• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ekvatorijalna platforma

Started by Astro_fun_times, January 10, 2022, 09:21:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Astro_fun_times

Dosta ljudi kod nas ima dobri stari Dobson dizajn, a opet ne vidim da postoji tema o ekvatorijalnoj platformi za Dobsona.
Da li to kod nas nije bilo primamljivo do sada?

Ne deluje tesko za napraviti a trebalo bi da omoguci pracenje objekta od nekih 20 do 60min, zavisno od konstrukcije.

Da li neko ima iskustva sa ovim?
Da li je neko pravio vec?

Prilicno jednostavan dizajn a omogucava pracenje objekta u okularu, cak i snimanje.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Nisam pravio ali sam 100% za.

Mislim da je to dobro rešenje i da je vrlo jednostavno napraviti u samostalnoj izvedbi.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Pa da, bilo bi dobro da se udruzimo, nadjemo sve sto nam treba, skupimo se kod nekog ko ima radionucu kakva je potrebna i napravimo za male pare platforme i poboljsamo nase dobsone a i uzivanje.
Zima je pa su nocu za gledanje retke, a ovo je super projekat da spremno docekamo prolece
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

CyberianIce

Quote from: vlaiv on January 10, 2022, 10:14:36 pmMislim da je to dobro rešenje i da je vrlo jednostavno napraviti u samostalnoj izvedbi.

Ja imam potpuno oprecno misljenje o tome. Mislim da nije "dobro", a takodje mislim da nije ni jednostavno za izradu kako se na prvi pogled cini, odnosno da treba uloziti vise truda nego sto ce biti nagrada. Na tim fokalnim duzinama, nemam neka ocekivanja od tog dizajna za astrofotografiju. Radije sam za motorizaciju dobsona na obe ose sa derotatorom polja (time bi dobio i GoTo) ali se pokazalo da je i u tom slucaju balansiranje dobsona jako nezgodno.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

vlaiv

Quote from: CyberianIce on January 11, 2022, 09:16:28 am
Quote from: vlaiv on January 10, 2022, 10:14:36 pmMislim da je to dobro rešenje i da je vrlo jednostavno napraviti u samostalnoj izvedbi.

Ja imam potpuno oprecno misljenje o tome. Mislim da nije "dobro", a takodje mislim da nije ni jednostavno za izradu kako se na prvi pogled cini, odnosno da treba uloziti vise truda nego sto ce biti nagrada. Na tim fokalnim duzinama, nemam neka ocekivanja od tog dizajna za astrofotografiju. Radije sam za motorizaciju dobsona na obe ose sa derotatorom polja (time bi dobio i GoTo) ali se pokazalo da je i u tom slucaju balansiranje dobsona jako nezgodno.

Nisam siguran da je ovde iko mislio na ozbiljnu astrofotografiju. Trebalo bi da je dovoljno dobro pracenje da drži planetu u vidnom polju ili na senzoru za planetarno. Ja sam to radio sa EQ2 i običnim DC motorom - nije čak bio ni steper, pa se moralo gađati koja voltaža najbolje prati.

Što se tiče izrade - nacrta se šablon i ode se kod ovih što prodaju medijapan / lesonit za nameštaj. Oni seku po meri i kantuju.

Jedino se moraju naći zglob, točkići i vođica. Ovo zadnje ima kod opreme za 3d štampače recimo, a ovo ostalo po gvožđarama / uradi sam.

Ko voli da posmatra planete, praćenje umesto gurkanja je stvarno veliki bonus.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Za posmatranje da, za astrofoto - ne. Nivo preciznosti koji je potreban za jedan, npr, 1600mm teleskop od 40kg je daleko veći nego što ijedna ekvatorijalna montaža ispod 10 000e može da pruži, i to ne računajući samo problem balansa, vođenja i nosivosti (zamislite fleksije u dobsonu). Ali ako neko može da uradi veliki broj kratkih ekspozicija od po 10-30sec i složi ih, možda nešto i bude od toga.
Poenta je da sa manjim reflektorskim tubusom i nekom jačom montažom čovek može da dobije bolje rezultate nego dobsonom i platformom.

vlaiv

Ne znam zašto se svi hvataju za taj astro foto na EQ platformi - ona je prevashodno za vizualno, ali da, određenim tehnikama se može dobiti dobra fotografija i sa platformom.

Evo primera:



Autor Emil Kraaikamp (AutoStakkert je njegov software)

16" F/5 dobson na ekvatorijalnoj platformi

No, to nije poenta izrade jedne. Ona se prevashodno pravi zbog vizuelnog dela i ako neko hoće, može da radi lucky planetarno ili DSO sa njom i odgovarajućom kamerom.

Ne verujem da iko misli da radi dugu ekspoziciju sa takvom platformom.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Upravo, platforma bi drzala planete ili bilo koji drugi objekat u okularu bez potrebe za pomeranjem obe ose svakih 3-4 sekunde.
Uzivanje bi bilo vece. Takodje pokazivanje drugim ljudima bi bilo lakse jer objekat ne bi pobegao iz vidnog polja tako brzo.

A sto se tice astrofotografije itekako je moguca.
Naravno da nije savrsena.
Ljudi rade astrofotografiju sa daleko vecim dobsonima, na platformi, od ovih koje mi imamo i to uspesno.

