• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zvezdane staze asteroida Palasa

Started by Laci, May 19, 2010, 01:57:42 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

Hiroviti mesec Maj ove godine je uspeo da sakupi par vezanih vedrih noći u Zrenjaninu kao 14/15.05. i 15/16.05 . Ovo sam iskoristio kako bih pokušao da uočim kretanje jedne nebeske lutalice - asteroida Palasa lako uočljivog u ovom periodu sa magnitudom ispod 9m. On se ovih dana kretao na granici sazvezđa Zmija/Severna Kruna i to u blizini dragulja u Severnoj Kruni, njene naj sjajnije zvezde, Geme.



Program StarCalc je pokaziva da se asteroid kreće u okolini sjajnije zvezde HR 5745, na par stepeni jugo-zapadno od Geme.



Obe noći nebo je bilo sa transparencijom 4/5 stim što je prva bila sa nešto više oblacnosti pa je prvi snimak malo tamniji.
Fotografisano afokalno: teleskop Njutn GSO 150/750 + okular 32mm SuperPlosl + fotoaparat Sony DSC-H10.





Na snimcima je naj sjajnija zvezda HR 5745 a uočljiv je rombični asterizam ispod nje.
Naravno, Njutn izvrće sliku sever-jug i istok-zapad pa je na fotografijama zapad u levu stranu a sever na dole.
Parametri fotoaparata:
Objektiv: 6mm na F/3.5
Ekspozicija: 10sec pri ISO-1600

Radi boljeg uočavanja kretanja asteroida, kombinovao sam ova dva snimka u gif animaciju gde je fiksirana zvezda u gornjem levom uglu:



Svetliji objekat koji se udaljava na zapad (u levo) od pomenutog asterizma u vremenskom periodu od oko 24h: asteroid Palas :).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

gilecais

Vrlo lepo Laci.Mogao si napravit vise snimaka za krace vreme te ih spojiti u Registax-u gde bi ti Palas izgledao kao linija ili tackice blizu jedna drugoj u nizu.Pozdrav od Zoltana.PS.Evo mog rada od juce fotka je od 18.08.2009.

Miro

To je Jupiter, a ne ono bledunjavo izdanje odnedavno!!! ;D

Yagodinac

Gile, bravo za Jupiter! Znači, otvorena je sezona lova na veliku planetu :-)

Laci, koliko je vidno polje tog plossla i koliko si kropovao? Na osnovu ovoga može baš lepo da se odredi pomak u sekundama/minutima Pallasa. Sem toga možeš i razmak između zvezda da odrediš u CartesDuCiel pa tako da proceniš pomak.
Naravno, samo izmišljam neke gluposti...
Lepi radovi asteroida!

Laci

Quote from: gilecais on May 19, 2010, 08:13:09 am
...Evo mog rada od juce fotka je od 18.08.2009.

Fotka dostojna najvećoj planeti Sunčevog sistema, gigantu Jupiteru :D. Bravo, Zolika :)!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Quote from: gilecais on May 19, 2010, 08:13:09 am
Vrlo lepo Laci.Mogao si napravit vise snimaka za krace vreme te ih spojiti u Registax-u gde bi ti Palas izgledao kao linija ili tackice blizu jedna drugoj u nizu.


Zahvaljujem se za pohvalu. Ovo što predlažeš, podseća me na 'blink' metodu stim što bih imao sve položaje od jednom snimku umesto jedne animacije više uzastopnih položaja. Ovu metodu sam svakako trebao i da primenim. Na moju žalost, imao sam puno nepoznanica kako je realizovati u praksi sa ovom mojom opremom pa sam išao na neko srednje rešenje sa velikim uočljivim pomakom u dužem vremenskom periodu. Sada već imam malo više iskustva u ovome pa ću je svakako isprobati prvom prilikom kada se vremenski uslovi poboljšaju.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

gilecais

Hvala na lepim recima.Jagodince ovo je zagrevanje za nailazeci Jupiter da se podsetim kako mogu da izcedim maksimum iz moje opreme.Ova fotka je iz serije koju sam tek sada stigao temeljno da odradi zahvaljuljuci losem vremenu.Imam samo onda nesto vise vremena.Za sada toliko.Pozdrav od Zoltana (Gileta). ;D

Laci

Quote from: Yagodinac on May 19, 2010, 12:38:30 pm

Laci, koliko je vidno polje tog plossla i koliko si kropovao?



