ideja, ne znam da li ce biti efekta i koliki ce biti. Ideja se zasniva na principu Baader solar continuum contrast filtera. Igrom slucaja ova kamera i wratten #58 u kombinaciji daju slican odziv ovom filteru. Odnosno, zelena je malo siri spektar, al tacno tamo gde je spektar siri ulecu crvena i plava, pa kad se oduzmu trebalo bi da se dobije efekat uskog pojasa.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Danijel

Nemam taj filter, imam samo neutralni filter za Mjesec.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

VaskoGM

Danijele, hvala ti na odogovorima!

Quote from: Danijel on March 15, 2016, 09:37:03 pm
Mnogi su bili skeptični kada sam im rekao da će mi MAK biti glavni instrument za projekciju Sunca jer daje izuzetno kontrastnu i oštru sliku što je jako bitno za projekciju. MAK je u tom poslu toliko dobar da je u stanju prikazati toliko sitne pjegice da kada je savršeno vrijeme, imam problema odrediti jesu li to zbilja pjegice ili se radi o sjeni između granula!

Ma ne sumnjam uopste. Malisa je ubica.

Quote from: Danijel on March 15, 2016, 09:37:03 pm
I ne samo da se ne zagrijava tubus nego se ne zagrijava niti okular. Nakon promatranja, okular je potpuno hladan. Ne topao, ne mlak, nego hladan! Ko špricer kak bi to kod nas rekli. ;D

E to da cujem, konacno da se razbiju sve sumnje.

A ta kamerica sto su ti stavili za meteore, mozes li ti da pristupis tom materijalu koji ona snimi ili to spakovano ide njima samo?


Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Danijel

Mogu, ali nemam pojma gdje su te slike jer to nisu jpg ili nešto slično nego neki neklasični zapisi pa se za pristup njima treba ići preko njihovog softvera tako da nisam previše istraživao. Bude li nešto palo u blizini pa ako pokrenu ekspediciju traganja, budem već saznao kako je izgledao snimak tog događaja. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

VaskoGM

E svaka ti cast Danijele!  :o
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Danijel

Ah, tu ja nisam imao nikakvog posla, to sve radi samo, automatski, snima avione, meteore, šišmiše, zvijezde, planete, sve što proleti, sijevne, kapne, pa tako i spriteove. Ovo zadnje je rijetko i zbilja me veseli da je to uspjelo ući u ulov, tim više što je to prvi puta da se to uspjelo snimiti baš iz mojeg kraja. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kruska