• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Potrebna detaljna preporuka i iskustvo

Started by Ygor2000stargazer, February 10, 2013, 09:16:27 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ygor2000stargazer

Pozdrav svima!
Još malo da uštedim pa idem da pazarim... ;)pa mi je potrebna preporuka:
Da li se SkyWatcher 150/750 EQ3 isplati zbog manje apeture i EQ montaže u odnosu na 200/1200 dobson koji je veći ali nije moguće "smooth"praćenje objekata? Takodje me zanima astrofoto manjeg budžeta u koji ne dolazi u obzir EQ6 i slične montaže.
Već sam pogledao označene postove ali nisam naša konkretnu stvar(preporuku i iskustvo iz prve ruke).
Pozdrav.

Sekula

Quote from: Ygor2000stargazer on February 10, 2013, 09:16:27 pm
Pozdrav svima!
Još malo da uštedim pa idem da pazarim... ;)pa mi je potrebna preporuka:
Da li se SkyWatcher 150/750 EQ3 isplati zbog manje apeture i EQ montaže u odnosu na 200/1200 dobson koji je veći ali nije moguće "smooth"praćenje objekata? Takodje me zanima astrofoto manjeg budžeta u koji ne dolazi u obzir EQ6 i slične montaže.
Već sam pogledao označene postove ali nisam naša konkretnu stvar(preporuku i iskustvo iz prve ruke).
Pozdrav.



Na taj pomenuti 150/750 na EQ3 dodaj upgrade sa motorima i eto ti što se praćenja tiče donja granica za astrofoto ispod koje ne bi trebalo da se ide ako se hoće da se radi baš astrofotografija.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Ygor2000stargazer

Hvala na savetu Sekula!
Nego,da bi pratili objekte treba li mi samo  R.A. MOTOR(jedan)i šta tačno znači stepping motor?
Hvala još jednom.

Zokikac

Btw kad vec pomenu montazu,da li postoji mogucnost pravljenja montaze za pracenje za doticni dobson 200/1200 i da li neko ima iskustva sa tim tj da li se to isplati raditi i koliko je to precizno?

Ygor2000stargazer

Znaš kako Zoki(ako smem tako da te zovem :) )ti možeš motorizovati dobsona tako što mu dodaš specijalnu EQ montažu. Mada,nije
tako pouzdana i komlikovano ju je postavljati. SkyWatcher pravi motorizovane dobsone ali većini amatera pobija budžet naveliko!
Tako da ti se verovatno ne isplati samostalno motorizovati dobsona(bolje kupi i daj više novca nego da na svakih sat vremena ponovo
vraćaš u početni položaj i pratiš kako-tako).
Pozdrav

Yagodinac

Quote from: Zokikac on February 10, 2013, 09:38:02 pm
Btw kad vec pomenu montazu,da li postoji mogucnost pravljenja montaze za pracenje za doticni dobson 200/1200 i da li neko ima iskustva sa tim tj da li se to isplati raditi i koliko je to precizno?


To je nešto najpreciznije što ljudska ruka i inženjerski um mogu da zamisle i odrade. Ima ovde ljudi koji su sami radili svoje EQ montaže pa neka oni iznesu svoje viđenje tehničkog dela priče. Izuzev što ti treba mnogo iskustva, specifičnih alata, vremena na pretek i živaca za eksperimentisanje - pitanje je da li će tvoj finalni proizvod po preciznosti praćenja i drugim parametrima da parira komercijalnim montažama tipa EQ3-EQ6.
Većina astrofotografa smatra da njihovo vreme nije baš jeftino, pa se retko ko bavi konstrukcijom već se kupuju (preskupa!) gotova rešenja.

Postoji solucija da se napravi npr neka varijanta engleske ili još bolje potkovičaste montaže, ali to je već hard-core samogradnja. Tu bi, mislim, veći newt tubusi lepo legli naročito kad se uzme u obzir da nema tegova već je teleskop sam sebi teg.

Zokikac

Hvala Yagodinac,taman sam mislio da nije komplikovano motorizovati dobsona :P

Yagodinac

Jes, đavola nije  ;)
I kad bi motorizovao ostaje ti rotacija polja. U suštini dobson je alt-azimutna montaža pa bi posle minut-dva na snimcima bila uočljiva rotacija zvezda u uglovima. Svega toga nema kod GEM (ekvatorijalne) koja je naprosto stvorena za astrofoto.

Ygor2000stargazer

Yagodinac je u pravu.Ali,jutros sam gledao neki video gde jedan Celestronov model,doduše katadioptrer(Celestron NextStar 8SE),koji ima Alt.Az.go to montažu  ima neki dodatak gde ti možeš da se usmeriš i pratiš kao EQ.Nisam siguran,ali mi deluje zanimljivo...


Pošto ne znam da stavljam linkove, ctrl c,ctrl v : Don't buy Celestron NexStar 8SE without watching this video first
Pri kraju je prikazano na šta mislim.

Sekula

Quote from: Ygor2000stargazer on February 11, 2013, 10:41:12 pm
Yagodinac je u pravu.Ali,jutros sam gledao neki video gde jedan Celestronov model,doduše katadioptrer(Celestron NextStar 8SE),koji ima Alt.Az.go to montažu  ima neki dodatak gde ti možeš da se usmeriš i pratiš kao EQ.Nisam siguran,ali mi deluje zanimljivo...


Pošto ne znam da stavljam linkove, ctrl c,ctrl v : Don't buy Celestron NexStar 8SE without watching this video first
Pri kraju je prikazano na šta mislim.


To nešto se zove na engleskom equatorial wedge odnosno ekvatorijalni klin bukvalno prevedeno, postavljeno izmedju tubusa sa viljuškom i stativa, tj noseća ploča čiji nagib ugla treba da odgovara tačno geografskoj širini posmatračkog mesta. Svakako, ona se pravi tako da ima taj elevaciona šraf i od proizvodjača kupiti nije uopšte jeftino. Negde oko 500$. Naravno, to se može napraviti i bez toga je nemoguće raditi na alt/az montaži a nemati rotaciju po krajevima vidnog polja na snimcima. Svakako, ovo je must have za astrofoto ali ne i za vizuelno posmatranje.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |