• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kolimacija RC teleskopa pomoću kamere i all-sky objektiva

Started by mboskovic, August 30, 2023, 02:48:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Sad mi je palo na pamet kako može još "jeftinije" da se prođe - a zahteva software za mobilni telefon (koji ćemo da napravimo za sitne novce :D ).

Umesto kamere i all sky objektiva, sve što treba je mobilni telefon + adapter koji će da ga drži kako treba i software koji će da prikaže šta kamera vidi.

Za početak može i redovan software za slikanje, mada on nema krst na sebi i koncentrične krugove.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Slazem se sa nekim stvarim a sa nekima ne.
Prvo, da, OCAL nije za one koji koriste teleskop za vizuelno, takodje, sporiji teleskopi se lako podese drugim paksim i jeftinijim metodama i spravama.
Tu se slazem

Ja sam par godina kolimovao mog dobsona bez problema i smatrao sam da je kolimacija laka. Sto i jeste.
Medjutim, kad sam uzeo Quattro, svaki pokusaj kolimacije kada sam bio 100% siguran da sam ga kolimovao mi je davao neki tilt na ćoskovima.

Posle dosta frustracije i pokusaja da to odradim preko webkamere (neuspesno) presekao sam i kupio OCAL jer je ovo hobi u kome treba (ponekad) i da se uziva a ne da bude frustracija non sto hehe.

Razlika izmedju "obicne" i pro verzije je ako se ne varam to sto pro verzija moze da se koristti i sa mobilnom aplikacijom dok obicna verzija ne moze, isto tako uz pro verziju dodju u adapteri dodatni.

Slazem se ja da je to ako razložimo delove vrlo jeftino i ja sam uvek za diy i samogradnju, ali dodje momenat kad jednostavno nesto ne mozes odraditi.
Istom tom logikom, pa senzor kosta koliko? 100? 200? evra?
Peltier je 300 rsd, neki ventilator sa hladnjakom je 2-3 evra.
Ajde da za 300-400 evra napravimo hladjene kamere, sto bi davali 1800-2000 evra na hladjene kamere?
Radice isto posao, zar ne?
Ne

Jeste, neko se potrudio, uredjaj je dobar.
To da je svaki senzor meren i iam svoje vrednosti da li je tako ili ne, ne znam, mozda je to samo marketing, ali da radi posao i da je sa njim lako odraditi inace vrlo tesku i frustrirajucu kolimaciju brzog njutna - jeste.

Tako da nije za svakoga, za onoga za koga jeste, odlicna stvar.
Ali verivatno i opcija astrokamere sa objektivom nije nista losija opcija, posebno ga RC koji je sporiji.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Fora je u tome da smo običan čep sa rupom i oko zamenili sa kamerom i laptopom.

Ideja je u stvari ista - ako gledaš sa optičke ose, slika treba da izgleda na tačno određen način kada je teleskop u kolimaciji.

Svaka kombinacija koja to radi - odradiće posao.

Oko + čep sa rupom
Kamera + laptop
Mobilni telefon + adapter
DSLR + objektiv i adapter koji ga drži na optičkoj osi (kao oni za afokalno slikanje)

Možda postoje još neke kombinacije kojih sad ne mogu da se setim, ali princip je uvek isti.

Ima i drugi metod kolimacije, i on je prebačen u digitalni "oblik". Kolimacija sa okularom i zvezdom pri velikom uvećanju.

MetaGuide ima pomagalo da se tako odradi kolimacija. Ljudi su kolimirali teleskope pre nego što su se pojavili laptopovi, senzori, kamere, mobilni telefoni, i radilo je.

Ovo što sad imamo - nije ništa novo, nego samo lepo upakovane i poboljšane stare metode (precizniji je kompjuter nego ljudsko oko - može mnogo više da se zumira na ekranu i uporedi sa krugom ili krstom nego što može vizuelno da se odradi).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Jeste to tako.
Malo je tesko sa rupom u čepu i okom kolimirati brzog njutna.
I na sve to vrlo kao ispadne iz kolimacije...
I onda ajde ponovo.

Nije neophodan ali olaksava posao i po meni je ok stvar iako je skup
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

ε Aurigae

🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod
SVBony SV165 30/120 guider scope + SV305 pro gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5

Astro_fun_times

Quote from: ε Aurigae on September 01, 2023, 12:59:11 pmKazi lepo iznajmljujem OCAL povoljno
Hehe a ne, ne odvajam se od njega.
Puno mi je olakšao stvari.

I da jos jedna prednost OCAL-a je ta sto ga stavljam direkt na koma korektor tako da kolimacija kasnije nije uslovljena uglom pod kojim su šrafici stegli kameru u fokuseru pa nakon vadjenja kamere, koliki offset ce napraviti kad stegnu korektor.

Sve je ovo bezznacajno za vizuelno ali za slikanje znači itekako
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

CyberianIce

Quote from: vlaiv on September 01, 2023, 12:03:59 pmSad mi je palo na pamet kako može još "jeftinije" da se prođe - a zahteva software za mobilni telefon (koji ćemo da napravimo za sitne novce :D ).

Nisam siguran da je za sitne novce, treba dosta vremena samo da se prodje kroz citavu dokumentaciju za ASI SDK.

A za nikakve novce sam kristio SharpCap i Mire De Collimation. To je sofver koji iscrtava obican overlay preko bilo koje aplikacije pa sa njim mozes lepo namestiti offset.

Nesto na fazon ovog videa:



Quote from: Magelan118 on September 01, 2023, 01:24:46 pmI da jos jedna prednost OCAL-a je ta sto ga stavljam direkt na koma korektor tako da kolimacija kasnije nije uslovljena uglom pod kojim su šrafici stegli kameru u fokuseru pa nakon vadjenja kamere, koliki offset ce napraviti kad stegnu korektor.

To bas i ne stoji kao argument jer kamere koje smo i Boskovic i ja koristili uopste ne moraju da se stezu preko srafica. Nisu mini odnosno takodje imaju navoj pa se mogu navrnuti direktno na sta hoces (T2 direktno ili M48 preko adaptera).

U sv.sl najiritantnija stvar kod OCAL-a je sto se ne moze koristiti po mraku...

Ovo ostalo sto kazes za DIY je tacno. Sve se moze jefetino napraviti, ali drajveri, softveri i podrska (ASIAir, NINA, ...) to je malo teze, treba dosta vremena da se dodje do tacke da sa DIY resenjem imas iste mogucnosti kao sa vendorskim. Softver je ono sto je najskuplje kod kupovnih stvari a ljudi cesto ne uvidjaju njegovu vrednost, posebno na ovim prostorima.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

CyberianIce

Evo sa Boskoviceve slike pre i nakon rotiranja kamere, ovo se isto meni desavalo:



Vidi se da nakon rotacije nitni krst vise nije u centru senke od sekundara. Ne znam sta i koliko to smeta ali mi nekako nije ulivalo poverenje.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Astro_fun_times

Quote from: undefinedTo bas i ne stoji kao argument jer kamere koje smo i Boskovic i ja koristili uopste ne moraju da se stezu preko srafica. Nisu mini odnosno takodje imaju navoj pa se mogu navrnuti direktno na sta hoces (T2 direktno ili M48 preko adaptera).
E onda ok, nisam znao jer sam se samo sretao sa mini verzijom.

Quote from: undefinedU sv.sl najiritantnija stvar kod OCAL-a je sto se ne moze koristiti po mraku...
Da, vrlo iritantno. Štaviše, i po danu, u sobi, kada je filter navrnut, i tad je tesko videti kroz njega jer filter potamni sliku jako puno.
Jedino sto je zgodno za koristiti je laserski kolimator, i po danu, i po mraku, stvarno je odlican sto se toga tice, samo sto je nepouzdan...
Mada ima i tih laserskih kolimatora koji  su skupi pa su valjda i daleko precizniji od ovih sto mi imamo.

Quote from: undefinedVidi se da nakon rotacije nitni krst vise nije u centru senke od sekundara. Ne znam sta i koliko to smeta ali mi nekako nije ulivalo poverenje.
E to bi meni napravilo problem.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Quote from: CyberianIce on September 01, 2023, 02:08:59 pmVidi se da nakon rotacije nitni krst vise nije u centru senke od sekundara. Ne znam sta i koliko to smeta ali mi nekako nije ulivalo poverenje.

Zavisi zbog čega se dešava.

Ako je u pitanju senzor i njegova pozicija - onda nije ništa problematično ali može da bude i do drugih stvari tipa - klimacija cevi fokusera, ili objektiv na kameri - onda će to imati uticaj na krajnju sliku kroz teleskop
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mboskovic

Ništa, prvi put kada izađemo napolje, proverićemo na zvezdi, pa ćemo videti kakva je kolimacija.

CyberianIce

Ipak mislim da to može biti ok, koliko sam razumeo temu bitna je koncentričnost a ne offset. Nakon rotiranja kamere, sve senke su i dalje koncentrične jedna u odnosu na drugu samo je cela slika blago pomerena...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S