• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Potrebna pomoć oko sređivanja Optisan 60060

Started by Viks021, September 03, 2010, 03:52:12 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Viks021

Zdravo,
nedavno sam uzeo da sređujem par godina star Optisan 60060 koji je stojao par godina, malo na terasi zaboravljen, malo u sobi bez grejanja. E sad pre nego što krenete kako je Optisan ovakav i onakav, sve to znam, ali to je to što imam i šta da radim.

Elem, koliko sam ja čitao :) otprilike sve što sam mogao da uradim na njemu, a bez da nešto menjam od delova sam uradio. Unutrašnjost cevi je matirana, cev fokusera prebudžena da se ne pomera unutar nosača fokusera gubeći osu, podesio sam pritisak mehanizma za fokusiranje da se može lepo bez napora pomerati. Mislim da mi je ostalo još da napravim montažu i da povećam prečnik dugmadi za kontrolu fokusera, kakobih mogao da finije fokusiram sliku.

Pri tome sam očistio objektiv i kulare u destilovanoj vodi i sve sastavio nazad. E sad: prilikom rastavljanja objektiva naravno nisam tada uopšte znao šta ću zateći unutra, niti sam obratio pažnju na redosled delova. Kasnije sam tražeći informacije o tome šta sam to rastavio, ustanovio da se radi o "air-spaced" akromatskom dubletu (čovek se uči dok je živ).
Sastavio sam obektiv nazad po Fraunhofer principu (R1>R2, R3<R4) koristeći originalni plastični prsten kao odstojnik između dva sočiva (nemm pojma da li je tako bilo i fabrički).

Na dnevnom testiranju (ciljao sam komšijin dimnjak na 30tak metara daljine) i da li uopšte radi ispostavilo mi se da ne mogu dovoljno da izvučem cev fokusera da bih izoštrio sliku kako treba. Kada rukom držim okular (koristio sam H12) skoro skroz izvučen iz cevi, onda dobijem za moje pojmove odličnu oštru sliku (mada je možda malo bleda).
Onda vidim na teleskopu piše fokusna dužina 600mm, uzmem metar da izmerim i vidim stvarno 60 cm od prve spoljne površine sočiva objektiva dođe na dužinu kao kada mi je cev fokusera skroz izvučena.

Da mi je cev duža za oko 5 cm, mogao bih lepo koristiti fokuser +/-, ovako nema šanse.

Moje pitanje je da li postoji mogućnost da sam zbog pogrešno sastavljenog objektiva produži originalnu fokusnu dužinu (ne znam koliko je ovo glupo što pitam, ali otkud znam), ili je upitanju moje dioptrija, mada ne nosim naočare.

Razmišljam čak i da jednostavno produžim cev za tih 5 cm preko nekog dodatka i da verovatno bude OK, ali ako je samo do pogrešno sastavljenog objektiva onda je to mnogo manje posla.

Pozdrav,

Viks

mravic

Verovatno si na kupovnom teleskopu imao zenit prizmu pa je fokus bio  dobar tj. mogao si izoštriti sliku a da ne izvlačiš toliko fokuser dok bez zenit prizme je normalno da ne postižeš fokus. Slika je svetla baš zato što okular držiš izvan cevi fokusera pa ti svetlo ulazi u okular sa strane...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Viks021

Da, imam još jedan deo, kao koso ogledalo da se gleda sa strane, ali nisam mislio da je to obavezno da se stavi. Na forumu svi preporučuju korišćenje bez toga - ako mislimo na isto. Ubeđen sam da mi pored toga nijedan deo  nije preostao posle sastavljanja.

Da li mislimo na isto: deo u kome se nalazi koso ogledalo, sa jedne strane se stavlja na fokuser, a sa druge strane se stavlja okular?

Hvala na brzom odgovoru,

Viks

CyberianIce

Da, to je to. Nisam video da se negde savetuje izbegavanje upotrebe toga, to nije losa stvar ako pokusavas da posmatras objekte koji se nalaze u blizini zenita jer bi bez toga posmatranje bilo prava akrobacija. Zato se i zove zenit-spiglo ili zenit-prizma.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mravic

To je to, i preporučava se da se izbegava zbog loše kvalitete pa ti to još dodatno kvari sliku. Takodje se pokušava što više stakala izbaciti jer ni jedno staklo ne propušta 100% svetlost već ga svaki deo i u okularu pomalo blokira.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Viks021

Hvala na odgovorima, večeras je kod mene neka izmaglica pa ću probati da testiram sutra po danu, ili kasnije oko ponoći ako se lepo razvedri.

Pozdrav,

Viks

Viks021

To je to, sa prizmom radi. Za probu sam posmatrao malo Jupiter sa svoja trenutno 3 vidljiva meseca ili mi je četvrti bio van vidnog polja.

Možete li mi reći kako se zove greška kada sa gornje strane Jupitera malo razliva plavu boju,  a sa donje strane crvenu, pa da mogu da potražim na netu kako se rešava ili bar minimalizuje.

Pozdrav,

Viks

5ja

Quote from: Viks021 on September 04, 2010, 01:19:11 am
To je to, sa prizmom radi. Za probu sam posmatrao malo Jupiter sa svoja trenutno 3 vidljiva meseca ili mi je četvrti bio van vidnog polja...


Nije ti van vidnog polja, Ganymede je u tranzitu.. ;)
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

mravic

Greška koju spominješ je hromatska aberacija i redovna je kod jeftinih reftaktora dok kod reflektora je nema...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

CyberianIce

Quote from: Viks021 on September 04, 2010, 01:19:11 am
Možete li mi reći kako se zove greška kada sa gornje strane Jupitera malo razliva plavu boju,  a sa donje strane crvenu, pa da mogu da potražim na netu kako se rešava ili bar minimalizuje.


Hromatska aberacija je primarna opticka mana jeftinijih refraktora ali moze biti i posledica lose konstruisanih okulara. Tako da losi okulari mogu samo jos da pojacaju ovaj efekat, ti isprobaj neki drugi ako imas mogucnost i izbegavaj da koristis barlow na tim jeftinim spravama.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

sale11472

Hmm kad si već sređivao fokuser razmisli o tome da ga zameniš verzijom od 1,25 inča (ako se ne varam tvoj teleskop ima 0,965) mislim ne mora to da bude ne znam šta ali pogledaj ovde jeste plastika ali imam utisak da je bolji od ovoga koji je sad na teleskopu (ipak je to Crayford ;) )
Što se daljeg sređivanja optisana tiče imaš na vrhu ovog podforuma temu pa na drugoj stranici prva poruka sadrži link ka odličnoj strani za sve one koji imaju takav teleskop....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Viks021

Ukoliko budem budem napravio fokuser poput onog iz upusva sa linka, da li to onda znači da bih morao koristiti i nove okulare ili dolaze u obzir ovi koje sad imam od 0,9'' uz odgovarajući adaper?

Takođe našao sam prilično OK upustvo za čišćenje dublet objekiva. Dokument je javno dostupan pa pretpostavljam da je u redu da postavim link: http://www.cloudynights.com/documents/cleaning2.pdf

Da sam ranije pročitao neke stvari bi mi lakše išle. Jedino bih u upustvo dodao korišćenje gumenih rukavica za baratanje sočivima (ma koliko smešno zvučalo, one kao za čišćenje kupatila su savršene za ovo).


Ljubo

QuoteUkoliko budem budem napravio fokuser poput onog iz upusva sa linka, da li to onda znači da bih morao koristiti i nove okulare ili dolaze u obzir ovi koje sad imam od 0,9'' uz odgovarajući adaper?


Možeš koristiti i okulare koje imaš, uz ovakav adapter:
http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p284_Adapter-von-1-25--auf-24-5mm-Steckhuelse.html
Ukoliko poznaješ (a još bolje ako si dobar) s nekim solidnim metalostrugarem može ti ga i on napraviti.

QuoteTakođe našao sam prilično OK upustvo za čišćenje dublet objekiva. Dokument je javno dostupan pa pretpostavljam da je u redu da postavim link: http://www.cloudynights.com/documents/cleaning2.pdf


Vodi računa da čišćenje objektiva ne obavljaš prečesto, jer ćeš time nanijeti više štete nego koristi. Mala količina prašine i najsitnije flekice nisu alarm da odmah treba krenuti u čišćenje!

sale11472

Quote from: Viks021 on September 12, 2010, 10:33:38 pm
Da sam ranije pročitao neke stvari bi mi lakše išle. Jedino bih u upustvo dodao korišćenje gumenih rukavica za baratanje sočivima (ma koliko smešno zvučalo, one kao za čišćenje kupatila su savršene za ovo).


A ne, savršene su hirurške rukavice ;D

Što se fokusera tiče, to se radi da bi MOGAO da koristiš nove okulare pošto kod tog jadnog Optisana su upravo okulari ti koji su najslabija karika .... Ma ako napraviš (ili kupiš) fokuser uporedi te tvoje hajgense sa nekim najjeftinijim plesl okularom i videćeš da ti objektivi na Optisanu i nisu tako loši (uprkos tvom čišćenju ;D ) Nije da ćeš videti nešto mnogo više ali ono što može da se vidi takvim teleskopom biće mnogo bolje....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Mihael

Hirurške rukavice od lateksa su dobre, ali pazi da budu bez talka, odn. pudera, inače ode mast u propast...