• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zasto satelit sjaji raznim bojama?

Started by orion310591, August 30, 2012, 11:07:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

orion310591

Treba mi kratak odgovor zasto zatelit sjaji raznim bojama? jel ima neki link o tome? verovatno ste ga i sami gledali kroz teleskop i videli da menja brzo boje, pricam o satelitu za komunikacije, covek sto ga pravi... jel to refleksije od solarnih panela ili? i sto se to tako brzo menja onda? valjda za refleksiju, mora ugao da se poklopi i da se ta odbijena svetlost vrati do vas na zemlji, a ako se sve to non stop pomera, i satelit, i zemlja... kako je onda opet refleksija?


I jos nesto, koliko cesto ISS prelazi preko nase zemlje, ili juga zemlje nocu? otprilike?

Vise puta sam do sada video narandzastu tacku bez repa koja prodje nebo za 20-40 sekundi... npr na visini od 45 stepeni gore-dole, a dok se vidi predje jedno 90-120 stepeni levo-desno (npr pojavi se na istoku a nestane na severu)

ashbringer

Koliko se ja razumem, satelit ne moze da menja boju, jedino jacinu odsjaja (magnituda) u zavisnosti od ugla, odnosno polozaja solarnih panela, sto se naziva iridiumski bljesak*? (eng. Iridium Flare). Pored toga jacina magnitude zavisi i od medjusobnog polozaja sunca, zemlje i satelita, tako da u vremenskom periodu pre nego sto satelit zadje u zemljinu senku, pocinje da gubi sjaj, pre nego sto se potpuno izgubi.

Jedino sto mi trenutno pada na pamet jeste promena boje usled nemirne atmosfere, ukoliko je satelit bio blizu horizonta, ili (u ovo nisam siguran, jer sam posmatranja vrsio iskljucivo na teleskopskim sistemima sa ogledalima, pa cu mozda da lupim) hromatka aberacija, ali nisam siguran koliko je onda izrazena u ovom slucaju.

Sto se tice ISS-a moja procena je da iznad nas prelece 1-2 puta u toku veceri/jutra, ali i to zavisi od doba godine, najbolje je pratiti preko raznih trackera na internetu, poput ovog:

http://www.isstracker.com/
Skywatcher reflector 150/750 | Meade 26mm | Nastavice se...

orion310591

Jel ima neki sajt gde mogu da ukucam tacno vreme, i da vidim gde je precizno bio ISS tada u proslosti?

Danijel

Iz svojeg iskustva, nisam nikada primijetio da satelit mijenja boju. Najčešće se vidi poput zvjezdice kako putuje nebom. Ponekada intenzitet reflektiranja svjetla može varirati. Iridium sateliti su najpoznatiji i najzanimljiviji za promatranje jer njihovo reflektiranje sunčeve svjetlosti zna biti vrlo intenzivno. To se zove bljesak satelita. Osim Iridiuma, zanimljivi su i bljeskovi satelita tipa Cosmos. Naravno, preleti Međunarodne svemirske stanice su ipak najatraktivniji zbog njezine velike površine kojom reflektira sunčevu svjetlost pa ponekada zna doslovno bliještati s neba.

Postoje dvije stranice koje su odlične za praćenje tranzita i bljeskova. Prva je Heavens-Above, a druga je CalSky. Registriraj se na njima, u postavkama napiši svoju lokaciju, odaberi što želiš promatrati i... uživaj :D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

cola

Mozda ti je satelit delovao crvenije dok je bio tik iznad horizonta pod uticajem Rejlijevog rasejanja.
Cuo sam da ima nekih brzo rotirajucih satelita koji imaju vise maksimuma sjaja u toku jednog preleta, ali oni samo menjaju intenzitet ali ne i talasnu duzinu zracenja.
Ali to svakako nije cesta pojava.
Spomenuo si posmatranje satelita uz pomoc teleskopa, mozda ti se usled nekih optickih nesavrsenosti teleskopa javljaju boje na objektima na rubu vidnog polja, ako si npr "jurio" satelit nekim skromnijim durbinom, pa ti se ucinilo da sam objekat menja boje.
ISS ima orbitalni period oko 90 min, ne prelece uvek iznad nas, pogledaj linkove koje je Danijel okacio i tamo mozes naci raspored preleta satelita iznad tvog mesta.
pozdrav
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

orion310591

Ne ne, nije to sto ti pricas za durbin, gledao sam ga kroz teleskop, i taj satelit se nije pomerao, bar sam ga ja gledao jedno 5min, i nije se pomerao kao npr sve ostalo sto se pomera, planete itd... Jeste da sam ga gledao kroz optisan 70076, ali ono, jedna tackica, u sredini, nije mi bio na rubu vidnog polja i kako svetli on, tako svetli i oko njega nebo, i golim okom se vidi da menja boje, plavo, svetloplavo, crveno, zuto... i kad pogledas kroz teleskop isto tako...
Iz Nisa, odakle sam ja, se valjda vidi isto nebo kao iz bilo kojeg mesta iz srbije, pa pogledaj neku noc, kad je vedro, i trazi takve objekte... videces bar 1, 100%


