• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

kupio bih teleskop

Started by mali1978, March 11, 2013, 02:01:10 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ygor2000stargazer

Moj početak je bio užasan,ljudi NIKADA kroz teleskop nisam video ni Jupiter,ni Saturn,ni Messier objekte! Ništa od toga sve zbog slabog teleskopa koji mi stoji na radnom stolu (doduše to je Celestronov,ali bi bolje prošao i sa Optisanom >:(). Ja sam se mučio sa njim,cele noći provodio na terasi,pokušavao da izvučem nešto iz njega. Dobro ljudi naglašavaju da sve ispod 25.000 nije bog zna šta(ili ništa). Ovaj moj je koštao oko 70 eura :(

kostur

Ee, ne bi prosao bolje. Ja sam imao Optisančića, i veruj mi, bilo je veliko muceje da se bilo sta vidi. Venera i Jupiter i nisu mogli da se vide od aberacije, ali Saturn... Prvi put kad sam ga ugledao izgledao je predivno, bez mnogo detalja, ali jednostavno predivno. A tek plejade... Bolje su se videle na njemu nego na njutnu. Počeci i treba da budu teški, i to u mlađim danima, pa onda svaki uspeli objekat je jedno veliko otkriće.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Danijel

Ja sam krenuo s dalekozorom 8x56. Ne sjećam se da mi je bilo koji teleskop priuštio toliko zadovoljstva u promatranju zvjezdanog neba koliko taj dvogled. Nisam vidio pravo ni kratere na Mjesecu, Jupiterove satelite, Venerine faze, ali ljudi moji, još uvijek se sjećam tog veselja i opčinjenosti kada bih u mraku promatrao to mnoštvo zvijezda na nebu. Napravio sam i stativ od debla, nisam imao ništa drugo, na kojem bih ga pričvrstio da se ne trese i uživao u pogledu na noćno nebo. :)

Kasnije mi je tata iz Njemačke, na moju zamolbu, kupio mali refraktor ø 60/910, koji je tada bio izrađen neusporedivo kvalitetnije od ovih današnjih plastikanera, i njime sam napokon upoznao svijet planeta, Mjeseca, Sunca i svega onoga što se njime moglo vidjeti. Hoću reći ovo, nije bitno čime promatrate svemir, no, gledajte da to što nabavljate bude kvalitetno, nemojte ići ispod razine koja će vam pružati više frustracije nego zadovoljstva. Mislite i na sebe, to radite radi sebe i svoje znatiželje, da biste nešto novo vidjeli, utažili svoju znatiželju, nešto naučili, a ne da biste živčanili i bili nezadovoljni. Tada sve pada u vodu. Radije se strpite, skupite još malo novca i kupite kvalitetni instrument nego da potrošite to što imate na plastičnu igračku iz robne kuće koja nikada neće dati zadovoljavajuću sliku u astronomiji.

Potrošili ste ono što ste imali, dobili drlog od teleskopa s plastičnim lećama koje ne mogu dati dobru sliku, gledate te mutne mrljice, ne možete ih izoštriti i koje ne prikazuju detalje koje bi trebale. Na kraju se razočarate, pošaljete sve k vragu, odustanete od astronomije, počnete se opijati, ostavi vas žena ili cura, djeca vas se odreknu, prijatelji vas proglase čudakom, psi vas izbjegavaju i na kraju umrete u jarku, sami, razočarani, s praznom flašom pod miškom. :-\
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kostur

I sve to zbog teleskopa iz robne kuće :D
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

darko76

Pa ako sam dobro razumeo kostur je poceo sa plastikanerom iz robne kuce, a i ovo sto sam ja pravio je negde tu, a mozda i losije pa opet se ne razocarasmo, mene ne ostavi zena, jos se ne propih, vec i dalje tezim ka boljem, a do data uzivam u onome sto imam:)

Ovo moje cudo koje sad koristim sam platio mnogo malo, da mogu opet da uzmem isto toliko, a do bolje cevke mi pruza i tekako zadovoljstva, i mnogo boljeg nego prvi pravljeni teleskop. SAmo napred i ne razocaravajte se i verujte mi da za 50 do 100 evra uvek moze da se nadje polovan njutnov teleskopcic koji moze fino da odradi posao, a opet to je novac koji moze da se priusti.

Pozz
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

Yagodinac

I ja sam počeo sa smećem, tj optisanom 70mm f5 i, usled njegove zadivljujuće inferiornosti i na planetama, i na Mesecu, i na deep sky objektima morao sam da kupim normalnog njutna.
Tako da eto, razvojni put može da ide i malo drugačije (još nisam umro)  ;D

U stvari zaboravio sam da sam kao predškolski klinac nebo posmatrao dvogledom 8x32 i dva durbina (20x50 i 40x42). U poređenju s njima optisan je imao promenljivo uvećanje i po prvi put planete nisu bile zvezdice već male šarene loptice.

sasmir

Sve je to bilo u vreme manjeg svetlosnog zagadjenja, kao i bar dva sela gde nas je razdragana rodbina ,obicno babe i dede, od srca docekivalo da podelimo bericet majke prirode i blagostanja u ono vreme. Tako da su i takve aperature bile za ono vreme podnosljive.
Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x

Ygor2000stargazer


mali1978

ali stvarno,ima li neko nesto do 200 eura na prodaju?ajde ponudite nesto od 50-200.skywatcher ili celestron,po mogucstvu refraktor,na eq1 ili 2 montazi.hvala.
sw 127/1500 synscan

dejravian

Pogledaj oglase na kupindo,  http://www.kupindo.com/Dvogledi-i-teleskopi/10790379_TELESKOP-F500114-EQIII-M do 200 eura,ukoliko mozes pozajmiti jos 100-nak eura  ...i kupi lepo polovan SW150/750 na EQ-3, neces se pokajati :) :) :)
NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55

kostur

Taj teleskop je skolski primer najcrnjeg teleskopa koji postoje. Ne vredi ni 20 evra. Okulari Kellner? Ziza 1140? Short tube newtonian. Nista sto je short tube ne treba uzimati (osim katadioptrika :D)
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

dejravian

 :) Prosle zime,hteo sam kupiti svoj prvi teleskop...video sam  SW 130/650 eq-2 nov za 28000 :D :D :D,dok sam prikupio tu sumu...cena skocila na 34000, novac se u medjuvremenu potrosio.U oktobru sam pozurio i kupio nov SW150/750,EQ3... :-\ :-\ :-\ ...polovnih nije bilo na prodaji, uvek je neki problem i frka oko kupovine teleskopske opreme
NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55

Yagodinac

Kostur je u pravu, teleskop sa linka (500114) jeste za trećinu jeftiniji od 150/750 EQ3 ali:

- montaža piše EQ III a mi lepo vidimo da je to u rangu EQ1,
- tubus je kratak i sadrži barlow u sebi što poprilično otežava kolimiranje a ujedno drastično smanjuje kvalitet slike,
- sve i da je napravljen u Takahashi-u 114mm ogledalo je duplo manje površine od 150-ice, samim tim i duplo manje svetla.

Kad se sve uzme u obzir cena od 50-100e bi bila realna (uz proizvođačku 20e).
Ja bih zakonom zabranio uvoz teleskopa ovako lošeg kvaliteta. Za te parice to je prevara potrošača. Kao kad kupiš kineski skuter a u motoru plastični zupčanici - nema drugog objašnjenja, nisu oni glupi nego svesno pljačkaju kupca.

kostur

Da ne spominjem filter za sunce.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/