GoTo je daleko skuplja varijanta s tim da ja licno ne zelim GoTo.
Za mene to oduzima zabavu trazenja i pronalaska objekta.
Ali zato kad ga pronadjem mislim da bi bilo korisno upaliti motor i pratiti objekat u okularu.

Koliko sam shvatio postoje dva dizajna.
Jedna kod kojeg se "klizaci" stavljaju pod uglom zavisno od latitude
I drugi kod kojeg su klizaci vertikalni.
Da li to znaci da taj drugi dizaj sa vertikalnim klizacima radi na bilo kojoj latitudi?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Quote from: Magelan118 on January 11, 2022, 12:29:24 pmDa li to znaci da taj drugi dizaj sa vertikalnim klizacima radi na bilo kojoj latitudi?

Mislim da ne, ali nisam siguran.

Jel imaš neki link na tu drugu varijantu da vidim tačno o čemu se radi.

Evo principa na kojoj radi EQ platforma:



Na toj slici - ugao alfa mora da bude jednak visini severnjače - što je ovde kod nas 45°.

Jedini način da se platforma koristi na drugoj geografskoj širini je da se platforma "nagne" - bilo mehanizmom na nogarama bilo nekim sistemom na samoj platformi - zglob i tamo gde se gornji deo oslanja. Ovo drugo je teže jer se menjaju parametri te kružnice.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

January 11, 2022, 01:31:45 pm #9 Last Edit: January 11, 2022, 01:37:22 pm by Magelan118
http://www.reinervogel.net/index_e.html?/Plattform/plattform_VNS_e.html
Sa leve strane izaberi EQ platform
Moras dosta da skrolujes dole do dna stranice pa ces naci likove za obe verzije

Jasan mi je princip te prve verzije jer se koriste uglovi.
Ovaj drugi princip gde su prednji klizaci vertikalni (vns) ali malo su zakrenuti, za njih mi nije jasno da li fukcionisu na bilo kojoj latitudi.

Na toj slici sto si stavio se vide oba principa, krug je standardna prva verzija sa uglom zavisno od latitude, a drugi, crvenom bojom "VN segment" je vertical north segment, ta druga verzija.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Razumem razliku.

Razlika je samo u tome kako stoje točkići - da li pod uglom onda je isečak kružnice ili stoje "normalno" odnosno bez iskošenja - onda je ugao prenet na kružnicu pa je onda ona zapravo elipsa a ne kružnica.

No nije ni bitno - odgovor na tvoje pitanje: oba pristupa zavise od latitude i realno praviš za jednu latitudu a u principu se može koristiti u malom rasponu oko te latitude tako što malo nakriviš platformu da je bolje useveriš.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times



A ne ne, evo vidi se na slici, zavisno od ugla pod kojim je glavno krug, sa njega se spusti vertikalno dole segment koji korespondira uglu kruga za tu latitudu.

Da da, skontao sam.
Ipak zavisi od latitude.

Onda je lakse iseci kruzne segmente nego te vertikalne.

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

Sto se tice pogona tj motora, e to su za mene spanska sela.
Video sam da ljudi koriste motor za pokretanje eq1 ili eq2 montaze.
Ne znam kolike su oni snage ali su prilicno zgodni.

https://mehatron.rs/step-motori-nema-17#/pageSize=10&viewMode=list&orderBy=0

Ne znam da li neki od ovih motora ima slicnu snagu, a nije mi ni jasno na kojoj voltazi rade.

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Mislim da je bolja varijanta ići sa steper motorom nego sa običnim DC jer steper motor može da kontroliše brzinu lako.

Pored steper motora ti treba i drajver, recimo ovaj:

https://mehatron.rs/tb6600-drajver-za-step-motore

On kontroliše napon i jačinu struje koju daje motoru.

Na kraju je zgodno to sve povezati na mikro kontroler tipa arduino koji se jednostavno isprogramira da pokreće steper odgovarajućom brzinom.

Evo kratak video koji demonstrira sve to:

https://www.youtube.com/watch?v=FggSRQqB_a4

Broj stepova u sekundi se lako računa. Potrebno je znati sideralnu brzinu kao i obim glavne kružnice i točkića koji je pogoni.

Uzmimo "King rate" kao sideralnu brzinu - 15.034"/s

Recimo da je prečnik glavne kružnice (ovde odoka dajem vrednosti samo da pokažem računicu) 1.5m a da je prečnik pogonskog točkića 15mm

Prenosni odnos je 100:1

Ako uzmemo 0.9° steper, onda je jedan step motora zapravo

(360 / 0.9 = 400) 100 x 400 = 40000

1/40000 cele kružnice odnosno 0.009° odnosno 0.54 lučna minuta ili 32.4 lučne sekunde.

Ako podesimo 32 mikrostepa, onda će svaki mikro step biti 32.4 / 32 = 1.0125"

Potrebno je da pređemo 15.034" svake sekunde, onda se svaki step okida 1.0125 / 15.034 = ~0.067347346s odnosno 67.347346ms po mikrostepu.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Ako se koristi arduino, onda nema potrebe za mikro prekidacima, to se uprogramira u arduino posle koliko sekundi da se motor iskljuci pa kad se platforma pomeri u pocetni polozaj, ponovo se startuje program.

Da li bi jedna baterija od 9v pokretala to sve? Motor, driver i arduino?

Oni motorici sto sam poslao link, oni rade na 9v? Tj driver im daje struju sa baterije koliko je potrebno, ali dovoljna je ta jedna baterija?

Ne zelim da vukljam razne akumulatore.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2