• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

MEADE LXD75

Started by vmiro, March 10, 2006, 06:53:53 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vmiro

Kakva su vasa misljenja o doticnom teleskopu? Na forumu ni rijeci o ovom i slicnim modelima.
Koji su modeli ostalih proizvodjaca u istoj klasi?

gucic

A o kojoj seriji tih teleskopa se prica? SC, Ahr ili Newt?
U svakom slucaju je to solidna klasa.

vmiro

Schmidt-Newtonian, 10"

Sich

To je relativno nova serija. Ako mozes da ga nabavis sa mislju da to nije velik udar po novcanik ja ga preporucujem. Proizvodeci godinama teleskope meade zna kako treba da papravi teleskop da kupci budu zadovoljni, a proizvodjac jos vise. Sasvim solidan teleskop koji ispunjava veliku vecinu zelja potencijalnog kupca. Onako je za tipicnog americkog korisnika jer se upravlja sa go-to bez mogucnosti manuelnog finog podesavanja. Optika standardno dobra, korekciono staklo stiti unutrasnost tubusa tako se ne prlja kao obicni newton. MOntaza ok, interesantno je da je ista montaza za sve lxd teleskope bez obzira na velicinu tubusa. Ta skalamerija nije bas telekop kojeg ces (i kojeg zelis) da stalno nosas sa sobom. Ipak je bolje da ima svoje stalno mesto , i da sto manje vidi gepek. Go-to je dobar, standarni autostar software. Iznenadilo me je (prijatno) sto su zapcanici od mesinga, a ne od plastike... sta te konkretno zanima?
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Maxscope

Ja sam imao SN 10" i o njemu sam napisao test koji je objavljen u prvom broju magazina "Astronomija".
Nisam siguran ali taj tekst bi mogao biti i na AM-u.
U medjuvremenu sam prodao taj SN 10" teleskop i sada imam AR 6".
Oba su LXD 55, ali neka posebna razlika izmedju LXD 55 i LXD 75 ne postoji. U stvari tubus je kompletno identican i jedino ima razlike u montazi.
Svakako da je najveca razlika to sto LXD 75 ima tronozac uradjen od celicinih sipki, dok je kod LXD 55 aluminijumski. Ako mislis da je ovo u mnogome smanjilo vibracije teleskopa onda ces  pogresiti kao sto sam i ja pogresio. Vibracije su manje na 75-ci, ali daleko da su znatno manje od onih na 55-ci.
Meade naravno zna kako da napravi dobar teleskop radeci to godinama, ali Meade nije napravio ovaj teleskop. Jedino optika kod svih LXD teleskopa je uradjena u  Americi, dok je sve ostalo uradjeno u Kini "po dizajnu i standardima Meade-a".
Ipak mi ne govorimo o Meade teleskopu tipa RCX 400 na Meade "Max" montazi.
LXD su niza klasa Meade teleskopa pa i pored toga LXD su dobri teleskopi i vrede za taj novac.
Sich nije u pravu kada je napisao da se teleskopom upravlja samo preko "Go To", jer se teleskopom moze upravljati i bez ukljucivanja "Go To" kompjutera samo kao EC, odnosno motorima, kao sto i mogucnost manualnog upravljanja teleskopom postoji u slucaju da se baterije istrose ili nestane struje. Adapter za struju ili generator preporucujem sa obizirom da teleskop brzo istrosi baterije pogotovu zimi.
Takodje oba teleskopa imaju i oduvek su imala mesingane zupcanike. Ono sto je kod LXD 55 od plastike su platne i kuglice dok su kod LXD 75 korisceni celicni kuglicni lezajevi i platne od metala. Ovo naravno znaci da LXD 75 ipak ima neznije i lakse okretanje montaze od LXD 55.
Dalje korekciono staklo na SN modelima mozda stiti tubus od prljavstine ali im to nije prava namena.
Korekciono staklo kod LXD SN teleskopa sluzi za korekciju sfericne aberacije. Kako je teleskop veoma brz f4, zvezde na krajevima vidnog polja se bez ovog korekcionog stakla ne bi videle kao tacke. Naravno, to korekciono staklo ne suzbija aberaciju bas 100%.
SN 10" na Lxd 75 dolazi sa traziocom 8 x 50, sto je velika prednost u odnosu na moj LXD 55 SN 10" koji je imao 6 X 30 trazioc, koga sam inace sam odmah zamenio vecim traziocem.
Autostar je veoma solidan i precizan i na oba moja LXD 55 radi besprekorno.
SN 10" je odlican teleskop za osmatranje dubokog neba, pogotovu ako je nebo tamno. Veoma je zahvalan za odrzavanje i nije potrebna cesta kolimacija. Ja sam kolimirao teleskop samo jednom, ali kako se sekundarno ogledalo nalazi na korekcionom staklu, dakle nema "spidera", sekundarno ogledalo je lako pomerati kao i primarno jer su oba opremljena srafovima za kolimaciju.
Vecina poznatijih proizvodjaca teleskopa ima jedan model koji je u istoj klasi sa LXD 75 SN 10". Kod Celestrona je to C-10NGT, kod Oriona je to Atlas 10 EQG, kod SkyWatcher teleskopa SKP 250 EQ6 itd....
Koji je najbolji i da li je jedan bolji od drugog ne bih mogao reci.......