Predrag

Ne znam šta si tačno posmatrao, ali satelit nije sigurno.

Možeš li na nekoj mapi da ucrtaš položaj tog objekta i da postaviš ovde?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

orion310591

August 31, 2012, 06:51:39 pm #7 Last Edit: August 31, 2012, 06:57:54 pm by orion310591
Kako sad nije satelit, pa sta je onda, video sam ga 200 puta do sad :)
Inace nije sigurno neka kuca na brdu, neki svetionik il tako nesto... jer tamo brda i niceg nema preko dana bar :P
Pocetkom aprila sam video to, tad sam pozajmio teleskop od druga...
evo slike i datum je podesen otprilike tada...
http://www.mediafire.com/view/?r1fpt4jwpuqle#kom1xybmoqoctpj

i obicno nije na istom mestu 2 noci za redom...
ne mogu da garantujem da ce i veceras biti tamo, al aj pogledacu veceras ovih dana, ako bude vedro i ako budem video, da kazem poziciju, da vidite...
malo cudno da niko bas ne zna za satelit koji tako menja boje... meni to jos kao malom tako objasnili...

ashbringer

Pa da je u pitanju bio satelit morao bi da se krece velikom brzinom da bi savladao zemljinu gravitaciju, osim u slucaju geostacionarne orbite pri cemu je satelit tako daleko da cak i sa velikim teleskopima ne moze videti. Zaista nemam ideju sta si posmatrao. Sto se onih objasnjenja tice, i ja sam za veneru i jupiter mislio da su americki sateliti koji su ostali da nas spijuniraju jos od vremena bombardovanja, dok nisam uplivao malo u ove astronomske vode, pa se danas nasmejem kad naletim na ljude koji pokusavaju da mi objasne da pomenuti objekti, ustvari sateliti.  ::)
Skywatcher reflector 150/750 | Meade 26mm | Nastavice se...

Danijel

Geostacionarne satelite možeš snimiti običnim fotoaparatom, nisu baš tako nevidljivi, no oni su uvijek na istome mjestu tako da u ovome slučaju ne dolaze u obzir jer orion310591 kaže da se objekt promatranja pomiče.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sekula

Avion kada je dole nisko na horizontu  i kada se kreće pod posebnim uglom u odnosu na nas kao posmatrače može imati dovoljno sporo kretanje koje se podudara sa brzinom kretanja satelita i da pri tome menja boju na osnovu pre svega svojih signalizacionih farova a delom i zbog relfektivne površine u vreme zalaska. Sateliti su dovoljno visoko i udaljeni a pri tome nemaju ni signalizacione farove osim laserske i neke druge optike čiju emisiju generalno i ne možemo da detektujemo na ovakav način kao posmatrači sa Zemlje.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

orion310591

e da sam znao da ce ovakvi odgovori da budu, snimio bih pa bi pokazao... :D
ma znaci teorije nema da je ono bio avion... sto bi stojalo tako u mestu tako dugo :) al ok, hvala na misljenju

Sekula

Quote from: orion310591 on September 01, 2012, 08:04:08 pm
e da sam znao da ce ovakvi odgovori da budu, snimio bih pa bi pokazao... :D
ma znaci teorije nema da je ono bio avion... sto bi stojalo tako u mestu tako dugo :) al ok, hvala na misljenju


Nema tu mnogo nekog nagadjanja. Ako nije avion, balon i tome slično i ako nije satelit, onda može da bude samo NLO.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

orion310591

E ljudi ako neko cita, sad je trenutno ovo na nebu, nazalost nemam nista da ga slikam...

Na visini od 30-35 stepeni, okrenite se ka zapadu, i onda jos 10-15 stepeni ka severozapadu, znaci udesno malo... Vidim ga jace nego zvezde... ali je idalje tacka... i vidi se da menja boje... iz Nisa gledam...

cola

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com