• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kometa Schwassmann-Wachmann 3 se raspala

Started by Sich, April 04, 2006, 06:26:37 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

Kometa koja ce proci vrlo blizu Zemljine orbite da ce priliku da joj vdimo unutrasnjost. Naime raspala se.
1995. kometa se raspala na 3 dela. Ovog puta se raspala na trenutno cak 20 delova.
http://neo.jpl.nasa.gov/cgi-bin/db?name=73P

Tako da je poslednja prilika da je vidimo. Sledeci put se nece pojaviti na nebu.

Postoji mogucnost da od ove kometa nastane i neki meteroski roj, mada sanse i nisu bog zna kakve
http://science.nasa.gov/headlines/y2006/24mar_73p.htm

Ono sto mi i dalje nije jasno zasto se komete uopste raspadaju?
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Skyw@lker

Da li ce moci da se vidi i golim okom sa Zemlje? Pa da nije mozda prosla pored neke masive planete (Jupiter npr.)? Secam se da se Shumaker-Levi kometa bila raspala na devet delova zbog gravitacionog uticaja Sunca ili Jupiter-a, ne secam se tacno...
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

gucic

Evo moj prijatelj Bostjan Skuk iz Slovenije je uspeo da uslika kometu. Pored komete, mozete uociti i nekoliko vrlo tamnijih galaksijica. Odlicna fotka.

http://img417.imageshack.us/img417/9859/73p4wt.jpg

Sich

Kometa ce se videti u maju cak i golim okom. Procenjuje se da ce biti negde oko 4 magnitude. Znaci treba ce malo da se napregnu receptori vida, ali vidljivo i golim okom.  Prosle godine je bila jedna kometa slicnog sjaja, nisam sad siguran kako se zove, 2005/C4 ili nekako drugacije, i bila je bas negde 4 manitude. Ona se videla iz grada golim okom, tako bi trebalo i Schwassmann-Wachmann 3 da se vidi golim oko m iz naseljenih podrucja. Mada to je tesko reci, jer ko zna sta ce se desavati sa kometom tih mesec i po dana.

Ova kometa nije prolazila pored velikih planeta, tako da nije gravitacija razlog raspada. Verovatno neka hemija, kometa je starija pa se vec i istrosila, ali ne znam kakve veze ima to sa raspadom.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sich

Gde su na fotografiji galaksije? Ovako ne znam u sta da gledam. Sve deluje kao zvezda
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

gucic

Cini mi se da je ovo. hmm
Nisam mislio na okolinu pored same komete, vec na fotografiji uopste.
Ova u sredini mi nesto ne izgleda kao galaksija ali opet...treba da pitam coveka da identifikuje ta cuda...



gucic

OK,
evo kao sto sam pretpostavio ....Bostjan je javio sta je u pitanju i koje galaksije. Magnitude su impozantne!
Na ovoj dole malo fali da se nazire struktura...vidi se da je spirala...

Sich

To su sjajne magnitude,
A sad kad znam da se te galaksije vide me interesuje koliko je ekspozicija snimka?
Ne moras da se cimas, neo da pretpostavimo da je nekoliko minuta? Ovako odokativno :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

gucic

5 minuta je ekspozicija sa Starlight express MX716.

GENESIS



Fractured comet mosaic
Although you won't believe it after seeing this mosaic, Comet 73P/Schwassmann-Wachmann is continuing to dim, and won't brighten anytime soon.

This mosaic shows fragments B (left) and C (right) of the fractured comet.

Gerald Rhemann and Michael Jäger imaged the comet June 1, 2006, from Farm Tivoli in Namibia.

Equipment used: 8-inch Astrograph telescope and Fingers Lake Instrumentation 6303E CCD camera for an LRGB image of 120, 120, 120, and 240 seconds, respectively