• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Solarni Filter

Started by Fygaroo, December 19, 2023, 02:25:31 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Fygaroo

Pozdrav, opet pitanje.
Da li je bezbedno koristiti filter za sunce i da li je moguce ostetiti teleskop iako ga koristim iskljucivo sa filterom za sunce .

U pitanju je ovaj filter.
Baader

https://teleskop.rs/filteri/416-97-filter-za-sunce-za-reflektore.html#/40-model-150_mm

Teleskop skywatcher dobson 150/1200.

vlaiv

Skroz je bezbedno pod uslovom da je filter ispravan i da je dobro namešten na teleskopu, odnosno da nema šanse da slučajno spadne (bilo da se slučajno gurne ili da vetar dune ili šta god).

Filter se lako može proveriti tako što se gleda kroz njega direktno u sunce bez teleskopa. Bilo kakva rupica ili pukotina se tako može lako uočiti.

Kad se filter namontira na teleskop, onda se rukom može proveriti koliko je dobro pričvršćen da ne može jednostavno da spadne sa teleskopa.

Vodi još računa da skineš tražilac sa teleskopa ili da on sve vreme bude pokriven. I on je optika i može da fokusira sunčevu svetlost i da ozbiljno opeče ili zapali nešto.

Za traženje sunca je najjednostavniji metod senke. Jednostavno se posmatra senka na tlu koju tubus pravi i kada je ta senka okrugla i najmanja - onda je teleskop okrenut u pravcu sunca. Naravno može se i napraviti mali solarni tražilac i staviti umesto optičkog.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Fygaroo

Hvala na informacijama, video sam da prave poklopac od kartona sa manjim otvorom kako bi smanjili aperaturu sa 150mm na 60mm.
Da li je potrebno i ja da uradim isto?

Da li postoji mogucnost da se zagreje i osteti ogledalo i dok koristim filter ?

Hteo bih da vidimo i granulaciju sunca pa me zanima da li nam treba jos nesto uz filter?

vlaiv

Ne, nemoj smanjivati aperturu, jer ćeš tako smanjiti i maksimalno uvećanje koje teleskop može da da (rezoluciju slike).

Ne postoji mogućnost da se bilo šta ošteti. Ta folija propušta samo vizuelni deo i propušta tipa 1:10000 ili ne znam ni ja koliko.

Uredno možeš da je koristiš bez ikakve bojazni.

Ja sam koristio jednu takvu sa 130mm newton teleskopom svojevremeno bez ikakvih problema. Evo i slike snimljene recimo 2015 godine - pogled kroz okular za vreme pomračenja sunca:

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC