• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Uticaj svetlosnog zagadjenja

Started by Kenza, February 23, 2014, 02:19:23 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kenza

Pretpostavljam da je neko vec pokrenuo ovu temu, jer jedno od najcescih pitanja koje mi ljudi koji zele da se bave astrofotografijom postavljalju je sledece: Koliki je uticaj svetlosnog zagadjenja i kolika je razlika u kvalitetu kad se slika iz grada i recimo sa planine?

Evo dva linka koja ce nadam se pokazati koliko je vazna lokacija:

http://www.astrobin.com/79621/         

http://www.astrobin.com/79625/

Duzina ekspozicije je identicna kod obe slike kao i oprema koja je koriscena. Vremenski uslovi su bili otprilike isti.
Prva slika je sa Vidojevice, a druga iz Beograda.

Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

Yagodinac

Dobro odabran primer, galaksije nekako najviše trpe ako postoji LP. Naprosto je fon neba sjajniji od njihovih najtamnijih delova, pa se redovno izgube. Tu ništa u obradi ne može da pomogne; nikakvo silovanje TIF-a niti ne znam kakva kamera, jedino (do jedne mere) CLS.

Kenza

Quote from: Yagodinac on February 23, 2014, 03:07:21 pm
Dobro odabran primer, galaksije nekako najviše trpe ako postoji LP. Naprosto je fon neba sjajniji od njihovih najtamnijih delova, pa se redovno izgube. Tu ništa u obradi ne može da pomogne; nikakvo silovanje TIF-a niti ne znam kakva kamera, jedino (do jedne mere) CLS.

Pa da, zato sam i izabrao M31 kao primer. Inace, koriscen je CLS filter kod obe slike.
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

kruska

February 23, 2014, 11:06:43 pm #3 Last Edit: February 23, 2014, 11:18:34 pm by kruska
strucno gledano prema tvojim slikama domet opreme po magnitudi jeste:
-vidojevica    18-18.5 
-Beograd         14-15.5

za zvezde
a za objekte m31 tj
KHM31 534  -- Cluster of Stars  magnituda je 19.6 - 19.9 dogurao si do 20 magnitude, cestitam!
toliko o lokaciji prijatelji.

goksi

Ovo si slikao sa Equinox-om?
Kolike su ti bile ekspozicije?

Kenza

Quote from: goksi on February 25, 2014, 03:45:09 pm
Ovo si slikao sa Equinox-om?
Kolike su ti bile ekspozicije?

Da, ovo je radjeno sa Equinox-om.

5 x 360 sek i 2 x 600 sek
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

goksi

I Atik 4000?

M31 je odlicno ispala, samo jos da je obradis kako treba.

Kenza

Quote from: goksi on February 25, 2014, 05:44:56 pm
I Atik 4000?

M31 je odlicno ispala, samo jos da je obradis kako treba.

Ne, obe su radjene sa Canon-om (nemodifikovan). Mislim da su slike sa ATIK-om (Ili bilo kojom drugom CCD kamerom) losiji primer za LP nego one sa DSLR-om, sa obzirom na to da CCD kamere cak i u gradu cine cuda, i to posebno mono kamere. I naravno najvazniji razlog je taj sto vecina pocetnika prvo krece sa DSLR-om pa tek onda predju na CCD, tako da je bolje pokazati kakve su mogucnosti DSLR-a.

Hvala! Lepo je ispalo ali mislim da je jezgro prenaglaseno ( divim se ljudima koji su majstori u post-procesuiranju). Ionako nije vazno, ova slika je samo tu kao primer.
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

goksi

February 27, 2014, 06:04:12 pm #8 Last Edit: February 27, 2014, 06:24:58 pm by goksi
Dva puta curves u Photoshopu i dobijas mnogo bolje.
Morao sam i color balance da smanjim zutu ali ne mogu nikako da dobijem nijanse kao sto su na netu kao da je neki filter koristen ili da je mono kamera, ili je mozda M31 takva pa su sve slike sa neta obradjene i promenjene boje.





Kenza

Sad je jezgro mnogo bolje, ne iskace kao na prvoj slici. Koristio sam CLS filter. Inace ne volim da koristim filtere (sem naravno kad slikam sa Atik-om); ne znam sto sam ovde koristio filter.

Kako si postavio sliku na forum?
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

goksi

Mislim da ne moze da se uploduje slika na forum ili ja nisam provalio, vec da moze samo da se embeduje sa exsternog sajta.  Ja sliku uplodujem na www.postimg.org , iskopiram Direct Link, uradim paste u formu/tekst gde se kuca i dodam img tag za sliku.  Tag se naklakse dodaje tako sto selektujes ceo link, i kliknes na ikonu za sliku( ispod slova B za bold a iznad smajlija) i automatski ti se dodaju na pocetku i kraju tagovi. Da je sve u redu i kako ce da ispadne mozes da vidis na Preview. 


Ps. Ko zna koliko ti jos imas odlicnih slika koje nisi postavio samo iz razloga sto nisi u fotosopu par puta kliknuo. Mogao bi da postavis u temu Sirove / RAW astrofotografije - primeri za obradu  link, mnogo nas bi volelo da ima jos primera za vezbu, a misli da ces se iznenaditi sta sve moze iz tvojih snimaka da se izvuce.