• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Napon akumulatora

Started by Yagodinac, October 08, 2013, 01:02:30 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Možda nebitno pitanje, reći će neko. Ali pre par nedelja sam pokušao nešto da snimim i dobio čudan rezultat: od oko 70 snimaka morao sam da obrišem sve do zadnjeg. Na svim 30-sec snimcima se video pomak, nekad ogroman a nekad manji, ali na svim. U pitanju su veoma kratke ekspozicije pa je očigledno da je montaža neupotrebljiva za astrofoto na 750mm žižne daljine.

Okinuo sam jednu sliku od preko 8 minuta (513sec) da bi ceo puž sastavio krug, toliko mu treba za EQ6. Dobio sam čist horor:



Ovo je 100% isečak. Vidi se da je montaža ludovala po obe ose tj da su oba motora nešto radila. U praksi trebalo bi da radi samo RA motor...
S druge strane sve je bilo balansirano, ništa bolje ni lošije nego uvek što radim; prstenovi stegnuti, kočnice isto. Fokuser učvršćen naravno.
Jedina stvar koja mi je pala na pamet je poluprazan akumulator (premda je eos 20d pokazivao da je baterija puna, ali ko da veruje jednom matorcu  ::)).

Večeras sam akumulator priključio na mrežu i montaža je počela da prati za sve pare. Od dvadesetak snimaka možda dva ako sam izbacio.
Eto koliki je značaj ispravnog i napunjenog (namunjenog) akumulatora. Za gledanje tu_i_tamo ali za slikanje... Vidite i sami.

Na slici je Alpheratz; zvezda alfa Andromede; gledana kroz tanke oblake. Zato ima plavi oreol - premda je i sama zvezda plave boje, jelte.


orion310591

Cekaj malo, jel mozes da das vise informacija o akumulatoru koji si koristio?

Jel ti ovo prvi put da sumnjas na akumulator?
Marka, model, jacina, starost,kad si proveravao tecnost, koliko je punjen pre koriscenja, koliko je koriscen pre sesije slikanja?

Mozda neko ima isti a nema taj problem kao ti?

Jos nesto... pogledaj prvu sliku, kad stavis tacke na pocetku i na kraju linije, dobijes kako se zvezda kretala, levo desno, a kad pogledas sliku, ispada da je teleskop isao gore dole? Proveri zasto bi se kretao tako i dal je uopste trebao tako da se krece...


Inace, korisne informacije si izneo...

orion310591


PS.
Nije li mozda snimano na betonu pa da su neke vibracije od hodanja il tako nesto zeznule star?

Sekula

Na moj akumulator od auta foto-aparat prosto neće da vuče dovoljnu struju kada je na isti akumulator uključena montaža i autogajder. Po pravilu montaža bi trebala da ima svoj akumulator a aparat posebno svoj da bi to sve radilo stabilno kako treba i bez ikakvog seckanja i zastoja.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Kenza

October 08, 2013, 09:23:48 am #4 Last Edit: October 08, 2013, 02:04:31 pm by Sekula
Quote from: Sekula on October 08, 2013, 04:06:40 am
Na moj akumulator od auta foto-aparat prosto neće da vuče dovoljnu struju kada je na isti akumulator uključena montaža i autogajder. Po pravilu montaža bi trebala da ima svoj akumulator a aparat posebno svoj da bi to sve radilo stabilno kako treba i bez ikakvog seckanja i zastoja.

Nema potrebe koristiti dva akumulatora. Akumulator za kola nije dobro resenje za napajanje jer su oni predvidjeni za "Startovanje". Mnogo bolje resenje je stacionarna baterija (po mogucstvu deep cycle baterija). Uz to sve ti naravno treba i konvertor i punjac baterije. Evo vam link prodavnice u zemunu koja je stvarno dobro snabdevena.


Ja sam do sada isprobao nekoliko i mogu da preporucim CTM i Trojan baterije od 100 Amh pa na gore.

Sto se tice konvertora evo link : ...

Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

gile.ms

Yagodinac, je l' bi mogao da označiš strane sveta na onim sinusoidama?

Meni nekako izgleda da je pravac sever-jug na dijagonali gore levo - dole desno
U tom slučaju RA motor malo zaostaje malo pristiže - što je rekao bih vrlo česta posledica slabog izvora napajanja, a DEC ima sve vreme konstantnu brzinu (ili možda nisi lepo useverio  :P)...
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Sekula

Quote from: Kenza on October 08, 2013, 09:23:48 am


Ja sam do sada isprobao nekoliko i mogu da preporucim CTM i Trojan baterije od 100 Amh pa na gore.

Sto se tice konvertora evo link : ...




Davati 200-300 evra minimum za jedan takav akumulator i kupiti konvertor nije baš za naše džepove. Onda je za toliki novac smislenije uštedeti i uzeti jedan Hondin najmanji model agregata od 15 kg, što je kud i kamo bolja, višenamenskija, trajnija i isplatljivija investicija. Ništa ne fali akumulatoru za auto, jer napajanje teleskopa ide iz automobila. To je već isprobana stvar koja radi.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Kenza

Quote from: Sekula on October 08, 2013, 02:03:16 pm
Quote from: Kenza on October 08, 2013, 09:23:48 am


Ja sam do sada isprobao nekoliko i mogu da preporucim CTM i Trojan baterije od 100 Amh pa na gore.

