• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Obrada fotografije, uputstva i tutoriali

Started by 5ja, April 16, 2012, 05:46:19 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Normalna stvar.

Slika je stvarno rotirana za 180° i to je sasvim ok, svi programi za stackovanje to obrade bez ikakvih problema.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

CyberianIce

Odlično, hvala na info. Nisam se do sada susretao sa tim jer sam izbegavao mete ispred meridijana upravo zbog komplikacije oko flipa i ponovnog kadriranja ali je OnStep to odradio seamlessly u produkciji bez greške (testirao sam nekoliko puta u sobi "na suvo", pratio preko stelariuma i nije bilo nikakvih problema). Svejedno polje nisam mogao da rotiram jer sam koristio objektiv fiksiran vixen šinom.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Astro_fun_times

Evo da podelim nesto sto mi je pravilo probleme a mozda jos neko ima slican problem.
Često mi se desava da kada otvorim finalni stack imam neki "polukrug" da tako kazem, artifakt koji se nalazi na pozadini. To sam uvek pripisivao nekom light leak-u. Ipak imam reflektor.
Danas sam se malo igrao sa nekim materijalom od sinoc i komsije nisu imale upaljeno svetlo.
Tek danas sam pravio flatove jer ja to tako radim🤣
Kada sam pogledao stack video sam ponovo taj artifakt. Posto bas sad pravim flatove resio sam da napravim sto bolje moguce, pa sam se igrao sa mean vrednošcu i tolerancijom u Flat Wizard-u u N.I.N.A
Kakve god da sam flatove pravio svaki put sam dobijao taj artifakt.
Stackovao sam sve ali bez flatova i na tom stacku nema tog artifakta sto me dovodi do zakljucka da je u pitanju los master flat.
Stackovanje naglasava vec postojece detalje. Sto vise frejmova bolji detalji. Verovatno se isto desava i sa master flatom koji sve vise naglasava taj kontrasni deo i na finalnom stacku on bude naglaseniji od ostatka flata sto se dalje odrazava na kalibraciju light frejmova. Iz tog razloga sam resio da probam da smanjim broj flatova sa 50 (koliko obicno uvek koristim) na 20 i to mi je resilo problem.

Evo u prilogu se vidi rezultat.

Isti ppdaci su korisceni, isti kalibracioni frejmovi. Jedino sto sam menja je broj flatova.
Na levoj slici sam koristio 20 a na desnoj 50.
Odradio sam Graxpert uklanjanje gradienta i nakon njega, na desnoj slici sa 50 flatova se vidi taj polukrug sa desne strane slike dok ga na levoj slici nema.

Nadam se da ukoliko jos neko ima slican problem sa svojim finalnim stackom ovo moze da mu pomogne da se resi tog problema.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2