• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Olimpijada

Started by MB, January 06, 2006, 10:39:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MB

Zdravo svima,

zeleo bih da se spremim za ovogodisnju olimpijadu iz astronomije pa me zanima koja literatura moze da koristi (kad smo vec kod toga ima li gde da se u opste nadje od m. grina astronomija - klasika u novom ruhu), gde mogu da se nadju zbirke zadataka i tako to...

sashastar

Dobrodosao na forum  :D
Nadam se da tvoj nickname neme veze sa pivom .
Objasni malo za tu olimpijadu sta je to ,gde je to i kad je to  :?:

MB

1.nema veze sa pivom, nick

2. medjunarodna stronomska olimpijada se odrzava svake godine od 1996, 2006 u Bombaju (indija). ucestvuje preko 20 zemalja a inicirali su je rusija, koreja, indija i kina koje uglavnom i odnose sve mdealje, scg vec tri (ovo je cetvrta) ucestvuje na olimpijadi... ona se odrzava u oktobru, prosla jer bila u pekingu, mrzi me vise da pisem idi na sajt http://www.issp.ac.ru/iao/
i http://olympiads.win.tue.nl/iao/

sashastar

Znaci li ovo da si ti nas reprezantativac SCG u Astronomiji  :)

Sasa

Pa kad pocnu prireme za kvalifikacije dobices tacna uputstva. Za sad se malo strpi, javicu kad saznam nesto vise.

Djorvoz

Klasika u novom ruhu ima da se kupi u skriptarnici matematičkog fakulteta u beogradu, takodje je ima i u knjižari na studentskom trgu u blizini MATF-a.
Košta oko 400 dinara.
Sa zbirkama i mi kuburimo. Ako imaš neku ili nešto saznaš javi.

Sich

Kad je bilo moje vreme za olimpjadu, onda smo dobili ruski sbornik zadac po astronomii
To je bilo posle kvalifikacija. Ne znam ko sad sastavlja pitanja, ali za moj test bilo ti je potrebno dobro opste znanje pod jedan (naravno astronomsko) i morao si da proradis fiziku (zbog zadataka tipa, Vinov zakon, luminoznost, megnitude, elektromagnetizam...) i trece i najvaznije morao si dobro da ukljucis mozak jer vecina zadataka su bili nekonvencionalni, tj nisi se sa slicnim sretao. Nije nista neobicno da neko dobar na saveznim iz fizike uradi vrlo lose test.
Znaci konacno su indijci dosli na red na organizaciju.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Djorvoz

Na žalost (ili na sreću) i mi imamo istu rusku zbirku.
Ako neko dodje do nekih zbirki zadataka iz astronomije neka javi ovde.

MB

ali ODAKLE ja da vezbam zadatke za kvalifikacije i takmicenje uopste...

ps kako se zove autor te zbirke, a jel postoji neki sajt nacionalnog komiteta tj. gde mogu dobiti zvanicne informacije o olimpijadi

vanillasky

Jel imas zutu majcu ?

Sich

Recimo, ta ruska zbirka i vujnoviceva "astronomija" nije losa kombinacija.

nema sajta, ovo je ipak srbija.
za neki zvanicne informacije dovoljno je da cekas da se one objave, a objavice se kad dodje vreme za to
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sasa

Oni koji se vec interesuju za olimpijadu treba za pomoć da se obrate Nikoli Božiću na bozicn@eunet.yu

Nikola je sad VD rukovodilac seminara astronomije u Petnici. Dakle, samo pisite Nikoli i pitajte sve sto imate u vezi olimpijade.