• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ukazno vreme na našim prostorima

Started by stameni, November 29, 2005, 10:24:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

stameni

Zanima me od koje godine je u "staroj" Jugoslaviji (SFRJ, pretpostavljam) počelo da se primenjuje ukazno vreme. Da li je počelo onda kada i u Evropi ili nešto kasnije? (Ne verujem da je počelo pre :)

Ovo pitanje može biti važno kada podešavamo e-planetarijume na neku od domaćih lokacija, u to vreme. Ukoliko nismo odmah prihvatili taj sistem, može biti da ni taj e-planetarijum "ne zna za jadac" ;)

Mene, konkretno, brine RedShift.

Sich

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sashastar

Svi planetarijumi imaju sredeno za lokaciju i vreme i to se lako podesi
imaju cak neki i automatik da se sihronizuje sa tvojim kompom.
Bitno je da ti znas sta je sta.
Nemoj mnogo da se brines oko toga.

stameni

A kada je uvedeno u Zapadnoj Evropi?

stameni

Quote from: "sashastar"Svi planetarijumi imaju sredeno za lokaciju i vreme i to se lako podesi


Naravno, samo se pitam da nismo slučajno zakasnili za svetom, a da to inostranstveni programeri nisu imali u vidu.

Quoteimaju cak neki i automatik da se sihronizuje sa tvojim kompom.


Aha, odavno.

Uzgred, postoje programi koji sinhronizuju časovnik PC-ja sa serverima širom sveta, bazirani na, pretpostavljam, nekom etalonu -- koji ne znam gde se nalazi. Lično me veoma zadovoljava Dimension 4.

QuoteNemoj mnogo da se brines oko toga.


Ne brinem nešto posebno, samo bih, eto, voleo da računaru dajem prave, da bi on meni davao obrađene a prave podatke.

Ima u računarskom svetu skraćenica GIGO, koja se tumači kao "Garbage In, Garbage Out" -- uneseš li đubre, đubre ćeš i dobiti. Eto, hteo bih da obiđem celu "neregularnu" proceduru.

sashastar

Stameni nerazumem cemu zudnja ili potreba za ekstemnom tacnoscu.
(da me ne bi pogresno shvatio nemislim nista negativno)

stameni

Quote from: "sashastar"Stameni nerazumem cemu zudnja ili potreba za ekstemnom tacnoscu.


Znaš šta, omašen jedan sat manje ili više u astronomiji je mnogo... 1 / 24 dana = 15 stepeni itd.

Ako si mislio na podešavanje PC časovnika, tu bi valjda bilo dovoljno podešavanje na duge staze.

Djorvoz

Nije samo omašenih 15 stepeni u pitanju ima tu i drugih stvari.
Pregledanje starih snimaka je ono što biva zakomplikovano ukaznim vremenom i još gomila stvari. Fazon je takođe u tome što je svake godine neko drugo pravilo za ukazno vreme.

To je jedna glupost. To se sve radi naodno zbog boljeg iskorišćenja dana itd. Mogli bi jednostavno da pomere radno vreme i nas liše bede.

sashastar

Stameni naravno kad je u pitanju sat vremenena da je mnogo.
Ja sam mislio da su tebi sekunde problem.

Sich

Quote from: "stameni"A kada je uvedeno u Zapadnoj Evropi?


pocetkom sedamdesetih
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter