• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Stvaranje zivota na Marsu

Started by sashastar, December 01, 2005, 01:40:21 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Gugi

Mislim da se puno bavimo Marsom jer nam je on najblizi. Svjesni smo prolaznosti Zemlje i nezgodama kojima ona moze biti izlozena, i zato "prebijeg" trazimo na najblizem povoljnom planetu. Slazem se da bi i druge trebalo istrazivati jer sam misljenja da cemo kad-tad usavrsiti tako znanje i tehnologiju da medjuplanetarna putovanja u nasem sistemu nece biti nikakav problem. Ako smo na Mjesec mogli, ne vidim sto bi covjeka moglo zaustaviti da dalje napreduje.

sashastar

Tesko da ce Covecija noga krociti osim Meseca jos negde.
Naravno tu je Mars i eventualno poneki Saturnov ili Jupiterov Mesec.
Tako da nema tu mnogo izbora.
A napredak koji ja optimisticki mozda i previse optimisticki sa moje tacke
gledista ipak zavisi ne toliko od ljudske pameti koliko od gluposti.
Tehnologija i znanje narocito danas moze da ide neverovatnom brzinom
samo da nas ne koci ljudske gluposti (ja se toga najvise bojim)

Miranda

Ma nema nista,ni od Marsa ni od Satelita.....bar ne u skorije vreme....ili mozda se neko prevari.....?

vanillasky

Quote from: "sashastar"Tesko da ce Covecija noga krociti osim Meseca jos negde.
Naravno tu je Mars i eventualno poneki Saturnov ili Jupiterov Mesec.
Tako da nema tu mnogo izbora.


Pre spustanja na mesec ljudi su mislili kako je to nemoguca misija, pa eto ... Ti sad vec razmisljas o spustanju na Saturnov ili Jupiterov mesec necu da pisem o cemu ce moj unuk razmisljati

sashastar

Svi smo mi ustvari upravu jedino sto moj teski optimizam
je u suprotnosti sa realizmom ali sve ce to vreme pokazati.

Miranda


solore

Pitanje:
Možda je pitanje suvišno ali da li neko zna zašto je mars uopšte ostao bez vode? Voda, ili neki drugi fluid, je očigledno dugo proticala i dubila njegova rečna korita. Kakva li ga je to kataklizma zadesila, šta se priča?

sashastar

Ako si mislio na vodu koja je pravila Marsove kanale veliko je pitanje
da li je uopste to voda uradila ali postoji sansa da jeste.
Sve sta se desavalo na Marsu je u sferi jos dokazivanja i ispitivanja.
Ali se mora obratiti paznju da se Mars ohladio da je izgubio veoma mnogo
atmosfere a da ne govorim o njegovom magnetizmu i sl.

solore

Znači, najverovatniji razlog za današnji Marsov izgled leži u njegovoj unutrašnjosti a ne u nekom spoljnom uticaju u vidu nekog tela koje ga je moglo izbaciti iz neke povoljnije orbite na ovu današnju.

sashastar

Znas svasta je lupalo po Marsu u njegovoj istoriji kao i po Zemlji
Ali Mars nije bas tako mali da ga moze nesto tek tako izbaciti sa putanje.
Naravno da mislim da je sve do njegove unutrasnjosti i ko zna sta sve.
Jedino ako ti nemas neku specijalnu teoriju o tome.

solore

Ne, nemam nikakvu posebnu teoriju o tome, niti želim da uđem u anale ovog foruma kao neko ko smatra da su ga vanzemaljci vezali užetom i odvukli. Imam nešto geološkog znanja pa na osnovu toga zaključujem da je nekekva tečnost prilično dugo tekla po njegovoj površini kada je bila u stanju da stvori kanale koji se nipočemu ne razlikuju od onih rečnih na Zemlji. Njih nije stvorila bujica, a ni vetar. Njih je veoma dugo stvarao nekakav fluid, lagano se usecao i horizontalno i vertikalno kao što to čine reke.

sashastar

Dobro je solore nas si covek  :D
Uplasio sam se samo da nam nije upao ponovo neki teorijanac  :grin:
Dugo vremena se smatralo da su ti kanali od izlivanje lave.
Ali sad se sve vise gleda da je u pitanju voda ili slicno.

Sasa

Quote from: "solore"Pitanje:
da li neko zna zašto je mars uopšte ostao bez vode? Voda, ili neki drugi fluid, je očigledno dugo proticala i dubila njegova rečna korita. Kakva li ga je to kataklizma zadesila, šta se priča?


Postoji ovde http://www.astronomija.co.rs/suncsist/planete/Mars/Mars.htm jedno objasnjenje (biraj link "Rana atmosfera" koji se nalazi u plavoj traci levo)

eyej

Ma ljudi..mozda su isti oni koji su gradili piramide prvo pokusali na Marsu, pa su prvo malo riljali da bi videli da li odgovara da se gradi i na kom mestu, pa posto su bili nezadovoljni, dosli kod nas! :D Sta mislite o toj teoriji! :D:D

sashastar

Joj evoga da me zavitlava znas da sam alergican na piramide i takve teorije.Ali si mozda upravu jer znas kako se kaze muski su sa Marsa.
A jel imas teorije za nase curice sa Venere. :wink: