• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Preporuka za teleskop

Started by Dejan1, May 29, 2010, 01:59:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dejan1

Pozdrav svima,interesuje me koji teleskop je po Vasem misljenju najbolji za DSO od ova tri:

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/1501200-dobson-skywatcher

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-montazi/130900-eq2-skywatcher

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-montazi/130650-eq2-skywatcher

Imao bih para da kupim neki od ova tri i posto me vise privlace galaksije nego planete a pocetnik sam reko bolje da pitam iskusnije ?  :)

CyberianIce

Sta god da dodjes i napises ovde od predloga, nije dosta. Uvek ima mesta da se predlozi nesto skuplje. Jel ima neke sanse da ikako izmudrujes 150/750, ne mora ni biti BD vec samo 150mm f/5? To je izvikani, provereni i u mnogim slikama opevani teleskop za DS. Makar da uzmes samo 150mm f/5 OTA i napravis sam tu dobson montazu?

Evo ovo npr. jeftinije je od tog prvog za oko 5k dinara a ako se snalazis malo oko drveta, dobson nije tesko napraviti: http://www.teleskop.rs/teleskop/newton-ota/150750-sw-black-diamond-newton-tubus
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

gilecais

Ja imam plavi tubus SW 150 mm/750 mm na prodaju sa traziocem 6x30 sa 2 drzeca prstena i nosecom sinom  u odlicnom stanju za samo 14 000 sr.dinara.Saljem sliku na kojoj se moze videti taj tubus.Pozdrav od Gileta.

sale11472

Ako ti je DSO prioritet slobodno kontaktiraj Gileta i vidi da skupiš  pare za EQ3 montažu (ili napravi doboson montažu, uputstva sa krojnim listama imaš na linku iz lepljive teme na vrhu ovog podforuma) i bićeš zadovoljan duže vreme....
naravno biloje ovde po oglasima još tih 150/750 pa probaj da kontaktiraš prodavce da vidiš da li su još na prodaju....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Dejan1

Hvala svima na odgovorima,nisam ni razmisljao o sklapanju teleskopa..
Super je ova ponuda Gileta,i nasao sam uputstva za izradu montaze,al posto ja nisam vest u tome,ja cu to da pokazem coveku koji se bavi stolarijom ovde u kraju pa kad mi on da svoje misljenje javljam sta cu dalje... Pozdrav

CyberianIce

Jos bolje, ako negde nisi isguran, mozes preuzeti nacrte i uputstva i prepustiti to strucnjaku. I opet sam siguran da ces proci mnogo jeftinije.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

kruska

bolje ustedi jos para pa ces za to vreme videti jos boljih i vecih teleskopa
Svakako, megalomanija je pozeljna. Sto veci to bolji teleskop
ako vec uzimas teleskop od pocetka, uvek mozes kupiti i samo ogledalo
Najpre uzmes ogledalo bar 12 incha
pa onda ovo (fotoaparat)
pa ono (koma korektor, okulari, adapteri)
pa ono (montaza ekvatorijalna)
i kad puknes dosta para shvatices
da je ipak najvaznije imati dobru osnovu a to je veliko ogledalo dobre izrade
ako vec nemas para za neki skupi refraktor

sale11472

I na gore naveden način nikada nećeš ništa posmatrati......

Samo ćeš čekati da skupiš dovoljno za bar još jedan komad opreme...

Ako imaš živaca da još malo čekaš i potrošiš vše para onda je moja preporuka naravno dobson 200/1200.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Ne treba ti uopšte veliko ogledalo, osim ako nisi zainteresovan za ozbiljan POSMATRAČKI rad. Ako ćeš da slikaš onda jeste: MONTAŽA. Na montaži može da bude i objektiv 70-200mm (ko je rekao Sigma 70-300 apo?) ili neki fiksni ruski 130mm koji se valjaju po aukcijskim sajtovima za 20-40e. Mada možeš i sa još manjim, recimo stock 18-55 može da posluži za widefield, a pre neki dan sam ga navrnuo na 55mm i perfektno razdvojio epsilon Lire na dve (od moguće 4) komponente - ali sa tripoda, bez praćenja..

A ako hoćeš da GLEDAŠ i ponešto možda skiciraš onda da, što veće ogledalo. I naravno, zbogom svete - odoh da gledam planete. Iz neke divljine, što dalje od svetala.
I koliko god para uštediš time što ne kupuješ foto-opremu to isto srokaš na skuplje okulare tako da... svaki hobi košta  ;D

Yagodinac

Eh, da - upravo gledam neke fotose Jewelbox klastera (NGC4755) i okoline. Tu bi trebalo nekih 300mm najbolje. Uostalom mnogo je klastera koji su blizu pa ipak ne staju u vidno polje nijednog teleskopa. E tu na scenu stupaju teleobjektivi. I zaboravio sam da spomenem još jednu rusku varijantu: MTO. Garantovano bez hromatske aberacije.
Живео друг Максутов!

Dejan1

Joj ljudi polako :)  Nemam ja para toliko,studiram,nemam nikakvih prihoda itd itd ...Al posto me zanima astronomija,reko da probam da nabavim neki teleskop..Ova kombinacija sa kupovinom tubusa i rucnom izradom montaze je za mene taman,posto me fotografija ne zanima toliko...I gledao sam fotose sa foruma npr. od Yagodinca posto je njegov 150/750 i odlicne su.Bar priblizno tako kad bih mogao da vidim bio bih prezadovoljan  ...A posle verovatno rastu apetiti al ima vremena...Kako sad stvari stoje,posto je kao i uvek nesto iskrslo moracu da sacekam mesec dana i za ovaj  :(

spadej

Bolje dvoged u ruci nego teleskop u ormaru (ili u prodavnici).

Yagodinac

Quote from: Dejan1 on June 06, 2010, 01:38:13 am
...I gledao sam fotose sa foruma npr. od Yagodinca posto je njegov 150/750 i odlicne su.


Odlične?! Nisi ti video kako slikaju Janko Mravic i Jaroslav Grnja, isto sa 150/750. To je odlično.
Ma uzmi 150/750. Slika nije (i ne može nikad da bude) kao fotos kroz njega ali je verovatno najbolji teleskop gledajući uloženo/dobijeno.

gilecais

Slazem se sa Jagodincem.Odnos cena/kvalitet/rezultati su na strani tog tubusa 150/750.Ja to stvarno mislim ne zbog toga sto imam jedan takav na prodaju .Prodajem ga zbog toga sto imam dva komada jedan plavi tubus a drugi je B.D.SW isto ali crni tubus pa mi je jedan nepotreban.U bifsoj Jugi je to po meni najpopularniji OTA.Pozdrav od Gileta.

sale11472

Ček' malo. Da li ti hoćeš da se baviš astrofotografijom ili posmatranjem ???
Mislim u oba slučaja posao će ti završiti taj 150/750 tubus ali ako misliš bilo šta da slikaš zaboravi na dobson montažu i počni a ozbiljnom štednjom za dobru montažu (čitaj HEQ5 minimum)
Pošto kažeš da nemaš para onda ako za početak hoćeš da se baviš samo posmatranjem opet kupiš taj tubus i napraviš dobson montažu samo pre nego što počneš da sečeš daske vodi računa da je taj tubus prilično kratak pa je poželjno povećati visinu montaže da bi mogao udobno da ga koristiš....

Što se veličine ogledala tiče ovo će ti biti dovoljno za višegodišnje posmatračko (a bome i fotografsko) zadovloljstvo, naravno uz uslov da ga koristiš... IMHO najčešće kukaju da imtreba veće ogledalo oni koji najmanje posmatraju.... mislim lepo je želeti više i bolje ali eto npr mene je moja prva Letenka izlečila od aperture fever-a jednostavno super je ogledalo od 16" ali je taj teleskop jednostavno prevelik za mene ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D