Sto se tice konvertora evo link : ...




Davati 200-300 evra minimum za jedan takav akumulator i kupiti konvertor nije baš za naše džepove. Onda je za toliki novac smislenije uštedeti i uzeti jedan Hondin najmanji model agregata od 15 kg, što je kud i kamo bolja, višenamenskija, trajnija i isplatljivija investicija. Ništa ne fali akumulatoru za auto, jer napajanje teleskopa ide iz automobila. To je već isprobana stvar koja radi.
Znam , ali mi se nekako cini isplatljivo sa obzirom na to da jedna takva baterija moze da se puni 1000 Puta i ne moras da palis auto. Jednom das tih 200-300 eur i miran si do ko zna kad.
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

Sekula

Quote from: Kenza on October 08, 2013, 02:39:39 pm
Quote from: Sekula on October 08, 2013, 02:03:16 pm
Quote from: Kenza on October 08, 2013, 09:23:48 am


Ja sam do sada isprobao nekoliko i mogu da preporucim CTM i Trojan baterije od 100 Amh pa na gore.

Sto se tice konvertora evo link : ...




Davati 200-300 evra minimum za jedan takav akumulator i kupiti konvertor nije baš za naše džepove. Onda je za toliki novac smislenije uštedeti i uzeti jedan Hondin najmanji model agregata od 15 kg, što je kud i kamo bolja, višenamenskija, trajnija i isplatljivija investicija. Ništa ne fali akumulatoru za auto, jer napajanje teleskopa ide iz automobila. To je već isprobana stvar koja radi.
Znam , ali mi se nekako cini isplatljivo sa obzirom na to da jedna takva baterija moze da se puni 1000 Puta i ne moras da palis auto. Jednom das tih 200-300 eur i miran si do ko zna kad.


Na oglasima može da se nadje mali agregat od 2kW za 150 evra. Jeste veći od tih baterija ali može da stane u auto i da bude prenosan. I pri tome će poslužiti i mnogo više nego li samo za astro namene.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

orion310591

Quote from: Sekula on October 08, 2013, 02:43:27 pm

Na oglasima može da se nadje mali agregat od 2kW za 150 evra. Jeste veći od tih baterija ali može da stane u auto i da bude prenosan. I pri tome će poslužiti i mnogo više nego li samo za astro namene.


A na sta radi taj agregat i kolko trosi? :)

Sekula

Quote from: orion310591 on October 08, 2013, 06:02:58 pm
Quote from: Sekula on October 08, 2013, 02:43:27 pm

Na oglasima može da se nadje mali agregat od 2kW za 150 evra. Jeste veći od tih baterija ali može da stane u auto i da bude prenosan. I pri tome će poslužiti i mnogo više nego li samo za astro namene.


A na sta radi taj agregat i kolko trosi? :)


Radi na benzin i naravno da troši novac. Ako se ne kupuje astronomska oprema onda će trošak biti još manji. Poenta je da u trošenju novca treba imati dugoročniji plan.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Quote from: orion310591 on October 08, 2013, 01:14:52 am
Cekaj malo, jel mozes da das vise informacija o akumulatoru koji si koristio?

Jel ti ovo prvi put da sumnjas na akumulator?
Marka, model, jacina, starost,kad si proveravao tecnost, koliko je punjen pre koriscenja, koliko je koriscen pre sesije slikanja?


Varta G3 95Ah, korišćen nekoliko godina u oba dedina traktora. Ne dodaje se tečnost, nije ni predviđeno (zatvoren je). Ni najmanje se nije pazilo na akumulator; traktori su prilično krvoločne životinje  ;D

Međutim, činjenica je da montaža i aparat i nisu neki potrošači, nije mnogo potrebno za par sati snimanja. Možda 10 Ah. Jeste da akumulator često i ne dopunim nego skinem i odnesem do teleskopa, ali svih sto Ah pa i da je poluprazno, moralo bi da okreće prase celu noć a ne teleskop  ???
Najverovatnije je akumulator bio poluprazan, a još i pri kraju svog radnog veka pa je to presudilo. Otkud znam... Mada me čudi da je na eosu pisalo da je baterija puna - on bi se svakako prvi ugasio da je napon slab.

Quote from: gile.ms on October 08, 2013, 09:53:15 am
Yagodinac, je l' bi mogao da označiš strane sveta na onim sinusoidama?

Meni nekako izgleda da je pravac sever-jug na dijagonali gore levo - dole desno
U tom slučaju RA motor malo zaostaje malo pristiže - što je rekao bih vrlo česta posledica slabog izvora napajanja, a DEC ima sve vreme konstantnu brzinu (ili možda nisi lepo useverio  :P)...


Dobro zapažanje. Iskreno, nisam uopšte vodio računa ni šta snimam ni kako je orijentisan aparat u fokuseru, a što je presudno kod određivanja strana sveta. Vrlo moguće da je ipak divljao samo RA motor, sad se i meni to čini kao očigledno.