• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mars Rover Curiosity

Started by Milan Nikolic, November 19, 2011, 05:31:23 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NShappy

Quote from: Voyager on August 07, 2012, 11:31:07 am
Čitam one komentare na B92 i prosto ne mogu da verujem da još uvek ima likova koji misle da je sve ovo nameštaljka i na koliko je niske grane spao opšti nivo obrazovanja u ovoj zemlji - ahahaha, to mora da su isti oni koji su '99 godine preporučivali silazak u podrume kada je bilo pomračenje  ;D
E ali zaista biseri za pamćenje - jedan ne konta kako funkcioniše gravity assist i čudi se kako su razvili tako brze raketne motore jer letelica putuje 33k km na čas ;D, drugi kaže loše slike a ne može da ukapira da su ovo samo test fotografije sa kamera koje služe za usmeravanja vozila i da bi se proverilo da li je vozilo funkcionalno i da tek treba da se aktivira ona glavna itd itd
Sve u svemu, smehotres - vredi pročitati jer je dobra zabava zagarantovana



To uopšte uopšte nije smešno... Trenutno je to jedna od najžalosnijih stvari u ovoj državi a i u savremenom svetu.

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kizza

Bravo Predraže  :) Neverovatni snimci sletanja  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Milan Nikolic

August 07, 2012, 07:47:30 pm #93 Last Edit: August 07, 2012, 07:52:45 pm by Milan Nikolic
Stigle su slike sa orbitera od jutros po našem vremenu. Vidi se sve kako stoji na površini Marsa:



Rover oko koga je razmetnuta prašina tokom sletanja:



Skaj kran koji se slupao kako je predviđeno:



Padobran i pozadinska školjka kapsule:



I toplotni štit:



Nisam siguran da li sam pravilno čuo rastojanja, valjda je oko kilometar-dva.

SrdjanP

Skycrane je na oko 650 m od Curiosity, backshell i padobran na 615 m i heatshield 1200 m.
Ali ono sto je najbitnije, podnozje planine Sharp je udaljeno oko 6 km. Tamo ce se uskoro zaputiti rover.

Znatno bolje slike iz orbite nas ocekuju za nedelju dana. Mada i ovo je impresivno.

Kizza

Kakava usklađenost sa orbiterom  :o Fantastično  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

karlos

Sve u svemu dobro sletanje ,čestitke za tim koji je radio na tome. Sa nestrpljenjem čekam slike sa rovera.. :)

Kizza

Evo ovde ima dosta slika: http://mars.jpl.nasa.gov/msl/multimedia/raw/?s=2
Vidim da su sortirane prema Marsovskim danima tako da možemo da detaljno pratimo aktivnosti rovera  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Milan Nikolic

Ovde je galerija slika koje se objavljuju svakim danom na konferencijama za štampu.

http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/multimedia/gallery-indexEvents.html

Ova je jedna od novijih:
Curiosity's Heat Shield in Detail


Sale

Moj sin i ja smo bili "The Mission control"  :)
Nakon toga je mali astronom napravio svoju verziju Curiosity rovera.
Druga slika govori o tome da ce nekada i astronauti doci na red.

SrdjanP

Ja nemam reci. Sve cestitke!
Tako i treba. Od malih nogu ka zvezdama! :)

SrdjanP

Sol 5, 6 i 7 - nadogradnja softvera. Što znači, nema fotki, nema aktivnosti instrumenata i sl.

Ovu misiju kao da je osmislio neki laloš. Potpuno opušteno, polagano.. Bez sekiracije..

NASA ima mnogo samopouzdanja, što je dobro. Zanimljivo da su sve kritične komponente (uglavnom motori, toćkovi i sl) testirane na 3x duži vek trajanja od predviđenog. I nisu se pokvarile. Dakle, pomnožite 2 godine sa 3 i dobićete najverovatniji vek trajanja rovera. I onda to pomnožite sa 2 :)

Gooooodine su pred nama. Uživajte u današnjim snimcima u boji.

Accuphase

Quote from: Sale on August 09, 2012, 05:29:55 pm
Moj sin i ja smo bili "The Mission control"  :)
Nakon toga je mali astronom napravio svoju verziju Curiosity rovera.
Druga slika govori o tome da ce nekada i astronauti doci na red.


Ah te slatke uspomene iz detinjstva, ja sam od Lego kockica obožavao da pravim...



Ruku na srce i sada mi ponekad dođe da se poigram, ali nemojte to nikom da pričate !

Sale

Quote from: SrdjanP on August 09, 2012, 08:00:24 pm
Ja nemam reci. Sve cestitke!
Tako i treba. Od malih nogu ka zvezdama! :)



Hvala. Vrsimo i posmatranja teleskopom, ali to je neka druga prica.

Sale

Quote from: Accuphase on August 09, 2012, 08:34:20 pm

Ruku na srce i sada mi ponekad dođe da se poigram, ali nemojte to nikom da pričate !



Ma igramo se cesto. :-)