• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

spacedaily.com, posedi na mesecu

Started by Sich, October 23, 2005, 10:18:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

pha, sajt je onako sto bi se reklo, za izbegavati

dakle http://www.spacedaily.com/2005/051020052542.wro5srro.html
link je sa hrvatske astro njuzgrupe


ko ima para ovde? :)
da mi pozajmi da kupim parce  8)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sashastar

E sad samo jos i Mesec da se prodaje.
Kao u Londonu sto su prodavali Londonsku maglu u konzervi turistima.
I sto je najgore kupovalo se.
Ali jednog dana ce se i Mescevo kamenje,pesak i prasina prodavati.
Ala ce da budu mucki i prevara..............

eyej

He he! Pa ti sashastar izgleda nisi bio na nasinom shopping sajtu! Odavno se vec prodaje pesak i kamenje sa Meseca! Bojim se da nije samo sve to iz Area 51, gde su i snimali taj film o sletanju na mesec! :D

sashastar

Ma znam ja za to ali to je sitno.
Mislio sam na veliki biznis po americkom sistemu.
Lepo upakovano ,pa reklame,TV Shop-za bolji rast biljaka........ :wink:

sashastar

A evo i specijalne ponude kamencici sa Marsa


Skyw@lker

Heheheh mogu da zamislim samo te likove koji to kupuju i onda se hvale da imaju "kamen(-nje)" sa Meseca!  :D Inace koliko znam kamenje koje su doneli astronauti sa Apolo misije se cuva u muzejima i nije "na prodaju", mada ne znam ni ja sto to ovde spominjem, valjda se to zna!  
A sto se tice "parcela" na Mesecu i Marsu, pa izgleda da je Tom Kruz kupio svoje "parce" Meseca, ali o ovakvim glupostima mislim da nije mesto na ovom forumu, mozda za caskanje u astro klubu...
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Djorvoz

Koliko ja znam sva teritorija van zemlje se definiše kao ničije i taj papir koji je neko kupio ne znači ništa. Sličan slučaj kao sa prodavanjem imena zvezda: neko prodaje nešto što nije njegovo.

sashastar

Djorvoz u pravu si sto kazes.
Samo ja imam dojam da Ameri svojataju Mesec i ko zna sta jos.

Djorvoz

Što je najgore nisu ameri ti koji svojataju mesec nego neke budale koje su saznale da ljudi svašta kupuju na ebay-u. Jedno vreme je mogao da se "kupi" plac na mesecu u samoposlugama u velikoj britaniji.

sashastar


Bobo

Djorvoz ipak nije u pravu..planeti i ostala nebeska tijela su navedena u medjunarodnom zakonu kao da ih niti jedna drzava ne moze svojatati, proglasiti suverenitet, koristiti u vojne svrhe i slicno. Nigdje se ne spominju tvrtke i pojedinci, a upravo to koriste ovi sto prodaju zemljiste. Dakle nema veze sa Amerima, to moze napraviti bilo tko..samo se netko od tamo prvi toga sjetio  :)

Djorvoz

Znaci neki pojedinac prisvoji kilometar kvadratni meseca i onda ga prodaje? Mislim da ni to ne može bez dozvole međunarodne astronomske unije.

gucic

Bobo je u pravu. Tu je najdena rupa u "zakonu". Nijedna drzava ne moze da prisvoji svemirska tela ali se nigde ne spominje pojedinac, privatnik, itd.
Bez veze. Kakva greska - namerna ili slucajna, ko zna...

Djorvoz

Can you buy land on the Moon?

No. The surfaces of all solar system planets are protected by international treaties signed in the 1960's that prevent this kind of purchase. Of course, for various fund raising purposes, some organizations have 'sold' land on Mercury in exchange for a donation, but such claims no matter how detailed would never hold up in a court of law. In fact, I 'own' a few acres of Caloris Basin on Mercury which I purchased in 1972.

http://www.astronomycafe.net/qadir/q2379.html

sashastar

Zamislite samo sledeci put kad pogledate u Mesec mozda gledate
u tudu imovinu i ako to cinite bez dozvole mozete biti i sudski tuzeni.
E pa ni pojedinci ni privatnici nece vala imati ni komad pa neka prodaju i kupuju koliko god hoce.