• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Hteo bih da kupim teleskop .

Started by pokrajac, July 20, 2008, 04:24:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

sale11472

January 10, 2009, 11:49:58 pm #60 Last Edit: January 10, 2009, 11:58:09 pm by sale11472
Aj opet da se umešam kupi ti lepo dobsona za početak pa se baci na posmatranje i upoznavanje neba... pa onda polako dodaj na njega neke sitnije delove opreme pokoji dobar okular, barlow itd itd itd pa onda probaj da snimiš mesec upravo tim dobsonom možaš čak i neku planetu web kamerom i dobsonom (ko ne veruje daj e moguće neka pita Janka) .... naravno te fotografije neće bii vrhunske ali dovoljno da pokvasiš noge u svemu tome a za to vreme (recimo godinu dana) skuplja pare za montažu npr ovo što Ljuba preporučuje HEQ 5 (često se pojavi dobar polovan primerak kada astrofotografi prelaze na jače montaže) a možda uspeš da skupiš i za nešto jače (CGE, ovu novu CGE pro) uz istu kupiš prstenove pa svoj teleskop skineš sa dobson montaže namestiš na ekvatorijalnu i baciš se u ozbiljnu astrofotografiju .... i onda shvatiš da kada je montaža za astrofotografiju u pitanju uvek treba jače, veće, preciznije ......;)

Quote from: amerr on January 10, 2009, 11:42:43 pm
Ma najbolje je ispraksati se na EQ3 montazi pa onda na nesto vece.


Za teleksope koje on razmatra ta montaža nikako nije dovoljna....

E da ne zaboravim, prstenove Jupitera ne vidi ni Habl a prstenove na Saturnu vidiš i kroz 60 mm refraktor kao i pojaseve (par najvećih)  na Jupiteru ... za pegu ne znam nikad nije bila vidljiva kada sam posmatrao svojim teleskopom mada ga ja sumnjičim da bi mogao da pokaže i neki pojas na Saturnu samo za to bi trebo Seeing da bude baš sa velikim S a prsten se bez problema video i u ovom položaju...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

perijar

Da imenjace,to sve postepeno vremenom.Siguran sam da ce me mamiti fotografija od pocetka.Mislim da je tu Mesec posebno interesantan.

Ljubo

Xexe,

Evo kako se pojasevi na Saturnu "vide" kroz C9,25 (moj snimak od prije dvije godine).

perijar

Stvarno izgleda fantasticno.Samo mi reci koji je to teleskop i sta je C9,25? Koja je cena takve aparature?


Ljubo

Dobro, kad je već "pao" Dobson.
Ali za sve one koji mogu da odvoje 1000 eura za opremu, što je otprilike dovoljno za start ako se žele uspješno oprobati u astrofotografiji (i ne moraju ni prelaziti na jaču montažu, osim ako neće koristiti velike teleskope - moja preporuka), onda mogu u startu imati rezultate poput ovih na sljedećim slikama.
A kasnije... To ćemo drugi put.

Ljubo


Ljubo


amerr

Odlicne su ili bolje receno zuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuper  su ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

perijar

Stvarno super,svaka cast.Zanima me koje je otprilike velicine Jupiter kad se gleda sa ovim Dopsonom 250mm?

Ljubo

Amerre: Ove zadnje tri slike nastale su samo teleobjektivima. Sljedeci put (mozda u vezi neke druge teme) poslacu vam jos neke kroz teleskope (sa i bez autoguidinga).

Perijar: Zavisi od okulara (a i barlowa). Pa nisi mi rekao koji su ti okulari uz njega?

perijar

Jos nisam pitao Lajosa,nazvacu ga sutra pa cu javiti.

sale11472

January 11, 2009, 12:59:54 am #72 Last Edit: January 11, 2009, 01:04:56 am by sale11472
Quote from: Ljubo on January 11, 2009, 12:12:35 am
Xexe,

Evo kako se pojasevi na Saturnu "vide" kroz C9,25 (moj snimak od prije dvije godine).



Pa tako se sigurno neće videti .... biću srećan ako mogu da nazrem bilo šta  tipa lagane promene boje ... mada sumnjam.... doduše ne sumnjam da kroz taj C9,25 može mnogo bolje da se snimi, moj za sada najbolji pogled na Saturn je bio sa Letenke kroz Tal200K i Panoptic
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

nisam rekao vide, nego "vide".
Salu na stranu, Sale je u pravu sto se tiče boja kada gledate kroz teleskop, ali što se detalja tiče, e to se stiče sa iskustvom. (Sale ti to znaš iz prakse, jel' da?)

sale11472

Eh pa praksa je čudo, da dam svoj primer kad sam počeo mogao sam kroz svoj dvogled da vidim samo par najsjajnijih M-ova kako je vreme prolazilo vidim sve više i više.... odem na kamp na Letenki gledam sa ostalima Veil slušam šta oni pričaju i tek povremno nazrem nešto sivkasto bledo no isprobavam pogled na razne stare znance kroz razne teleskope (16 inča i M13 uuuuuuf) sledeće godine maratan ja frustriran prvim iskustvom sa EQ montažom (privi put da sam probao da rukujem teleskopom sa ekvatorijalnom montažom a kao takmičimo se) oblacima (Ja: Sudija! M37!, Janko: Ne vidim. Ja: Kako ne vidiš u centru vidnog polja! ..pogledam nema ... pogledam gore... Oblak, aaaaa)  više visim kod Aristarhovaca koji se takmiče na maratonu posmatrajući Veil  ;D... sad već vidim da je u pitanju maglina pa čak i oblik... posle opet kamp na Letenki ... sad je to već skoro tri godine nekakvog posmatranja Veil ima i oblik i strukturu i vide se detalji ma čudo baš ono o čemu su na prošlom kampu pričali ;)  ... da ne pominjem neke bledunjave objekte koje je Vid traži isprobavajući svoju frišku CGE montažu....ma trening je čudo samo treba posmatrati što više....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D