Vidno polje okulara je 2 stepena. Rezolucija fotografije je 3264 X 2448 piksela a kropovane su na 2328 X 1804 piksela.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

May 19, 2010, 11:38:30 pm #8 Last Edit: May 19, 2010, 11:44:08 pm by Laci
Quote from: Yagodinac on May 19, 2010, 12:38:30 pm

Na osnovu ovoga može baš lepo da se odredi pomak u sekundama/minutima Pallasa. Sem toga možeš i razmak između zvezda da odrediš u CartesDuCiel pa tako da proceniš pomak.
Naravno, samo izmišljam neke gluposti...
Lepi radovi asteroida!



Hvala za pohvalu :)!  I meni je prvo palo na pamet da posmatranje izrazim brojkama ali sam ubrzo odustao zbog ne poznavanja problematike računa vezanog za Asteroide. Pročitao sam na:

http://astrowww.phys.uvic.ca/~tatum/celmechs/celm12.pdf

u vezi astrometrije asteroida CCD kamerom i našao metodu kojom bi se mogao poslužiti za određivanje pomeraja asteroida Palasa uz pomoć načinjenih fotografija. Princip je jednostavan i svodi se na prosto prebrajanje piksela.

Priznajem da je ovo što ću sledeće izneti neka moja interpretacija ove metode. Uz to ako nekome zapadne muka od lupetanja usled ne poznavanja metode obrade rezultata merenja, slobodno neka koristi i paradajz (samo molim da ne bude flaširani ;D!). Za prebrajanje sam koristi PhotoShop v7.0 a trudio sam se da se što više približim centru objekta kada sam merio rastojanja u pikselima.

Prvo mi je bila potrebna kamera konstanta a nju sam izračunao na osnovu originalne fotografije rezolucije 3264 X 2448 [piksela] i položaja svetlih zvezda za epohu J2000 iz kataloga Tycho-1. On se nalazi u sklopu StarCalc programa i nekako mi paše da koristim ovaj simulator. Kamera konstanta iznosi 2.4["/piksel].

Izabrao sam zvezdu HD 138005, istočno od Palasa, kako bih imao referencu odakle da brojim piksele.



Na datum 15.05. u 0:55h(LT) rastojanje Palasa od HD 138005 je bilo 815 piksela horizontalno (vrlo približno pravac istok-zapad)  i 105 piksela vertikalno (vrlo približno pravac sever-jug). Pomnoženo sa kamera konstantom, dobijaju se lučna rastojanja Palasa 1956.0["] zapadno i 252.0["] južno od HD 138005.

Potpuno analogno ovome, ali na datum 16.05. u 0:18h(LT), rastojanje između Palasa i HD 138005 iznosi: 1124 piksela horizontalno i 40 piksela vertikalno. Odnosno, lučno rastojanje Palasa iznosi 2697.6["] zapadno i 96.0["] juzno od HD 138005.

Sada je lako izračunati pomeraj asteroida i da se proceni srednja vrednost lučne brzine u posmatranom periodu.
Pomeraji predstavljaju razlike položaja asteroida u odnosu na zvezdu HD 138005 za datume 16.05. u 0:18h(LT) i 15.05. u 0:55h(LT):
2697.6["] -  1956.0["] = 741.6["] i predstavlja pomeraj asteroida ka zapadu;
96.0["] - 252.0["] = -156.0["] pomeraj ka jugu. Pomeraj ka jugu je negativan. Ovo znači da se asteroid pomerio suprotno, odnosno, pomeraj iznosi 156.0["] ali ka severu!

Ako se kretanje u toku posmatranog vremenskog intervala 23h37' (= 23.62[h]) aproksimira pravom linijom, tada je dužina pređenog puta (Pitagorina teorema) 757.8["] (oko 13 lučnih minuta) i predstavlja ukupni pomeraj asteroida u posmatranom periodu.

Srednja brzina kretanja iznosi:
757.8["] / 23.6[h] = 32.1["/h] ili ti oko pola lučne minute za 1 čas.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

kruska

kakvi opisi....
iliti projekcija malog objekta u binarni kod fokusiranjem fotona ....

Yagodinac

Bravo za Lacijev rad!
Odavno se kod nas neko nije potrudio da iscedi scientific podatke iz opreme. Ja bih lično odokativno merio na ekranu (na ekvivalentnim dimenzijama slika) a ne bih merio pixele ali ok, Lacijeva metoda je preciznija.