gucic

Quote from: "Sich"......Iznenadilo me je (prijatno) sto su zapcanici od mesinga, a ne od plastike... sta te konkretno zanima?


Koji zupcanici? Osovinski - RA i Decl? Zar nisu svi mesingani ili od nekog drugog metala...ja sam samo takve i vidjao ali od plastike nikada. Zar i to prave???auuu :verysad:

stefan

Ma kako moze od plastike  :lol:  :lol:

Sich

Quote from: "Maxscope"Sich nije u pravu kada je napisao da se teleskopom upravlja samo preko "Go To", jer se teleskopom moze upravljati i bez ukljucivanja "Go To" kompjutera samo kao EC, odnosno motorima, kao sto i mogucnost manualnog upravljanja teleskopom postoji u slucaju da se baterije istrose ili nestane struje. Adapter za struju ili generator preporucujem sa obizirom da teleskop brzo istrosi baterije pogotovu zimi.


Da stvarno, pogresno sam se izrazio. Hteo sam da velim da je lose sto se teleskopom fino podesavanje radi samo elektronski. Nema manuelnoh mehanickih rucuca za pomeranje po ra i dec


I da, kod motora poprilicno je popularno da zupcanici budu od plastike. To je traje par godina i onda se izlize. I meadov motor teleskopa u petnici je imao plasticne zupcanike.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

vmiro

Maxscope: citao sam taj clanak u Astronomiji i tad mi se i svidjeo taj teleskom samo sto nisam tada imao pare za njega, a sad skoro da sam skupio :D
Citao sam test na cloudynights i vidim da se autor teksta najvise zalio na fokuser za koji kaze da je skoro kao igracka, a bilo je i par negativnih komentara na racun trazioca.

vmiro

...e sad, vasi komentari su pozitivni, mnogi strani sajtovi imaju slicno misljenje, meni se svidja teleskop, ali....gdje kupiti. Odakle da krenem, u SCG ga nema, u BiH takodje, za Hrvatsku na sajtu meade-a mi izbacuje nekog dilera iz slovenije...Njemacka, tu imam neke rodbine ali s obzirom da je teleskop glomazan tesko da cu moci uraditi sta preko njih...dakle, ima li neko neki predlog?!

Pozdrav
mIRO

vmiro

Recimo da bi mogao da nabavim doticni teleskop iz Njemacke ali...:

Germany:
http://www.astrocom.de
LXD75 10'' Schmidt-Newton...............Euro 1.749,00

USA:
Meade LXD75 SN-10..............................$ 1199*
*All Prices Include Shipping & Handling in the 50 United States.

Znam da je Meade americka firma ali brate zar tolika razlika, jos ameri imaji i besplatnu dostavu. I jos na 1750e da dodam jedno 200e za prevoz, navukoh na dvije hiljadarke, a ja jadan skupljam 1300e..... :(

Doduse, mozda ima neke sanse da se nabavi kod
http://www.oi-optimus.htnet.hr/
poslao sam im mail pa cemo da vidimo!